Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Amazon chce zaútočit na další „nepokořitelné“ hradby

Amazon chce zaútočit na další „nepokořitelné“ hradby

15.11.2018 17:57

Mark Mahaney z RBC Capital Markets tvrdí, že je jen otázkou času, kdy Amazon začne přímo konkurovat společnostem jako FedEX a UPS. Internetový gigant podle něj začne do této oblasti mohutně investovat a pokud má pravdu, firmě by k tomu mohl znatelně pomoci její cloudový a reklamní byznys. V něm by totiž měla dosahovat mnohem vyšších marží než v retailu.

O tom, že vztah mezi Amazonem na straně jedné a firmami jako FedEx na straně druhé by se mohl postupně překlápět ze symbiózy do ostrého konkurenčního boje, jsem tu psal již před delší dobou. Nejde o žádnou převratnou myšlenku – Amazon expanduje i do odvětví, které jsou pro něj mnohem exotičtější, zatímco přepravní, respektive logistické, služby jsou poměrně logickým protažením jeho „výrobní“ vertikály. Pokud se podíváme na následující graf s cenami akcií zmíněných třech firem, nějaký vyloženě inverzní vztah ve stylu „hřáli jsme si hada na prsou“ nenajdeme. Na to by asi stejně bylo příliš brzy:

0
Zdroj: Morningstar

Analytik RBC Capital tvrdí, že by nebyl překvapen, kdyby Amazon šel dolů s maržemi v případě, že by tím získal loajální zákazníky, či jejich věrnost posílil. A připomíná, že Amazon již nyní provozuje program Delivery Service Partners a Amazon Flex. Amazon také uvádí, že náklady na přepravu se u něj zvedly z 11,5 miliardy dolarů v roce 2015 na 21,7 miliard v roce 2017. Podle CNBC pak dodávky pro Amazon generují jen asi 3 % tržeb FedExu a vedení této firmy tvrdí, že pro ní není Amazon větší hrozbou. Nemá totiž infrastrukturu, kterou ona musela budovat po několik desetiletí.

Je to tedy stále podobná písnička: Nějaká společnost či celé odvětví se domnívá, že jeho bariéry vstupu jsou dost silné na to, aby je ohrozil někdo zvenčí. A pak tu najednou je něco nového a vše padá, jako hradby Jericha. Hradby UPS a FedExu se ale asi nezhroutí po zatroubení polnic, Amazon bude muset mohutně investovat, jak bylo uvedeno výše. Takže několik důležitých čísel:

Amazon v roce 2016 na volném toku hotovosti vydělal 9,7 miliardy dolarů, v roce 2017 6,4 miliardy a za posledních 12 měsíců 13,3 miliardy dolarů. V rozvaze mu k tomu visí 30 miliard dolarů.

FedEx v roce 2016 na volném toku hotovosti prodělal 186 milionů dolarů, v roce 2017 téměř miliardu dolarů a za posledních 12 měsíců více než miliardu dolarů. Jeho provozní tok hotovosti dosahuje totiž asi 4,7 miliardy dolarů, zatímco investice za poslední rok vyšplhaly na 5,7 miliardy dolarů. V rozvaze má 2,3 miliardy dolarů. Sám FedEx tedy investuje mohutně a nenechává nic náhodě.

UPS vydělal v roce 2016 3,5 miliardy dolarů, pak prodělal 3,7 miliardy dolarů, za posledních 12 měsíců je necelou půl miliardu v plusu, a to na pozadí mohutně rostoucích investic. V rozvaze má firma necelých 5 miliard dolarů hotovosti. Tedy také žádné pasivní čekání na dobyvatele.

UPS přitom ve třetím čtvrtletí dosáhla slušného růstu a začala s plánem transformace. Management čeká, že na volném toku hotovosti (tedy tom, co zbude po investicích) firma vydělá asi 5 miliard dolarů. A Morningstar hodnotí UPS jako firmu s největší konkurenční výhodou v odvětví. Tu si vytvořila tím, že dala dohromady integrovanou mezinárodní dopravní síť, „které se může vyrovnat jen málo globálních hráčů“. Uvidíme, zda se mezi ně zařadí i Amazon.


Čtěte více:

Jak vlastně nyní vypadá finanční souboj Amazonu s Walmartem?
13.09.2018 17:51
Je možné, že by se největší korporátní lovec současnosti stal někdy ve...
Amazon zvyšuje podíl na trhu s internetovou reklamou
20.09.2018 8:23
Internetový prodejce Amazon zvyšuje svůj podíl na americkém trhu s int...
Summary: Technologičtí obři Amazon i Alphabet investory nepotěšili
26.10.2018 17:03
EVROPA: Total (Investiční tipy) 3Q18 Reportovat do tohoto trhu je do...
To nejlepší od Amazonu možná teprve přijde
29.10.2018 10:02
Co kdyby existovala společnost, která ví, co si chcete koupit, ještě d...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Deutsche Lufthansa AG (03/20 Q1)
Metro Bank PLC (03/20 Q1)
9:00CZ - HDP, q/q
23:30Zoom Video Communications Inc (04/20 Q1)