Většina investorů již pravděpodobně slyšela zažité anglické úsloví „Sell in May and go away“ tedy v květnu prodejte a odejděte. S tímto starým investičním pořekadlem letos souhlasí i analytici . Ačkoliv se banka drží svého cíle pro americký akciový index S&P 500 do konce roku na úrovni 2100 bodů, analytici americké banky počítají během letošního roku s pořádnou dávkou volatility. Aktuálně se index S&P 500 obchoduje pod 2050 body.
Index S&P 500 od začátku roku – Goldman očekává jeho propad v následujících měsících až k únorovým minimům

Analytici se dokonce domnívají, že během několika následujících měsíců by mohla hodnota indexu S&P 500 spadnout o 5 až 10 procent k 1850 až 1950 bodům. Před pádem amerického indexu k podobným úrovním v případě sledu určitých negativních událostí přitom již minulý týden varovali analytici z .
Které negativní trendy by tedy mohly tržnímu sentimentu uškodit?
1. Vysoká ocenění
Ukazatel P/E představující poměr ceny k zisku a je oblíbeným měřítkem toho, zda akcie není s ohledem na minulý vývoj a srovnatelné tituly předražená, se stále až tvrdohlavě drží na velmi vysokých úrovních.
2. Nabídka a poptávka
Investoři se v prvních velice volatilních měsících tohoto roku do nákupů amerických akcií příliš nehrnuli. Ačkoliv se oproti letošnímu minimu z 11. února dočkal index S&P 500 oživení, institucionální investoři a hedge fondy drží v čistém vyjádření na futures na americké akciové indexy krátké pozice sázející na jejich pokles.
3. Nikdo neví, co skutečně udělá Fed…
Kdy americká centrální banka přikročí k dalšímu zvyšování sazeb je otázkou, na kterou nikdo nezná jednoznačnou odpověď. Co se počtu zvýšení sazeb týče, kupříkladu se v tomto směru s odhadem dvou zvýšení řadí spíše k optimistům. Zbytek trhu počítá spíše s jedním nebo žádným navýšením. Trh se tak může dočkat spíše jestřábího než holubičího překvapení.
4. Volební rok v USA
Letošní předvoj prezidentských voleb ve Spojených státech je do značné míry nekonvenční, minimálně s ohledem na některé kandidáty na post americké hlavy státu. Investoři tak věnují volebním kampaním ještě větší pozornost, než bývá obvyklé. A zkušenost trhy naučila, že americkému indexu se v létě před volbami většinou příliš nedaří a drží se vázaný v určitém rozmezí právě až do listopadových voleb.
Kdo tedy nechce prodat v květnu a udělat si investiční prázdniny, měl by se podle letos raději zajistit proti případným rizikům.
Zdroj: BBG