Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nabídkové šoky vyhnaly cenu ropy na šestiměsíční maxima

Nabídkové šoky vyhnaly cenu ropy na šestiměsíční maxima

17.05.2016 9:30
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Po půlroční pauze se cena ropy vrátila do těsné blízkosti 50 USD/barel. Růst lze přičíst zejména neplánovaným výpadkům produkce, které jsou geograficky “velmi pěkně diverzifikovány”. Jsou totiž následkem událostí v kanadské Albertě či v Nigérii a Libyi (dohromady cca -3,5 miliónů barelů denně, mb/d). Zejména s prvními dvěma událostmi asi počítal málokdo a jsou tak hezkým příkladem negativního nabídkového šoku. Vše se navíc odehrává na pozadí klesající produkce ropy v USA (v červnu půjde dle odhadů EIA asi o 100 tis. barelů denně) a stále více nestabilní politické situace ve Venezuele.

Růst poptávky po ropě naproti tomu zůstává i letos silný a pravděpodobně opět hravě překoná 1 mb/d. Rýsuje se tak scénář, ve kterém krátkodobé výpadky produkce pomáhají překlenout kritické období roku z hlediska dalšího budování zásob ropy, jímž měl být druhý kvartál. Mezitím dále poroste spotřeba a trh tak dospěje k bilanci pokojnějším způsobem, než se zdálo ještě před pár týdny.

Ačkoliv současné dění ceny ropy jednoznačně podporuje, tak vývoj dle výše nastíněného scénáře může pokazit řada věcí. Nabídkové šoky zpravidla trvají kratší dobu, což lze očekávat zejména v případě kanadských požárů. Zdá se navíc, že poptávka ropy sice opět roste solidním tempem, ale rozdíl mezi cenou barelu benzínu a barelu ropy v USA není zase tak velký, jako například vloni. To naznačuje, že rafinerie v tuto chvíli nemají výraznější potíže tamější poptávku po benzínu, jež v létě dosahuje vrcholu, uspokojit.

Zároveň se nedomníváme, že by současné události zakládaly na další výraznější růst cen v následujících měsících, který by byl zároveň i udržitelný. Poučeni z předchozích nezdarů (v loňském roce také v druhém čtvrtletí ropa výrazně rostla) totiž producenti tentokrát využívají vyšších cen ropy a evidentně si zajišťují cenu své budoucí produkce. Tato aktivita je nyní patrně nejvyšší od r. 2007. Otázkou navíc je i chování tradičních producentů zejména Saúdské Arábie poté, co došlo k výměně na postu klíčového ministra pro ropu…

Sečteno a podtrženo: růst cen ropy byl sice v posledních týdnech vskutku impozantní, nicméně podle nás existuje řada dobrých důvodů, aby dále nepokračoval. Naopak, vyřešení některých negativních nabídkových faktorů, které lze očekávat, nemusí v následujících týdnech ceně ropy nahrávat.

Region

Jak se dalo očekávat, tak polský zlotý po překvapivém rozhodnutí agentury Moody's ponechat rating Polska nezměněn (čekalo se snížení) dokázal viditelně zpevnit. Nicméně se ukázalo, že technicky vzato je pro měnový pár EUR/PLN celkem problém dostat se pod 4,36.

Dnes především český devizový trh bude sledovat data o českém HDP za první kvartál. Prˇedpokla´da´me, zˇe dynamika HDP vy´razneˇ zpomali´ ze 4 % dosazˇeny´ch na konci lonˇske´ho roku na zhruba 2,6 % v prvni´m cˇtvrtleti´ roku letosˇni´ho. Pozitivni´m smeˇrem ovlivnila vy´kon cˇeske´ ekonomiky v u´vodu roku nejspi´sˇe spotrˇeba doma´cnosti´, negativneˇ se tentokra´t vyvi´jely investice. Na nabi´dkove´ straneˇ i nada´le pocˇi´ta´me s dominantni´ roli´ zpracovatelske´ho pru°myslu. Za cely´ rok 2016 by mohla cˇeska´ ekonomika ru°st o 2,5 %, což by měl být dobrý důvod pro korunu, aby po exitu z intervenčního režimu posílila.

Dluhopisy

Výnosy německých desetiletých dluhopisů vyskočily lehce vzhůru v závěsu za cenami ropy. Vazba dlouhodobých inflačních očekávání v eurozóně (za 5 na 5 let) ale v posledních týdnech zeslábla. Růst cen ropy se tak na výnosech neprojevuje takovým způsobem jako její propad na konci roku 2015 a začátku roku 2016.

Komodity

Cena ropy Brent se včera dostala na šestiměsíční maxima. Hlavním faktorem, který žene ceny ropy vzhůru, zůstávají negativní nabídkové šoky (Kanada, Nigérie, Libye,…). Ropu včera podporovaly i čerstvé odhady EIA, které ukázaly další očekávaný pokles americké produkce v červnu (-113 tis. barelů denně).

Dnes budou trh jistě zajímat data API o amerických zásobách. Minulý týden sice jako předskokan oficiálních čísel EIA selhala, nicméně i tak lze očekávat, že budou mít na trh dopad. Důležitější však tradičně budou zítřejší čísla EIA.

 
 

Čtěte více:

Project Syndicate: Oslabená obranyschopnost globální finanční soustavy
16.05.2016 16:00
V květnu před pětaosmdesáti lety zkrachovala banka Credit-Anstalt, v t...
Technická analýza - Eurodolar směřuje do strany nad silnou úroveň při 1,1300 EURUSD
17.05.2016 9:08
EURUSD: Měnový pár se dnes pohybuje nad hladinou denního pivotu na 1,...
Česká ekonomika zpomaluje…
17.05.2016 9:32
… ale ne zas až tak moc, jak vyplývá z předběžného odhadu HDP za prvn...
Výsledky Philip Morris ČR v 1Q16 (komentář analytika): Solidní růst objemů a tržeb
17.05.2016 9:35
Philip Morris dnes ráno zveřejnil své mezitímní výsledky za 1Q16. Trž...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:48Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech
11:36Akcie se zvedají. Jak pevnou oporu dodají firmy?  
9:54Ifo: Německé firmy letos plánují snižování investic
9:05Rozbřesk: Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?
8:45EU nebude formálně vyšetřovat investici Microsoftu do OpenAI
8:30Evropa čelí podle guvernéra BoE menší inflační hrozbě než USA, Microsoft se vyhne vyšetřování kvůli akvizici Open AI a futures jsou zelené  
6:40Fidelity International: Německá medvědí data jsou příznivá pro německé státní dluhopisy
17.04.2024
22:01Zámořské akciové indexy nedokázaly zvrátit úvodní pokles  
18:46Martin Uher: Rozruch na dluhopisech, české banky a zranitelné USA
17:32Wall Street mezi výsledky a sazbami dál klesá  
17:14Jednoduchý scénář: Inflace neklesá, Fed nesnižuje, inflace klesá, Fed snižuje
16:01Tesla žádá akcionáře o obnovení odměn pro Muska, v Indii chce investovat až 3 mld. dolarů
14:36Komentář analytika: Objednávky ASML prudce klesají, avšak výhled zůstává nezměněn  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m
16:00USA - Předstihový index Conference Board, m/m