Severský skandál s praním špinavých peněz má možná další oběť. “Podezřelé transakce” dnes ohlásila bankovní skupina Swedbank, největší bankovní ústav působící v Pobaltí. Podle švédské vysílací stanice SVT převedla zhruba padesátka jejích klientů během osmi let zhruba 40 miliard švédských korun mezi touto bankou a v posledně době smutně proslulou Danske Bank.
Tyto transakce se údajně odehrály mezi lety 2007 a 2015 a zmíněných přibližně 50 klientů prý vykazovalo “jasně varovné signály týkající se podezřelého praní špinavých peněz”. Podezřelé transfery prý uskutečnili firemní klienti, kteří měli sídlo v zahraničí, avšak účty si otevřeli v Estonsku, Litvě a Lotyšsku. Zároveň šlo o firemní klientelu, která neudávala žádné oficiální aktivity, nebo se nevědělo nic o jejích vlastnících, tvrdí také SVT.
Akcie banky se po otevření burzy ve Stockholmu propadly až o 7,3 %, což ji poslalo na samé dno bloombergovského indexu evropských finančních titulů. Pro banku, která tím ztratila zhruba 1,5 miliardy dolarů tržní hodnoty, to je nejhorší propad od 3. října. Pětidenní výkonnost titulu ukazuje graf níže:

Banka říká, že podezřelé transakce nahlásila policii. Čísla, o kterých hovoří televize, ale neuznává, uvedl její mluvčí. Ke zprávě SVT se odmítl vyjádřit švédský regulační úřad.
Swedbank jakékoli možné propojení s nepoměrně větší kauzou kolem dánské Danske Bank až do dneška vehementně popírala a její šéfka Birgitte Bonnesenová několikrát uvedla, že management hledal a nenašel žádné vazby na skandál Danske.
Podle Joakima Bornolda, poradce ve společnosti Soderberg & Partners ve Stockholmu, musí brát věc velmi vážně. “Největší chybou Danske bylo, že byla až moc nonšalantní, což ji stálo obrovskou cenu a včera dokonce estonské povolení,” uvedl také.
Danske Bank loni v září připustila, že v letech 2007 až 2015 provedla transakce ve výši 200 miliard dolarů (4,5 bilionu Kč), které mohly napomáhat k legalizaci výnosů z trestné činnosti. Banku se sídlem v Kodani vyšetřují úřady v Dánsku, Estonsku, Británii i ve Spojených státech a Evropský bankovní úřad (EBA).
Včera Estonsko oznámilo, že pobočka dánského finančního ústavu Danske Bank zapojená do praní špinavých peněz musí ukončit své obchodní aktivity v Estonsku. To s sebou nakonec ponese i proměnu celého sektoru nejenom v baltských zemích. Danske totiž následně oznámila, že kompletně opouští celé Pobaltí i trh v Rusku.
Zdroje: Bloomberg, ČTK, Swedbank, Patria.cz