Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - rozhovor
Kapverdy lákají stále více českých investorů. Je to díky ekonomické svobodě, říká honorární konzul

Kapverdy lákají stále více českých investorů. Je to díky ekonomické svobodě, říká honorární konzul

26.03.2016 14:00
Autor: Pavel Daniel

Exotické Kapverdské ostrovy se v poslední době stále více dostávají do hledáčku českých investorů. Podle honorárního konzula Kapverdské republiky v ČR Vladimíra Trkala souvisí rostoucí zájem investorů o zemi s její stabilitou a doslova nevídanou ekonomickou svobodou v regionu.

Patria Online: Čemu přičítáte zájem investorů o Kapverdské ostrovy?

Na rozdíl od většiny západoafrických zemí se Kapverdská republika pyšní politickou stabilitou a její historie pluralitní parlamentní demokracie a ekonomické svobody je v regionu nevídaná. Zároveň Kapverdy oficiálně přistoupily ke Světové obchodní organizaci (WTO). V souladu s předpisy WTO legislativa Cabo Verde nediskriminuje zahraniční investory z hlediska daňového režimu, přístupu ke schválení licencí ani kontroly směnných kurzů.

Velké úsilí bylo vyvinuto na podporu tržně orientovaného ekonomického modelu a v roce 2014 Kapverdy dosáhly své nejvyšší hodnoty v hodnocení ekonomická svobody (66,1), čímž se umístily na 3. místě v počtu 46 zemí v oblasti subsaharské Afriky. Světová banka, Mezinárodní měnový fond (MMF), Spojené státy, a mnoho dalších dárcovských institucí a orgánů podporuje kapverdskou politiku ekonomické liberalizace. Toto vše jsou právní a ekonomické předpoklady pro zájem ze strany investorů. Kapverdy se v posledních letech stávají stále populárnější destinací pro evropské turisty, což bylo pochopitelně podmíněné rozvojem v turistickém ruchu, infrastruktuře a úrovní služeb.

Patria Online: Jak kapverdské úřady podporují investice z EU?

Kapverdy jsou z hlediska zahraničního obchodu plně orientovány na EU, odkud přichází 75 % jejich dovozu a kam směřuje 85 % jejich vývozu. Nejvýznamnějšími partnery jsou Španělsko a Portugalsko. Kapverdy se vzhledem ke svému členství v ECOWAS snaží být pro evropské vývozce branou do zemí západní Afriky, z čehož vyplývá relativně vysoký reexport evropských produktů.

Kapverdy jsou kulturně i historicky velmi blízko EU a v porovnání s ostatními africkými zeměmi mají s EU nadstandardní vztahy. Politické a obchodní vztahy a rozvojová spolupráce mezi EU a Kapverdami je upravena dohodou z Cotounou, ale v roce 2007 byla uzavřeno ještě zvláštní partnerství, které jde nad rámce běžného vztahu donora a příjemce rozvojové pomoci. V jeho rámci se EU soustředí zejména na podporu dobrého vládnutí, bezpečnosti a stability, regionální integrace a udržitelného rozvoje a boje s chudobou. V rámci Národního indikativního plánu na léta 2014 až 2020 bylo pro Kapverdy alokováno 55 mil. EUR. Spolupráce bude zaměřena především na podporu růstu a snižování chudoby a posilování zvláštního partnerství mezi EU a Kapverdami.

Patria Online: Jaké výhody mohou investoři v zemi získat?

Kapverdská vláda aktivně podporuje investice a rozvoj na svém území, potenciálním investorům nabízí počáteční 5leté daňové osvobození a následujících 10 let 50% (v současnosti 30%) úlevu na tzv. korporátních daních, tj. na daních z příjmu právnických osob pro investory bez trvalého pobytu na Kapverdských ostrovech. Další incentivy zahrnují osvobození od dovozního cla u stavebních materiálů a nárok na povolení k trvalému pobytu za předpokladu investice vyšší než 35 000 € či zaměstnání více než 13 kapverdských občanů. Tato a další zvýhodnění jsou důkazy kapverdského odhodlání vytvořit stabilní ekonomiku založenou na cestovním ruchu a demonstrují stále se zvyšující tempo pokroku nejen v daném sektoru.

Patria Online: Kde mohou investoři získat informace o podpoře svých investičních plánů?

