Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?

Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?

21.05.2018 15:17

Informační technologie trhy nejen transformují; zároveň je činí všudypřítomnými, zejména pro spotřebitele z řad domácností. Ti dnes mohou prakticky odkudkoliv na světě vyhledávat zboží a služby, porovnávat ceny u mnoha prodejců a získávat podrobné instrukce o dopravě a způsobu doručení, to vše jediným kliknutím myši či poklepáním na displej.

Bezpochyby je to splněný sen pro každého, kdo vyrůstal v prostředí nákupů na reálných fyzických trzích, kde prodavači vystavovali zboží v regálech prodejen, na veřejných náměstích nebo podél prašných cest. V mnoha případech vyžadovaly i běžné nákupy dlouhé čekání nebo vleklé smlouvání. V případě onlinových trhů se však úspory generují v mnoha dimenzích a transakční náklady jsou ve všech fázích procesu výrazně nižší.

Onlinové trhy mají potenciál značně prospívat spotřebiteli, neboť podněcují cenovou konkurenci a efektivitu a zohledňují zkušenosti spotřebitelů, ať už prostřednictvím vyhledávačů nebo jednotlivých platforem, jako je Amazon. A pokud spotřebitelé vynakládají nižší procento disponibilního příjmu k těmto nákupům, získají prostor k vyšší spotřebě, čímž podpoří celkovou ekonomickou aktivitu.

Naplňují však onlinové trhy tento potenciál?

Kdyby nic jiného, je výše uvedený popis už dnes zastaralý. Onlinoví maloobchodníci dnes využívají informace o internetových aktivitách spotřebitelů i další osobní data k takzvanému „cílovému oceňování“. Máme-li uvést jeden mimořádně kontroverzní příklad, letecké společnosti dnes využívají data o jednotlivých cestujících k tomu, aby jim „šily na míru“ ceny letenek, a dělají to způsobem, který v podstatě vymazává úspory vytvářené dříve onlinovými trhy.

Hledáte-li například na internetu dražší automobil nebo dražší dovolenou, bude tento fakt zdokumentován analýzou vašich cookies nebo jiných prostředků onlinového sledování. A digitální inzerenti a maloobchodníci vám na základě těchto dat nabídnou dražší hodinky, nábytek nebo letenky, než jaké nabídnou uživatelům s nižšími příjmy, kteří hledají zboží stejné kategorie. V některých případech mohou dokonce nabízet různým lidem různé ceny za totéž zboží či službu.

Část této segmentace onlinových trhů zahrnuje internetové firmy, které testují cenové body a na základě toho přesně odhadují poptávkovou křivku a její spojitost s charakteristikami domácností. Například v článku, který vyšel v květnu 2017 v časopise Atlantic, se konstatuje: „S blížícími se Vánocemi 2015 se cena koření používaného v dýňových koláčích zbláznila... Na Amazonu činila cena za třicetigramovou skleničku buď 4,49 nebo 8,99 dolaru, podle toho, kdy jste se dívali.“

Tato forma cenové diskriminace je legální, pokud k ní nedochází na základě rasy, etnického původu, pohlaví či náboženství. Dovedeno do extrému to znamená, že data o našich preferencích, příjmech a struktuře výdajů by se brzy mohla používat ke stanovování individuálně kalibrovaných cen pro veškeré transakce. Při tomto scénáři by se 100% úspor pro spotřebitele mohlo ve 100% případů vymazat.

Jistě, k cenové diskriminaci nebude docházet u každého zboží a u každé služby a tento trend může tlumit konkurence ze strany offlinových malobchodníků nebo nových obchodníků usilujících o tržní podíl nabízením nižších cen všem. Také se však může stát, že shromážděná data budou v některých odvětvích sdílet prakticky všechny navzájem si konkurující firmy, takže se nakonec všechny sjednotí na jediné ceně pro daného jednotlivce. Dokonce je pravděpodobné, že firmy tomuto typu cenové segmentace čelí už dnes – zejména ty, které o sobě vytvořily spoustu veřejných dat.

To naznačuje, že by se trhy potenciálně mohly extrémně rozdrobit, takže jednotlivý zákazník bude ve své volbě striktně omezený nabídkami vybranými podle jeho datového profilu. A každý student ekonomie jistě chápe, že taková situace snižuje celkový blahobyt, poněvadž každý zákazník bude nucen platit maximum toho, co je ochoten vynaložit za nakupované zboží či službu, a nezbude mu nic navíc.

