Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Investoři tlačí francouzské banky ke snižování pobočkové sítě

Investoři tlačí francouzské banky ke snižování pobočkové sítě

09.02.2016 14:01
Autor: Pavel Daniel

Francouzské banky se dostávají pod zvýšený tlak investorů kvůli rozsáhlým pobočkovým sítím a přesunu zákazníků do digitálních bankovních platforem. Investoři totiž tlačí na snížení nákladů. Zjistil to deník The Financial Times. Problematika uzavírání pobočkové sítě bank je ve Francii dlouhodobě velmi citlivým tématem. Jenže na druhou stranu Francie vykazuje v ukazateli počtu poboček bank na jednoho obyvatele jednu z nejvyšších hodnot v Evropě. Ukazatel totiž říká, že ve Francii je téměř 6 bankovních poboček na 10 000 obyvatel, což je více než třikrát tolik, co ve Velké Británii a více než v Itálii a Německu.

Snižování pobočkové sítě ve Francii zaostává

Pro skutečné snížení rozsahu pobočkové sítě dosud francouzské banky udělaly velmi málo. Říká to i sama Evropská centrální banka (ECB) a doplnila konstatování o statistiky: Od roku 2010 se totiž pobočková síť bank ve Francii snížila o „pouhá“ 3 procenta, zatímco v celé eurozóně o 13 procent. I to způsobilo, že francouzské banky vykazují, na rozdíl od své konkurence, relativně vyšší čísla v ukazateli provozních nákladů k provozním výnosům (Cost/Income ratio). Analýza Citigroup ukázala, že zatímco Crédit Agricole vykázala 60 procent a Société Générale méně než 60 procent, severské banky jako švédská Nordea či dánská Danske Bank, vykázaly Cost/Income poměr od 40 do 50 procent. Platí přitom, že čím nižší hodnota, tím efektivněji firma dosahuje tržeb (nízkých nákladů), nebo se pohybuje v odvětví s konkurenční výhodou (dosahuje vysokých tržeb).

Z dostupných informací vyplývá, že BNP Paribas, Crédit Agricole, BPCE a Crédit Mutuel mají ve snížení pobočkové sítě méně ambicióznější plány než „SoGé“. Může se to ale změnit poté, co se na trhu objeví nové strategické plány v příštích měsících. Například 9. března má „zákaznicky orientovanou" strategii představit Crédit Agricole. BNP od roku 2011 po tři roky pravidelně snižuje počet poboček o 50 za rok, takže do roku 2020 by v tomto tempu snížila pobočkovou síť o 250 zastoupení. Ke konci roku by tak vykázala banka 10procentní snížení pobočkové sítě oproti roku 2014.

Société Générale koncem loňského roku oznámila, že do roku 2020 uzavře 20 procent své pobočkové sítě. „Akcionáři žádají závazek k zeštíhlení pobočkové sítě a snižování nákladů," citoval britský deník Davida Benamoua, investičního šéfa Axiom Alternative Investments. Podle Delphin Leeové, analytičky JPMorgan, mohla banka svým prohlášením v branži způsobit rozruch. Podle ní ale cokoli dalšího, co banky udělají ve snaze lépe využít kapitál a snížit náklady, bude investory srdečně přijato. Analytička ale upozorňuje na to, že úspory nákladů v důsledku uzavírání pobočkové sítě mohou být v krátkodobém časovém horizontu vyváženy náklady na rekonstrukci poboček a výdaji na IT.

Další úspory? Digitální bankovní platformy

Kromě řešení „nafouklé“ pobočkové sítě, francouzské banky doslova „stupňují“ nabídku svých digitálních platforem. BNP Paribas tlačí zákazníky pro svou „Hello!“ banku, Crédit Agricole zase pro svou Bforbank. Société Générale, která disponuje on-line platformou Boursorama, už v loňském roce oznámila, že hodlá do tohoto segmentu investovat 1,5 miliardy euro až do roku 2020.

Banky také sázejí na úpravy ceníku za klasické bankovní účty. BNP Paribas, Société Générale a Caisse d'Epargne Ile-de-France tento rok poprvé zavedou ceník poplatků pro držitele běžných účtů, jenž se pohybuje od 15 do 30 eur. Banque Postale oznámila navýšení poplatků ze 4,20 na 6,20 euro. Podle analytiků budou mít dodatečné poplatky omezený vliv na čistý výnos z poplatků a úrokové výnosy bank, ovšem mohou mít mnohem větší dopad na povzbuzení zákazníků ke změně platformy, směrem k „digitální“ nabídce služeb, která je bez poplatků.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data