K dispozici je pochopitelně Honorární konzulát Kapverdské republiky v České republice. Existuje i velké množství otevřených zdrojů, z kterých je možné čerpat. V českém jazyce je pravděpodobně nejvěrohodnějším zdrojem portál www.businessinfo.cz. Nesmíme opomenout ani kapverdskou agenturu pro podporu podnikání a investic Cabo Verde Investimentos, obdobu naší agentury CzechInvest. V anglickém jazyce lze dohledat informace od Evropské služby pro vnější činnost, která má zastoupení v hlavním městě Kapverdské republiky. V dnešní době lze pochopitelně informace získat z mnoha dalších zdrojů, ať již ze soukromého sektoru či od státních a mezinárodních institucí.

Patria Online: Mají čeští investoři na Kapverdských ostrovech nějaké zvláštní výhody?

Pro české investory platí veškeré výhody spojené s členstvím v EU, navíc se českokapverdské vztahy za značné asistence našeho konzulátu upevňují. Kapverdy se již v historii pojily právě s naším státem skrze sokolské hnutí, které získalo na Kapverdských ostrovech velkou popularitu, v minulém roce nás navštívil současný kapverdský prezident se svou chotí a náš konzulát v současnosti připravujeme projekt revitalizace historicky významných míst. Zároveň Česká republika získává na významu i v sektoru turistického ruchu, jelikož počet českých turistů navštěvujících Kapverdy v posledních letech exponenciálně vzrostl. Kapverdská ekonomika je z velké části závislá na příjmech z turistického ruchu a ČR se tedy stává pro Kapverďany stále významnějším hráčem a partnerem.

V oblasti obchodní a ekonomické spolupráce neexistuje a nebyla uzavřena mezi Českou republikou a Kapverdskou republikou žádná bilaterální dohoda. V roce 2013 byla v hlavním městě Praia pod názvem Panorama Projecto Lda založena dceřiná firma společnosti Panorama Projekt z Uherského Hradiště, která se specializuje na výstavbu montovaných domů. Společnost Panorama začala systematicky zpracovávat kapverdský trh na základě své účasti na Mezinárodním kapverdském veletrhu FIC 2012, ke které došlo na základě podnětu od Velvyslanectví ČR v Lisabonu. Vykonává i další obchodní činnost. Jako další příklad můžeme zmínit spolupráci v oblasti postupného budování systému katastru nemovitostí na všech deseti kapverdských ostrovech.

Partnerskou organizací na straně ČR je Český úřad zeměměřičský a katastrální, jehož experti absolvovali v dubnu 2012 cestu na Kapverdy, v jejímž rámci se seznámili se současným stavem evidence nemovitostí, vedli konzultace s kapverdskými partnery a zpracovali zprávu obsahující návrhy dalšího postupu. Expertní mise proběhla ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR, které na akci přispělo ze svého rozpočtu pro rozvojovou spolupráci částkou 100 tis. . Rozvojový projekt v obdobné hodnotě, tentokrát v oblasti kultury, se uskutečnil také v roce 2014. V roce 2015 byl podpořen projekt kapverdské pobočky mezinárodní nevládní organizace SOS Dětské vesničky.

Patria Online: Jaký druh investice byste zájemcům z ČR nejvíce doporučil?

Kapverdská vláda podporuje soukromé zahraniční investice za účelem vlastního ekonomického růstu prostřednictvím rozvoje turistického ruchu, dopravních služeb, infrastruktury, energetiky (obnovitelné zdroje a dieselové generátory) a průmyslu orientovaného na export. Perspektivními obory jsou mimo energetiku i zařízení pro zpracování odpadu (spalovny, čističky). Možné jsou rovněž dodávky pro turistický průmysl, montované domky, potravinářské výrobky, stavební materiály, domácí potřeby všeho druhu, bižuterie, sklo a porcelán, strojní zařízení (i repasované), automobily (i ojeté), ošacení, pneumatiky, atd.

Potenciál růstu turistického ruchu na Kapverdách je skutečně nezměrný. Pro ilustraci mohu dát příklad skupiny Resort Group, která v současnosti staví 3. rezort/hotel na ostrově Sal a další rezort byl vyprojektován na exkluzivní pláži na ostrově Boa Vista, španělský řetězec Riu řídí dnes na Kapverdách již tři hotely, za zmínku stojí i v brzké době dokončený hotel Hilton na ostrově Sal. Kapverdy nabízí kombinaci dostupné africké exotiky (přímé lety z Evropy do dnes již 3 mezinárodních letišť), stabilního politického zřízení a výhodné investiční atmosféry. To vše dává investicím do turistického ruchu, nemovitostí či do souvisejících odvětví (stavebnictví, doprava, energetika) přidanou hodnotu a nepsanou záruku návratnosti.


Čtěte více:

O co Merkelové vlastně jde?
25.03.2016 7:00
Německá kancléřka Angela Merkelová před několika dny vystoupila v jed...
Project Syndicate: Čína a budoucnost cen komodit
22.03.2016 14:00
Současné zpomalování růstu v Číně má nepochybně dalekosáhlé dopady na ...
Goldman Sachs jde proti zbytku Wall Street a kupuje roboty
23.03.2016 11:00
Goldman Sachs před několika dny koupil malou technologickou společnost...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.02.2023
12:09ChatGPT je nejrychleji rostoucí aplikací v historii. Začne být zpoplatněn, nejdříve v USA
11:48Analytik k výsledkům Shell: Plyn nadnáší zisky  
11:09Zítřejší výsledky Monety v kostce: Rekordní celoroční zisk, revidovaný střednědobý výhled a potvrzený výplatní poměr pro dividendu  
10:48Q&A aneb co vás na trzích a při investování nejvíce pálí. WEBINÁŘ s hlavním makléřem Pavolem Mokošem JIŽ DNES od 15:00
10:44Fed si otevírá cestu k ukončení cyklu, podpořil sázky na otočku  
10:16Shell loni více než zdvojnásobil zisk na rekordních 40 miliard USD
10:11Deutsche Bank navýšila zisk na 15leté maximum
9:11Rozbřesk: ECB dnes přidá k dobru 50bps, ČNB ponechá sazby beze změny
8:49Meta Platforms čeká rok efektivity, inflační tlaky v USA zmírňují a futures jsou zelené  
8:26ČEZ letos odvede státu na daních a dividendě více než 100 miliard korun
7:23ČEZ, a.s.: Dopad růstu komodit a daňových opatření v ČR na výhled hospodaření 2023 a na finanční cíle VIZE 2030
01.02.2023
22:06Dáreček od šéfa Fedu: Dezinflační proces již odstartoval
20:07Fed zvedl sazby a naznačil, že hned tak nepřestane. Akcie a výnosy dluhopisů níže
17:36Dodá Fed podporu? Data zvedla nervozitu  
17:21Marketér Marek Prchal a Andrej Babiš ukončili spolupráci
17:19Na počátku dalšího cyklu hodnotových akcií? V jedné podstatné věci by se od toho předchozího dost lišil
17:03ISM nahlodává naději na hladké přistání
16:30Výsledky GSK: Nic nového pod britským sluncem
15:51Blanchard: Spojené státy zřejmě nejsou na správné dluhové trajektorii, ale důvody pro obavy investorů nejsou
14:21čnBlog: Ovlivňuje plošnost a razance zpřísnění měnových podmínek jejich dopad na globální ekonomiku?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Alphabet Inc (12/22 Q4, Aft-mkt)
Amazon.com Inc (12/22 Q4, Aft-mkt)
Apple Inc (12/22 Q1, Aft-mkt)
Banco Santander SA (12/22 Q4, Bef-mkt)
Bristol-Myers Squibb Co (12/22 Q4, Bef-mkt)
ConocoPhillips (12/22 Q4, Bef-mkt)
Deutsche Bank AG (12/22 Q4, Bef-mkt)
Eli Lilly & Co (12/22 Q4, Bef-mkt)
Estee Lauder Cos Inc/The (12/22 Q2, Bef-mkt)
Ferrari NV (12/22 Q4, Bef-mkt)
Ford Motor Co (12/22 Q4, Aft-mkt)
Gen Digital Inc (12/22 Q3, Aft-mkt)
Gilead Sciences Inc (12/22 Q4, Aft-mkt)
Harley-Davidson Inc (12/22 Q4, Bef-mkt)
Honeywell International Inc (12/22 Q4, Bef-mkt)
Intercontinental Exchange Inc (12/22 Q4, Bef-mkt)
Merck & Co Inc (12/22 Q4, Bef-mkt)
QUALCOMM Inc (12/22 Q1, Aft-mkt)
Roche Holding AG (12/22 Q4)
Shell PLC (12/22 Q4, Bef-mkt)
Siemens Gamesa Renewable Energy SA (12/22 Q1, Bef-mkt)
Siemens Healthineers AG (12/22 Q1, Bef-mkt)
Starbucks Corp (12/22 Q1, Aft-mkt)
World Wrestling Entertainment Inc (12/22 Q4, Aft-mkt)
7:00ABB Ltd (12/22 Q4)
7:00ING Groep NV (12/22 Q4)
7:00OMV AG (12/22 Q4)
7:30Danske Bank A/S (12/22 Q4)
7:30Infineon Technologies AG (12/22 Q1)
8:00Electrolux AB (12/22 Q4)
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:15EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m