A co je ještě horší, rychle rostoucí kapitálové a kvalifikační požadavky na výrobu v rozvinutých ekonomikách udržují spolu s dalšími faktory trend vedoucí k nižší konkurenci mezi firmami v široké paletě sektorů. To bude mít v kombinaci se systémovým „vytěžováním“ spotřebitelských přebytků dalekosáhlé makroekonomické důsledky, zejména ve formě změn ve struktuře soukromé spotřeby. Spotřebitelům se reálně sníží podíl na ekonomickém koláči, který jim zajišťují disponibilní příjmy, což povede k poklesu agregátní poptávky. Nakonec tedy zbude méně pro všechny.

Navzdory probíhající debatě o otázce, do jaké míry by dominantní technologické společnosti měly či neměly mít možnost využívat osobní data získaná od uživatelů internetu, mnohé z těchto firem dál rozhodují o těchto otázkách samy – a tím potažmo rozhodují i za nás ostatní. V zájmu společenského blaha v nadcházejících letech a desetiletích musíme zajistit, aby tato rozhodnutí byla slučitelná s vytvářením a udržováním zdravých konkurenčních trhů. Systém prospěšný spotřebitelům je koneckonců prospěšný všem.

 
 

Čtěte více:

Souboj Walmartu s Amazonem se přelévá mimo USA, v hledáčku je indický trh
16.04.2018 16:26
Společnosti Amazon a Walmart směřují k dalšímu kolu bitvy o retailový ...
Proč by Amazon mohl být příští černou labutí
10.05.2018 6:24
Amazon vypadá nezničitelně. V letošním roce posílil zatím o více než 3...
Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
18.05.2018 10:33
Představte si, že chcete pro svět udělat něco dobrého. Řekněme, že věř...
Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
18.05.2018 12:08
Čína nabízí americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi balík opatření, k...
Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
18.05.2018 13:22
Itálie už dva měsíce nemá vládu. To není žádný velký šok. Ve volbách 4...
Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
18.05.2018 15:02
Trhy, ekonomika, politika – evropská investiční recese a Eisman proti ...

Váš názor
  • Reakce
    21.05.2018 23:58

    Takže si to shrňme - Facebbok o nás shromažďuje informace, obchodníci jak by smet, dokonce i státní správa se o podobné pokouší. Je čas virtuální reality, tak je nejvyšší čas tohle nabídnout i v prostředí internetu a nechat se tam zastupovat osobou bez jména a historie. Vypadá to jako nutnost. Jsem si jistý, že už pár firem na tom pracuje. Pak tam máme aplikace rozpoznávání obličejů a kamery, kam se člověk podívá. Opravdu si takový Orwelovský svět přejeme? Já tedy ne.
Aktuální komentáře
13.05.2021
18:25Inflační a deflační aktiva
17:40Bloomberg: Colonial Pipeline zaplatila hackerům téměř pět milionů dolarů
17:20O2 navrhuje dividendu a emisní ážio v celkové výši 21 Kč na akcii
17:20Akcie obracejí vzhůru. A znovu s vyššími inflačními čísly  
14:50Čínská Alibaba se kvůli pokutě propadla do ztráty, tržby ale vzrostly o 64 procent
14:30Česká zbrojovka, a.s.: Oznámení o svolání řádné valné hromady Společnosti
14:21Výhled Fidelity pro druhé čtvrtletí a dál: Cesta ven ze zimy plné nespokojenosti
12:25UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: KID Sdělení klíčových informací 2021
12:24Ideální rok čínské ekonomiky
12:15Bankovní asociace zlepšila odhad letošního růstu ekonomiky na 3,3 procenta
11:09Google dostal v Itálii pokutu 102 mil. eur za neumožnění konkurenční aplikace v Android Auto
10:49Téměř půl bilionu dolarů na polovodiče. Korea má plán, jak se stát čipovou velmocí
10:45Evropa neodolala a padá také. Do debaty o inflaci promluví další důležitá data i bankéři z Fedu  
9:04Rozbřesk: Americká inflace dopadla na českou korunu, akcie i dluhopisy. Dolaru se daří
8:50Trhy dnes otevřou červené, Tesla ruší platby v bitcoinech  
8:28Emisní povolenky pokořily další rekord, cena se vyšplhala nad 55 eur
8:23Tesla ruší platby v bitcoinech. Musk je znepokojen dopadem jejich těžby na životní prostředí
6:08Guru stock-pickingu radí "ETF na SPX". Co dalšího vzkazuje Buffett nováčkům?
12.05.2021
22:03Dubnová inflace volá medvědy  
17:53Směrem k dalším rekordům

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Airbnb Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Coinbase Global Inc (03/21 Q1)
DoorDash Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Luminar Technologies Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Prysmian SpA (03/21 Q1)
Walt Disney Co/The (03/21 Q2, Aft-mkt)
7:30Telefonica SA (03/21 Q1)
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - PPI, y/y