Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Umění oddělovat podstatné od nepodstatného

Umění oddělovat podstatné od nepodstatného

20.11.2019 17:26

Robert Shiller je v ekonomii a financích známým jménem hlavně díky jeho práci týkající se bublin a iracionálního chování investorů. Pokud bychom se bavili o nejdůležitějších grafech v této oblasti, jedním z mých kandidátů by byl právě ten od pana Shillera z knihy Irrational Exurberance. Naznačuje možná i něco, co je relevantní daleko za hranicemi trhu.

Onen obrázek srovnává dlouhodobý skutečný vývoj na trhu s tím, jak se dlouhodobě vyvíjí fundamentální hodnota akcií. Tu ekonom počítá na základě současné hodnoty dividend, které obchodované firmy následně skutečně vyplácely (nevím ale, jak pan Shiller tuto hodnotu vlastně vypočítal pro poslední roky, kde ještě dlouhodobější tok „známých“ budoucích dividend skutečně neznáme):
0

Pan Shiller obrázek komentuje s tím, že akcie by měly na efektivním trhu být tím nejlepším odhadem toho, jak se budou vyvíjet dividendy, a tudíž jaká je jejich současná hodnota. Ve světě bez chyb v odhadech by tak obě křivky (cena a hodnota) byly dokonce spojeny v jednu. Ve světě, kde se v odhadech mýlíme, by pak měla být křivka se skutečnými cenami méně (!) volatilní než křivka se skutečným vývojem. To proto, že odhady by byly ukotveny k nějakým historickým průměrům, standardům a trendům. Graf ale ukazuje pravý opak – odhady (ceny na trhu), jsou mnohem více proměnlivé, než to, jak se vyvíjela skutečnost „zhmotněná“ v oněch na dividendách založených hodnotách.

Ekonom Bryan Caplan přirovnával celou věc k tomu, jak se vyvíjí predikce počasí/teplot a teploty skutečné. Tvrdí, že predikce jsou obvykle mnohem méně proměnlivé, protože se odvíjí od průměrů a historických trendů. Pokud bychom vzali jeho přirovnání za bernou minci, i ono by naznačovalo, že v grafu bychom měli vidět něco úplně jiného (odhadované teploty/ceny akcií jsou volatilnější než teploty skutečné/hodnoty). Nabízí se tak samozřejmě, že ceny akcií jsou namísto nějakého střízlivého hodnocení fundamentu (tedy věcí, na kterých skutečně záleží) taženy zejména faktory jinými.

K uvedenému mě vlastně přivedla nová studie z října letošního roku, která se jmenuje „Discovering Fundamental Value“. Její autoři došli k závěru, že 28 % pohybu cen akcií je taženo šumem – faktory, které nesouvisejí s hodnotou akcií. A 40 % z tohoto „šumivého“ pohybu je generováno vzájemnými fondy. Míra šumu je ale proměnlivá, výrazně vzrostla na konci internetové bubliny, během krize roku 2008 a během dluhové krize v Evropě. Vyšší je také soustavně u akcií menších společností a i firem, které mají vysoké výdaje na výzkum a vývoj.

Vše výše uvedené naznačuje, že ona míra šumivosti je na trhu celkově a soustavně dost vysoká. A její důsledky podle zmíněné studie nejsou omezeny jen na ty, kteří se na trhu přímo pohybují. Podle analýzy totiž vedení firem věnuje pohybu cen akcií významnou pozornost při svých investičních rozhodnutích. A nemá přitom žádné „dodatečné“ informace, takže investiční rozhodnutí jsou „pozitivně korelovány se šumem“.

Ono lze trochu diskutovat o tom, co vlastně říká graf pana Shillera, a možná i o závěrech zmíněné studie (a jí podobných). Já ale rád uvažuji hlavně nad tím, co podobné příběhy říkají nejen o nějakém úzkém segmentu společenského a ekonomického systému, ale obecně. A zde se mi zdá, že na nás vše přímo křičí, jak důležité je oddělovat věci nepodstatné od podstatných.

Je to možná umění, na které nelze ani pomyslet bez toho, abychom měli ten správný kompas. U akcií jím mohou být pokusy o odhad fundamentální hodnoty a připomínání si toho, co jí skutečně dlouhodobě ovlivňuje, a co ne (a nenechat se u toho zmítat šumem). Ale to je vlastně úplně nedůležité. Naopak důležité je, že o pevných „základech“ (fundamenta) to je bez nejmenších pochyb vždy a všude: „Kopat, hloubit a položit základy na skále“ (viz Lukáš 6;47-49).


Čtěte více:

Dveře jsou otevřené: Nakoupit kvalitní akcie a zapomenout, že trh existuje
14.11.2019 18:22
Doporučení kupovat akcie kvalitních společností se na trhu objevuje pr...
Jak mohou s akciemi zamávat americké volby?
15.11.2019 11:11
Americké volby přijdou příští rok a rozsah možných následků je široký....
El-Erian: Pět tržních dogmat, na která se již nelze spolehnout
18.11.2019 13:34
Investoři se budou příští rok při vyvažování svého portfolio muset vyp...
Přehřátá a podchlazená PE
19.11.2019 17:25
Jeden ze čtenářů mých příspěvků se zajímal o vztah mezi valuací rychle...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.07.2020
17:41Neohrozitelná firma
16:47Akcie zrychlují, dolar smazal ztráty. Data naplnila optimistická očekávání  
16:15MONETA Money Bank, a.s. - oznámení o úrokové sazbě HZL WHB
15:55Mezi EU a Británií i po dalším kole jednání přetrvávají neshody
15:55ČEZ, a.s. - Valná hromada ČEZ, a. s., schválila dne 29. 6. 2020 změnu stanov společnosti
15:43Tesla, nejhodnotnější automobilka na světě, míří na ještě vyšší cenu
15:04Nezaměstnaní v USA míří zpět do práce. Data opět příjemně překvapila  
13:05Evropské banky u dna představují pro některé investory příležitost
11:46Nezaměstnanost v EU v květnu mírně stoupla, nejnižší zůstala v ČR
11:14Studie: Česko má v Evropě nejlepší zázemí pro výrobu
10:49Rostoucí akcie se těší na pěkná data a vakcínu  
10:17Rusové v referendu hlasovali ve prospěch Putina, vládnout může do 2036
10:15TOMA, a.s. - Oznámení o konání valné hromady společnosti TOMA, a.s. dne 4.8.2020
10:06Itálie plánuje využít pro boj s příští hospodářskou krizí své občany
9:31Prodeje aut v USA zažily nejhorší kvartál za více než 10 let
9:06Rozbřesk: Stále slabé zakázky, Fed zkoumá kontrolu výnosové křivky
9:00ČEZ, a. s. - Výsledky jednání řádné valné hromady společnosti ČEZ, a. s., konané dne 29. června 2020
8:48ČEZ se dnes obchoduje bez nároku na dividendu, akciové futures se zelenají  
8:23Představitele Fedu znepokojuje závažnost poklesu ekonomiky
6:16Ponaučení z potlačování pandemie

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m