Hlavní poradce Alianz Mohamed El-Erian na konci minulého týdne na CNBC hovořil o řadě pozitivních informací, potěšen je i stavem, v jakém se nachází vývoj vakcíny. Ekonom Gavyn Davies ale před týdnem varoval před rostoucími úsporami americkými domácností a jejich dopadem na celou ekonomiku.
Podle El-Eriana nově přicházející data ukazují, že jak firmy, tak domácnosti „se znovu zapojují do ekonomické aktivity“. Podle poradce pak investoři začínají být ochotni kupovat i rizikovější aktiva, což se neprojevuje jen na akciích, ale i na obligacích, měnách i komoditách. Ekonom poukázal mimo jiné na aktuální vývoj plateb provedených kreditními kartami či na vývoj rezervací v restauracích. Tento typ dat podle něj ukazuje na to, že spotřebitelé i firmy začínají být znovu aktivní.
Existuje ale určité zpoždění, se kterým by se otevírání ekonomiky mohlo projevit na opětovném růstu počtu nakažených. V této oblasti to podle odborníka zatím vypadá „OK“. Došlo sice k určitému růstu případů, ale „nejde o nic dramatického“. El-Erian míní, že otevírání ekonomiky nebude hladký proces, budou růsty a zase poklesy. Hlavní bude sledovat jednak návrat ekonomických subjektů k ekonomické aktivitě a na druhé straně vývoj ve zdravotní oblasti. CNBC připomíná, že El-Erian byl jedním z těch, kteří včas varovali před ekonomickými dopady COVID-19.
Britský investor a ekonom Gavyn Davies před několika dny na Financial Times zmiňoval, že začíná být zřejmá „anatomie ekonomického útlumu“, a to zejména v USA. Na rozdíl od tradiční recese nyní propad spotřebitelských výdajů neodráží snižující se příjmy, ale rostoucí úspory. Ekonom poukazuje na to, že podle některých odhadů může nezaměstnanost v USA vzrůst až k 20 %.
Během dřívějších recesí docházelo k tomu, že když lidé ztráceli zaměstnání a příjmy, vládní podpora v nezaměstnanosti tento pokles eliminovala jen částečně. Podle Daviese nyní dochází k ojedinělé situaci, kdy tato podpora nahrazuje propad v příjmech v podstatě plně. Na mimořádnost této skutečnosti poukazoval i Paul Krugman. Otázkou je, jak se budou příjmy vyvíjet dál a jak je domácnosti použijí.
Podle Daviese se dá čekat, že některé výdaje domácnosti obnoví s tím, jak se bude ekonomika znovu otevírat. Ovšem u některých výdajů to bude trvat déle, a to zejména v případě, že vláda neprodlouží mimořádnou pomoc nezaměstnaným. Každopádně nyní v USA a řadě dalších zemí, včetně Velké Británie, dochází ke znatelnému růstu úspor. „Každé snížení vládní podpory v době, kdy domácnosti spoří kvůli vysoké nejistotě, by negativně ovlivnilo výdaje a mohlo by prodloužit recesi,“ domnívá se Davies.
Zdroj: CNBC, FT