Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak vlastně nyní vypadá finanční souboj Amazonu s Walmartem?

Jak vlastně nyní vypadá finanční souboj Amazonu s Walmartem?

13.09.2018 17:51

Je možné, že by se největší korporátní lovec současnosti stal někdy ve vzdálené budoucnosti kořistí? Hovořím samozřejmě o Amazonu, nad nímž jsme tu včera v tomto duchu trochu dumali. A to zejména ve srovnání s osudem jeho gigantického protipólu na straně tradičního maloobchodu – společnosti Walmart. Podívejme se dnes na to, o čem tu v případě těchto dvou soupeřů vlastně hovoříme.

Amazon dokázal jen za poslední dva roky zvýšit tržby ze 107 na 177 miliard dolarů a za posledních dvanáct měsíců již generuje tržby 208 miliard dolarů (TTM čísla v následující tabulce). Na nich dokáže realizovat marži provozního zisku 3,55 %, zatímco v roce 2017 to bylo jen 2,31 %. Provozní tok hotovosti za posledních 12 měsíců dosahuje 21,9 miliardy dolarů a z každého dolaru tržeb tak dokázal Amazon vyždímat asi 10 centů provozního toku hotovosti. Po investicích mu pak zbylo 8,9 miliardy dolarů - z každého dolaru tržeb vyždímá firma asi 4 centy, které jsou k dispozici pro akvizice, splátky dluhu, hromadění hotovosti v rozvaze, či výplatu akcionářům.

1
Zdroj: Morningstar

Jak je na tom Walmart? Retailový gigant generoval ve fiskálním roce na tržbách 500 miliard dolarů, jejich pětiletý růst dosahuje v průměru 1,3 % ročně. Během posledních 12 měsíců dokázal na provozním zisku vytvořit marži ve výši 3,95 %, tedy o něco více než Amazon, jenže u něj je trend rostoucí, zatímco u Walmartu opačný. Jde tedy o firmu, která je tržbami stále mnohem větší, ale také mnohem usazenější, s maržemi směřujícími tím horším směrem. Zatím žádné překvapení.

Vyšší tržby a marže Walmartu konkrétně znamenají, že jeho provozní zisk je ve srovnání s Amazonem téměř trojnásobný, ale provozní tok hotovosti už má za posledních 12 měsíců jen asi o 33 % vyšší. Což nás přivádí k jedné skryté zbrani Amazonu: Dokáže (na rozdíl od Walmartu a řady dalších firem) generovat provozní hotovost, která je násobkem provozních zisků (EBIT). Příčina tkví (i) v relativně vysokých odpisech (což se ale poté na úrovni volného toku hotovosti smazává vysokými investicemi), (ii) pak také v pracovním kapitálu (který obvykle kvůli oběžným závazkům hodně přidává k toku hotovosti), ale (iii) zejména v položce „ostatní nehotovostní položky“ – tedy vše, co firmě jako náklad snižuje ziskovost, ale není hotovostním výdajem.

2
Zdroj: Morningstar

O schopnosti generovat hotovost se toho u Amazonu již napsalo hodně (mnohdy pochybovačně), ale výše uvedená čísla ukazují své. Nicméně z nich vidíme i to, že Walmart má skutečně dost peněz na to, aby s Amazonem mohl bojovat (za posledních 12 měsíců stále vydělal 18 miliard dolarů na volném toku hotovosti, zatímco Amazon „jen“ 8 miliard). Otázkou spíše je, zda dokáže myslet natolik nově, aby tyto peníze dobře použil. V podstatě se tím tak vracím k včerejší úvaze o tom, jak se dřívější silné stránky společností posléze mění v jejich slabost.

Na těchto posledních dvou číslech – 18 a 8 miliard dolarů je pak ve srovnání s kapitalizacemi nejlépe vidět to, jak jsou obě společnosti hodnoceny investory. Oněch 8 miliard dolarů Amazonu stačí na kapitalizaci převyšující 1 bilion dolarů, zatímco oněch 18 miliard Walmartu trh oceňuje na 281 miliard dolarů. Jinak řečeno, poměr kapitalizace k tomu, co společnost generuje a může (alespoň teoreticky) vyplácet akcionářům, dosahuje u Walmartu hodnoty kolem 16, zatímco u Amazonu 125.

To znamená jediné: U první společnosti kapitalizace stojí mnohem více na tom, co je nyní, u druhé na příbězích a vizích o růstu, expanzi a mnohem vyšším volném toku hotovosti v budoucnu. Přitom PE založené na očekávaných ziscích dosahuje u Walmartu hodnoty 20 a u Amazonu 72 – zde je tedy rozdíl ve valuacích mnohem nižší, než když za jejich základ vezmeme volný tok hotovosti.


Čtěte více:

Jednou Amazon už žádnou revoluci provádět nebude. Pak pozor na falešnou hodnotu
09.08.2018 17:59
Aberdeen Standard Investments před několika dny přišel s novou analýzo...
Akciová sázka na spotřebitelský boom a noční můra destruktora
29.08.2018 18:15
Jefferies se domnívá, že jednou z akcií, které by měly těžit z nadcház...
Je Amazon už mocnější než Fed?
04.09.2018 13:53
David Dayen z The New Republic si všímá ekonomického sympozia pořádané...
Tržní hodnota Amazonu dosáhla hranice bilionu dolarů
05.09.2018 8:23
Tržní hodnota internetového prodejce Amazon v úterý dosáhla jednoho bi...
Kdo jednou sedne na Amazon, již nikdy nesleze. Musí čekat, jestli nezdechne
12.09.2018 12:30
Dough Stephens se s tím na stránkách The Business of Fashion nemaže. N...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y