Hillary Clintonová nemá prý v lásce uhelný průmysl. Všiml si toho americký zpravodajský portál CNN.com. Kandidátka Demokratické strany na post prezidenta USA totiž nedávno prohlásila: „Chystáme se hodně horníků a uhelných společností „propustit“ z podnikání," citoval online deník cnn.com vyjádření Hillary Clintonové. A hned dodal, že kritici Clintonové i stávajícího prezidenta Baracka Obamy přišli s tvrzením, že oba politici Demokratické strany jsou vlastně ve válce s uhelnými společnostmi. Jenže – ono už může být už po válce. Problémem pro Hillary Clintonovou totiž může být to, že „uhelný“ byznys už má svá nejlepší léta v podstatě dávno za sebou.
Statistiky uvádějí, že počet horníků, které americké doly zaměstnávají pro těžbu uhlí, dosahuje nyní čísla 57 700. A to je od doby, co se zaměstnanost v hornictví sleduje, rekordně nízké číslo. Za rok 2015 došlo každý měsíc k poklesu čísla zaměstnanosti a ve srovnání s polovinou osmdesátých let, kdy v oboru pracovalo více než 175 000 lidí, jde o dramatický pokles zaměstnanosti. A jako příklad epicentra ztrát pracovních míst uvádí server cnn.com Boone County v Západní Virginii.
Od roku 2009 tu přišlo o práci zhruba 4 500 lidí. Úřad práce číslo doplnil o celostátní statistiku - Západní Virginie od roku 2009 přišla asi o 10 000 pracovních míst v těžařském sektoru. A faktem je, že stát vykazuje nejvyšší míru nezaměstnanosti v USA, která dosáhla hodnoty 6,7 % v posledním čtvrtletí roku 2015. Nyní, podle odhadů, může nezaměstnanost po propuštění dalších lidí z oboru činit až 10 %. Ztráty pracovních míst v hornictví podle zástupců regionu ovlivnily stavy zaměstnanosti nejvíce z celých USA. A k tomu teď prý kandidátka Demokratické strany na prezidenta USA přichází s prohlášením, že ještě více omezí působení těžebních společností.
Hlavním bodem vystoupení Hillary Clintonové podle serveru cnn.com bylo, že plánuje nahradit místa v uhelných společnostech novými místy ve firmách, které produkují čistou energii. A to v místech, jako je zmiňované Boone County. Jenže vážnou komplikací v těchto záměrech může být nejen to, že žádný plán na vytvoření podobných míst se v uhelných lokalitách dosud neuskutečnil, ale také to, že většina lidí z „uhelných“ regionů „zelené“ energii příliš nevěří. A navíc doufá, že „uhelný průmysl znovu najde pevnou půdu pod nohama.“
Pravdou ale je, že solární průmysl by mohl pomoct řešit problém nezaměstnanosti, či spíše nabídnout některé pracovní pozice v lokalitách, jakou je Boone County. Statistiky ukazují, že počet solárních pracovních míst na celostátní úrovni se za posledních pět let zdvojnásobil na zhruba 209 000. A pracovní síla v oboru solární energie v současné době převyšuje tu v hornictví zhruba třikrát. Jenže - většina z firem, které podnikají v solárním byznysu, působí v regionech, které mají delší sluneční svit, než Západní Virgínie, tedy například státech jako je Arizona.
Hillary Clintonová ve svém vystoupení také uvedla, že plánuje vytvoření speciálního fondu na pokrytí dávek a důchodů pro horníky pro období do transformace země na čistší energetický průmysl. V Západní Virginii ale neexistuje žádný jiný významný průmysl, který by dokázal nahradit ten uhelný. Uhlí totiž bylo nezbytné pro chod místního hospodářství po více než jedno století. A i když se začínají objevovat rekvalifikační zaměstnanecké programy, není jich podle komentáře cnn.com stále dost, aby dokázaly snížit vysokou nezaměstnanost horníků. A podle místních jsou rekvalifikace k ničemu, když v regionu není dosud žádný jiný průmysl, ve kterém by bylo možné nabité dovednosti uplatnit. Stále totiž existuje jen jediný - ten uhelný.