Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Příběh J.C.Penney a ochrana před akcionáři

Příběh J.C.Penney a ochrana před akcionáři

19.05.2020 17:48

James Cash Penny založil v roce 1902 společnost dnes známou jako JCPenney. Jeho cenová politika a péče o zákazníka vedly k rozvoji firmy, na kterou ale po více než 100 letech dolehla současná koronakrize. A již dlouhou řadu let před ní ziskovost trpěla kvůli změnám v maloobchodu a podle některých názorů i kvůli manažerským a strategickým chybám. Nyní tedy firma zažádala o ochranu před věřiteli, byl vypracován restrukturalizační plán, v jehož rámci bude uzavřena řada obchodů. Podívejme se, co nám tento příběh vypráví.

Dejme tomu, že mě JCPenney něčím zaujala někdy před několika měsíci. Nechci jí ale zase věnovat příliš mnoho času, a tak se podívám jen na pár základních čísel. Co zjistím?

Za prvé, tržby již řadu let klesají, stejně jako provozní zisky, které se poslední dva roky drží na černé nule. Čisté zisky jsou již roky v červených číslech. Tento vývoj si lehce zasadím do celkového dění v odvětví.

Za druhé, provozní tok hotovosti se během posledních pěti let pohybuje mezi 330 – 430 miliony dolarů, bez jasného trendu. Po investicích do dlouhodobých provozních aktiv firmě v průměru zbylo necelých 40 milionů dolarů. Ale po investicích čistých (firmy prodávala aktiva) to už bylo asi 130 milionů dolarů a za posledních pět let tedy celkem 650 milionů dolarů. Klíčová otázka: Co s těmito penězi JCPenney udělal?

Za třetí, dividendy a odkupy byly během posledních pěti let na nule. Což je pochopitelné a mohli bychom to považovat s ohledem na to, jakým tlakům firma čelila, za samozřejmé. Ona to ale zase taková samozřejmost být nemusí. Míním tím to, že z pohledu rizika by mohla řada firem utnout dividendy a odkupy mnohem dříve, než v praxi činí. Souvisí to s poznámkou na konci.

Za čtvrté, dluhy. Podle výkazu toku hotovosti firma za posledních pět let splatila firma dluhy v hodnotě převyšující 1,6 miliardy dolarů. Jak bylo uvedeno výše, její provoz po čistých investicích na to přispěl oněmi 630 miliony dolarů. Kde se vzala zbylá miliarda? Z hotovosti, kterou firma držela v rozvaze. Ta klesla z 1,3 miliardy dolarů na 0,3 miliardy dolarů ve fiskálním roce 2020.

To je tedy základní příběh jednoduchých čísel posledních let. Vidíme, že firma navzdory nulové ziskovosti hotovost vydělávala. Což nám (opět) ukazuje, že ziskovost jako čistě účetní položka může být zavádějící. Zde je rozdíl způsoben hlavně odpisy. Přesněji řečeno tím, že jsou výše, než investice (do zisku promlouvající náklad je tak výše, než skutečný výdaj). To, co firma vydělávala, ale stále soustavně nestačilo na snižování dluhů. Otázkou je, jak by další vývoj vypadal bez současné pandemie. Podle některých indikátorů se totiž situace začala obracet k lepšímu.

Pár valuačních poznámek a ochrana před akcionáři

Před oněmi několika měsíci mě také zajímala valuace: Kapitalizace před třemi měsíci dosahovala asi 250 milionů dolarů. Tehdy se požadovaná návratnost mohla zhruba pohybovat kolem 10 %. Pokud bychom počítali se stabilním volným tokem hotovosti, musel by JCPenney na ospravedlnění tehdejší kapitalizace vydělávat akcionářům ročně asi 25-30 milionů dolarů. Toto číslo můžeme poměřit s oněmi cca 40 miliony dolarů volného toku hotovosti (bez vlivu prodeje aktiv), který ale nestačil ani na výraznější splátku dluhů (každopádně patřil celý věřitelům). Před několika měsíci bych to stejně jako nyní na sebe nějak jednoduše napasovat nedokázal – trh mohl počítat se zmíněným zlepšením fundamentu, uvažovat o akcii jako o reálné opci...

