Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články  
Evropské burzy by mohly zahájit týden v mírném plusu

Evropské burzy by mohly zahájit týden v mírném plusu

09.09.2019 8:57, aktualizováno: 9.9. 9:04
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Aktualizováno

Velké evropské burzy by dnešní den mohly zahájit na kladné straně nuly. Futures na index blue-chips eurozóny rostou o drobných 0,09 %, futures na německý DAX jsou výše o 0,17 %. Futures na britský akciový index FTSE 100 jsou ale nahoře o 0,5 %.

Investoři dostali v posledních dnech soubor protichůdných dat z druhé největší světové ekonomiky. Čínská centrální banka v pátek řekla, že sníží požadavek na podíl minimálních povinných rezerv pro banky na nejnižší hodnoty od roku 2007, jakkoli dnes trhy překvapila tím, že nepřerolovala střednědobé úvěry, což v protikladu k pátečnímu sdělení naznačuje odhodlání bránit zaplavování finančního systému likviditou. Nejnovější data z čínského zahraničního obchodu mezitím ukázala, že vývoz z Číny v srpnu nečekaně klesl. Čínská měna dnes klesá.

Většina asijských trhů, včetně čínských pevninských indexů, dnes rostla a více než jiným se dařilo japonské burze. Japonský HDP nicméně vzrostl ve druhém čtvrtletí meziročně o 1,3 procenta, původně se očekával růst o 1,8 procenta.

Ropa navýšila zisky, když Saúdská Arábie před zasedáním výboru rozšířeného OPECu odstavila ministra energetiky Chálida Fáliha. Jednu z nejdůležitějších pozic v této na ropu bohaté zemi místo něj zaujme králův syn Abdalazíz bin Salmán. Odvolání Fáliha je další známkou bouřlivého vývoje kolem snažení korunního prince transformovat saúdskou ekonomiku a učinit ji méně závislou na příjmech z prodeje ropy, uvedl list WSJ.

Na tuzemském trhu se významné kurzotvorné zprávy nečekají. Úřad práce dnes zveřejní údaje o vývoji nezaměstnanosti za srpen. Podle odhadů analytiků míra nezaměstnanosti zůstala v srpnu na červencových 2,7 procenta.

Telekomunikace O2 oznámila, že v rámci programu zpětného odkupu v týdnu od 2. - 6. září nakoupila 47.210 vlastních akcií za průměrnou cenu 216,30 Kč/akcii. Podle analytiků Patria Finance je toto vyjádření pro titul neutrální.

ČEZ v dnes zveřejněné reklamě stanovuje termín nabídek na převzetí svých aktiv v Rumunsku na 25. září. Společnost podle agentury Reuters uvedla, že v závislosti na nabídkách může prodat veškerá svá aktiva v Rumunsku nebo jen jejich část, a to v oblasti distribuce, obnovitelných zdrojů a dodávek energie.

Denní souhrn závěrečných cen z pražské burzy
ze dne 06.09.2019
Název Závěrečná cena Změna (%)
PHILIP MORRIS ČR 13660.00 -0.73
ČEZ 515.00 -0.68
ERSTE BANK 770.00 -0.10
KOMERČNÍ BANKA 821.00 -1.91
O2 C.R. 215.00 -0.92
CETV 106.60 1.14
VIG 585.00 0.60
PFNonwovens 688.00 0.29
MONETA MONEY BANK 75.85 -0.85
STOCK 67.20 0.60
KOFOLA ČS 296.00 -0.34
Největší vzestupy
Název Změna (%)
CETV 1.14
STOCK 0.60
VIG 0.60
PFNonwovens 0.29
Největší pády
Název Změna (%)
KOMERČNÍ BANKA -1.91
O2 C.R. -0.92
MONETA MONEY BANK -0.85
PHILIP MORRIS ČR -0.73
ČEZ -0.68


 
 

Čtěte více:

Pictet: Fed se může inspirovat Greenspanem, sazby půjdou dál dolů
09.09.2019 6:12
Investiční společnost Pictet zveřejnila novou analýzu, na jejímž zákla...
El-Erian: Podle starých pravidel na dluhopisech proděláte
08.09.2019 17:06
Ekonom Mohamed El-Erian v pátek pro CNBC řekl, že investoři by měli na...
Japonský HDP vzrostl ve druhém čtvrtletí o 1,3 procenta
09.09.2019 8:29
Japonský HDP vzrostl ve druhém čtvrtletí meziročně o 1,3 procenta, pů...
Ministr Havlíček k energetice u Zemana: Plánované termíny pro Dukovany platí
09.09.2019 8:46
Ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) a další zástupci hospodářskéh...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.12.2025
22:03Wall Street bez jasného směru: Trhy vyčkávají na rozhodnutí a prognózu Fedu, novinky k exportním omezením Nvidie  
17:28Valuace amerického trhu a jedno „skoro nic“, které se za pár let stává významnou věcí
16:09Bitcoinové ETF od BlackRocku má vysoký roční výnos, většina investorů ale na něj zatím nedosáhla
14:30Goldman Sachs: Optimismus ustupuje, investoři hledají příležitosti mimo AI
13:41Colt CZ získal povolení k převzetí Synthesie za více než 23 miliard Kč
12:50Ford a Renault spojují síly. Dostupné elektromobily jako nová strategie
12:04Rostoucí výnosy přibrzdily akcie v rozletu  
10:52Nová cílová cena a doporučení Patrie: Silná rozvaha a dividendy Philip Morris ČR drží atraktivitu i přes vyšší náklady  
10:48Pavel jmenoval Babiše premiérem, vládu jmenuje v pondělí zatím bez Turka
10:07Rozbřesk: Stojí před eurodolarem nejen Fed, ale znovu i děravý francouzský rozpočet?
9:36Vítězství pro Nvidii: Trump jí povolil vývoz do Číny, analytici ale varují před ztrátou výhody
9:04Německý export v říjnu držel tempo, dovoz se propadl o více než procento
8:50J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Vnitřní informace
8:40Nepřátelská nabídka Paramountu, restrukturalizace PepsiCo a spojení Ford-Renault  
6:44Investiční výhled Patria Finance: Pět klíčových témat pro rok 2026  
08.12.2025
17:43Jedno americké dluhové finance fiction
15:59PODCAST Týdenní výhled: Fed míří ke snížení sazeb, ECB u nich dosáhla dna a Netflix pod tlakem  
15:29Paramount neskládá zbraně. Učinil nepřátelskou nabídku na koupi Warner Bros. za 30 dolarů za akcii
13:11Magnum Ice Cream se odštěpila od Unileveru a debutuje na amsterdamské burze
12:23Schnabelová: Další krok ECB bude zvýšení sazeb, ale ne brzy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Adobe Inc (11/25 Q4, Aft-mkt)
Oracle Corp (11/25 Q2, Aft-mkt)
Synopsys Inc (10/25 Q4, Aft-mkt)
2:30Čína - CPI, y/y
9:00CZ - CPI, y/y
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba