Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kdy začne horko z trhu práce poškozovat akcie?

Kdy začne horko z trhu práce poškozovat akcie?

11.07.2016 17:45

V pátek dorazila na trh čerstvá data z amerického trhu práce, a přestože jde o hojně komentovaný příběh, rád bych se mu v dnešní úvaze věnoval i já. Tvorba nových pracovních míst se po dvou slabých měsících hezky zvedla, čemuž podle očekávání pomohlo i ukončení stávky ve Verizonu. Nezaměstnanost ovšem vzrostla z květnových 4,7 % na červnových 4,9 %. Je to pro akciový trh irelevantní, dobrá, či špatná zpráva?

Vývoj nezaměstnanosti v USA je v pokrizových letech nutno úzce vnímat v souvislosti s vývojem participace. Tedy s tím, jak se mění počet lidí, kteří mají, či hledají práci. V podstatě od pádu Lehman Brothers se totiž míra participace prudce propadá. A klesající počet lidí, kteří aktivně hledají práci, vyvolává sám o době tlak na pokles nezaměstnanosti. Což může být paradoxní vývoj – lidé mohou mít natolik negativní pohled na ekonomiku, že se už ani nesnaží najít práci, tento snížený počet hledačů se ale projeví poklesem nezaměstnanosti (nebo jejím pomalejším růstem). V extrému pak „úřad práce“ zeje prázdnotou, ale ne proto, že by všichni pracovali, ale proto, že nikdo nedoufá, že práci vůbec může najít.

Nyní se konkrétně nacházíme v situaci, kdy americký trh práce podle mnohých naráží na své kapacitní hranice. Pokud by tomu tak bylo, pro akcie by šlo o hodně negativní stav. Znamenal by totiž jednak rychlejší utahování monetární politiky a také vyšší mzdové tlaky. Mohli bychom sice tvrdit, že vyšší růst mezd by se měl projevit na tržbách firemního sektoru a v delším období určitě platí, že zdravý růst mezd a následně spotřebitelské poptávky je základem zdravé ekonomiky. Jenže historie jasně ukazuje, že přehřátý trh práce má minimálně krátkodobě negativní dopad na akcie.

Je ale americký trh práce skutečně na hranici přehřívání? Touto otázkou se dostáváme zpět k míře participace. Kolegové z Danske Bank se v druhém z následujících dvou grafů pokusili rozdělit pokles míry participace na tři části – první je tažena demografickým vývojem (stárnutím populace), druhá cyklickými faktory a třetí je nevysvětlená. Přitom platí, že čím větší váhu mají cyklické a krátkodobé faktory, tím lépe. Pak totiž můžeme doufat, že nastane vývoj podobný tomu v červnu – míra participace kvůli lepšímu výhledu poroste, trh práce bude čerpat z těchto navrátivších se sil (a může se to paradoxně projevit přechodným růstem nezaměstnanosti – plnějšími úřady práce)

s1

Vše tedy můžeme shrnout jednoduše: Pokud je v USA hodně lidí, kteří vzdali hledání práce kvůli pomíjivým faktorům, jsme ještě hodně vzdáleni bodu, kdy se trh práce začne skutečně přehřívat a jeho žár dolehne negativně i na akcie. Výše uvedený graf ale naznačuje opak – na významu nabývá stárnutí populace, cyklické faktory naopak svou váhu ztrácejí. Jenže tu je onen velký nevysvětlený zbytek, takže nějaký silný závěr učinit nelze a naděje na znatelný návrat Američanů na trh práce stále žije.

Poslední data pak poskytují ještě jedno důležité vodítko. Přehřívající se trh práce by se měl projevovat silnějšími mzdovými tlaky. Historie pak ukazuje, že ty se z hlediska ekonomického obratu a vývoje na akciových trzích stávají kritické ve chvíli, kdy se začnou pohybovat znatelně nad 3 %. Bylo tomu tak dokonce i během poslední „finanční“ krize (viz poslední graf). Poslední data ukazují, že průměrné hodinové mzdy se tímto směrem skutečně pohybují, ovšem relativně pomalým tempem a kritické hranici jsou stále poměrně vzdáleny. I zde je ale pro další vývoj rozhodující, zda se o práci začnou více hlásit ti, kteří to předtím z nějakého důvodu vzdali.

s2


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.05.2025
22:04Jan Čermák: Fed se drží oblíbené mantry “počkáme a uvidíme”
22:01Wall Street: Jízda na horské dráze s dobrým koncem  
20:00Fed ponechává sazby beze změny. Riziko vyšší nezaměstnanosti i inflace roste
18:10Falešné signály předraženosti trhu
16:58Wall Street před Fedem roste, zatímco Evropa většinou zůstává v červeném  
16:38Jan Bureš: ČNB podle očekávání snížila sazby o 25bps, další kroky budou “velmi opatrné”
16:23Pozvánka na setkání s analytikem a makléřem Patrie v pondělí 12. 5. v Bratislavě
14:59Jakub Blaha k Uberu: Tržby mírně pod očekáváním kvůli pomalejšímu růstu jízd, výhled na druhé čtvrtletí vypadá naopak pozitivně  
14:38ČNB snížila úrokové sazby. Jak vidí ekonomiku nová prognóza?
13:51Branislav Soták k AMD: Přes výhled zamlžený sankcemi zůstáváme pozitivní  
12:31RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:33Jakub Blaha k Novo Nordisk: Roste i přes snížený výhled a očekává silnější druhou polovinu roku  
11:16Evropa obchoduje smíšeně i přes nadějné politické zprávy. ČNB sníží sazby, večer se do hry vloží Fed  
11:00Průmysl v březnu meziročně vzrostl o 1,4 %, stavebnictví stouplo o 12,1 %
10:58Šéf ČEZ Beneš: Nabídku EDF bychom nikdy nepodepsali, nebyla výhodná. Škody půjdou do stamilionů
9:12Gen představil rekordní výsledky a očekává další růst příjmů
9:01Rozbřesk: ČNB dnes zřejmě sníží sazby na 3,50 %, komentář však zůstane jestřábí
8:52Evropské trhy budou v úvodu mírně ztrácet, ekonomickým tématem dne, zda ČNB sníží sazby a rozhodnutí Fedu  
6:29Vláda (ne)hospodařící jako rodina a americké snahy o snížení obchodních deficitů
06.05.2025
22:04Býci ztrácejí půdu: Trumpovy tarify dusí rally na amerických trzích  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, m/m
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.