JCPenney každopádně požádala o ochranu před věřiteli a já si v této souvislosti dovolím ještě připomenout téma, které jsem tu v poslední době zmínil několikrát. Dá se tvrdit, že v řadě koutů ekonomiky je dluhů až dost. Tím myslím to, že podobně jako JCPenney mohou mít problém tyto dluhy utáhnout. Na měnící se svět byl nasazen nějaký fixní požadavek a ono se podobně jako u JCPenney ukazuje, že tento požadavek je nereálný. Což vyvolává šok. Pokud by onen požadavek byl ale flexibilní, k podobným šokům násobícím rizika a nejistoty by nedocházelo. O podobnou ochranu před akcionáři se nežádá.


Čtěte více:

Příprava na epidemii amerických insolvencí
08.05.2020 5:23
Dva američtí maloobchodní obři Neiman Marcus a J.C. Penney v poslední ...
Bloomberg: Skryté bankroty budou narůstat
12.05.2020 11:51
Nejhorší recese od Velké hospodářské krize žene zadlužené firmy na okr...

Váš názor
  • Potřebuji vysvětlení
    20.05.2020 8:06

    Nerozumím "na měnící se svět byl nasazen fixí požadavek" - tzn. se má dlužník dohodnout? Ochrana před akcionáři - vždyť ti nic nežádali, natož, aby dostávali?! )Pozn.: Nejsem akcionářem. Zvolil jsem, jako Křetínský, možná úplně stejně rizikovou Macy´s).
    Pracovitý Prosecký
Aktuální komentáře
24.06.2024
23:14ČEZ vyplatí dividendu 52 korun na akcii, schválila valná hromada
22:01Investoři vybírají zisky z AI  
17:30Wall Street zaostává za rostoucí Evropou. Zátěží je Nvidia  
17:30Jednoduchý, ale snad ne příliš zjednodušený příběh amerických akcií posledního čtvrt století
17:08J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Zápis z valné hromady
16:45Skupina ČEZ loni odvedla státu na daních z neočekávaného zisku 30,1 miliardy Kč
16:17Reuters: Čínská firma Shein učinila krok ke vstupu na londýnskou burzu
14:49Jak dlouho vydrží období zvýšených sazeb? Podle dluhopisového trhu možná navždy
14:38Čína chce, aby EU do 4. července zrušila předběžná cla na její elektromobily
12:46Týdenní výhled: ČNB sníží sazby, ale o kolik? Francie se připravuje na volby, Micronu vzrostou tržby o téměř 80 %  
12:06Direct Financing s.r.o.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
12:02Jen znovu pod tlakem a slova nepomáhají. Ve vzduchu visí další intervence  
11:27J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Shrnutí výsledků fondu v 1Q 2024
11:18Američtí žalobci doporučují vládě vznést trestní obvinění Boeingu
10:19WEBINÁŘ už tuto středu v 15:00 - Psychologie úspěšného investora s hlavním makléřem Pavlem Mokošem
9:53Důvěra v ekonomiku ČR se po měsíci poklesu vrátila v červnu k růstu
9:09Rozbřesk: Blíží se další napínavé zasedání ČNB, Česká měna pod tlakem vyhlíží ČNB a francouzské volby
8:41Valná hromada ČEZ rozhodne o dividendě, ČNB ve čtvrtek o sazbách  
6:05Goldman Sachs aktualizovala svůj užší výběr globálních tipů. Jedné evropské akcii připsala 63% potenciál
23.06.2024
14:30Slábnoucí poptávka po elektromobilech v USA vede výrobce k přímému i nepřímému snižování cen

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo