Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína by chtěla do světa, naráží ale na svou image

Čína by chtěla do světa, naráží ale na svou image

27.08.2016 6:00
Autor: Redakce, Patria.cz

V listopadu roku 1979 otevřela čínská společnost Jinghe Share Holding Co. svou pobočku v Tokiu. Šlo o první zahraniční investici provedenou čínským subjektem. Dnes je Čína druhým největším investorem na světě a síla její ekonomiky spolu se snahou stále více zasahovat do globálního dění bude její přední pozici v této oblasti nadále udržovat.

Strategie Pekingu se ale mění. Jeho hlavní součástí jsou stejně jako v případě jiných zemí přímé investice a akvizice. Jejich cíl se ovšem posouvá. Dříve jím totiž byly zejména zdroje přírodních surovin v rozvíjejících se zemích, nyní se však do popředí dostávají akvizice zahraničních firem, které podnikají v oborech s vysokou přidanou hodnotou. Mění se i investoři samotní – dříve byla v této oblasti aktivní především čínská vláda, nyní ale nabývají na důležitosti investice soukromých subjektů.

Čína byla po řadu let „továrnou světa“ a přitahovala zahraniční investory. Zahraniční investice byly podle čínské vlády hlavním faktorem, který měl přispívat k technologickému rozvoji její země. Až na konci devadesátých let přišla změna a vláda zavelela k obratu směrem ven. Ještě v roce 2003 dosahovala hodnota čínského portfolia zahraničních investic 2,9 miliardy dolarů. V roce 2015 už to bylo 120 miliard dolarů. Většinu z nich ovlivnily diplomatické snahy Číny a její ekonomické potřeby. Peking se také pomocí investic snažil a stále snaží dokázat, že je nově se rodící velmocí. Jak ale bylo uvedeno, nyní dochází ke změně a cílem čínských investic už nejsou hlavně ropné vrty, uhelné doly a podobná aktiva. Nyní se zaměřují na software, hardware a biotechnologie.

Čína se v hodnotovém řetězci snaží dohnat vyspělé ekonomiky. Během posledních dvou let tak například její společnosti provedly fúze a akvizice v sektoru výroby polovodičů v celkové hodnotě dosahující téměř 15 miliard dolarů. Konečným cílem Číny je, aby byly její domácí firmy schopny konkurovat světovým technologickým společnostem. Roste tak objem peněz, který z této země proudí do Evropy a Severní Ameriky.

Na investičním procesu se v Číně stále více podílejí soukromé společnosti, což poněkud omezuje vliv, který na něj má vláda a její politické cíle. I přesto jsou však vládní strategie a její geopolitické cíle stále významným faktorem. Navzdory obecnému přesvědčení přitom svou globální strategii vytvořila teprve před několika lety. Její postup v zahraničních otázkách byl do té doby dán zejména domácími cíly a nějaký ucelený rámec zaměřený směrem ven neexistoval. Čínské kroky v oblasti zahraniční politiky tak byly často nekonzistentní a někdy si navzájem odporovaly. Vláda si to časem uvědomila a výsledkem byla řada iniciativ včetně snahy o integraci Euroasie za pomocí diplomacie, investic a finanční spolupráce.

Čínské investiční snahy v zahraničí mohou ale narazit na problém spojený s její reputací. Její akvizice často probíhají s cílem získat přístup do dané země. Taková strategie ale může ohrožovat tamní podniky a z toho plyne podezřívavý postoj směrem k řadě čínských investic. Čínská vláda navíc spojuje úspěšnost investic s partnerstvím na úrovni celé země. Pokud se investiční projekty vyvíjejí v souladu s plány, nebývá takový postoj problémem. Opak ale platí v případě, že investice nedopadnou dobře. Příkladem je jaderná elektrárna Hinkley Point ve Velké Británii, která měla podle čínské vlády představovat vstup do nové éry čínsko-britských vztahů. Když se ale objevily problémy se schválením celého projektu, čínská vláda začala hovořit o tom, že „nebude tolerovat neopodstatněné útoky“.

Negativní vnímání čínských investic zmařilo řadu plánů, například snahy o akvizici německé společnosti Kuka Robotics vedly k okamžitému sporu mezi Berlínem a Pekingem. Jejich jádrem byly otázky ohledně skutečných zájmů čínské strany. Další rozvoj čínské ekonomiky bude přitom vyžadovat větší konkurenceschopnost čínských společností, které musí obstát v boji s firmami ze Západu. Peking tak bude muset stále častěji řešit problémy spojené s obavami ze špionáže a kopírování technologií.

Autory jsou Zhixing Zhang a Matthew Bey.

Zdroj: Geopolitical Weekly


Čtěte více:

Aktualizovaný investiční výhled Patria na rok 2016 - Akcie
25.08.2016 16:00
Patria v úvodu tohoto týdne zveřejnila v rámci komplexního investičníh...
Zklamání se jmenuje Ifo
25.08.2016 12:13
Obavy z brexitu sice pominuly, avšak nálada se v německých firmách ste...
Technická analýza - Konference v Jackson Hole rozhodne o dalším směřování eurodolaru
26.08.2016 8:49
EURUSD: Měnový pár se dnes pohybuje nad hladinou denního pivotu na 1,...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.09.2024
8:35Další rána pro německý průmysl, Mercedes-Benz zhoršil svůj finanční výhled. Evropa po vydatném růstu tento týden otevře v červeném  
19.09.2024
22:09Fed dodal akciím novou krev do žil, trhy oslavovaly "jumbo cut"  
17:39Fed konečně snížil sazby: Jak na to trh historicky reaguje a které akcie mají šanci stát se šampiony?  
16:58Wall Street se odpoledne připojuje k akciové jízdě  
15:38Britská centrální banka vsadila pauzu do snižování sazeb a libra okamžitě posílila. Chystá prodeje dluhopisů
15:13Pár poznámek k 50 bazickým bodům
13:49Než otevře Wall Street: DoorDash, Mobileye, Coinbase  
13:11NUPEH CZ s.r.o: Informace o předčasném splacení dluhopisu
13:02Rozpočtová rada: České veřejné finance směřují k udržitelnějšímu stavu
12:42Technická analýza: Udrží JPMorgan svůj růstový trend?  
12:13Tradiční tahanice "něco za něco" o financování americké vlády: Plán lídra republikánů selhal, další vývoj zatím nejasný
11:40Změna rozpočtu kvůli povodním: Letošní schodek naroste o 30 miliard korun, příští rok o 10 miliard
11:19Akcie se vezou na vlně optimismu. Fed posílil důvěru v příznivý výhled ekonomiky a měnové politiky  
9:01Rozbřesk: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou. Pro korunu povzbuzením
8:37Fed snížil sazby o 50 bps, evropské futures zelenají. Investoři očekávají tzv. měkké přistání  
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Základní O/N úroková sazba