Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Polská intervence “ožebrač svého souseda”

Rozbřesk: Polská intervence “ožebrač svého souseda”

22.12.2020 9:06
Autor: Jan Bureš & Petr Dufek, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

V otravném mediálním stínu COVIDu a brexitu, který se ve finančních médiích táhne pěkně dlouho, poněkud zapadla jedna velmi zajímavá regionální událost – intervence polské centrální banky proti zlotému. Nic sice není potvrzeno, ale vše nasvědčuje tomu, že v pátek odpoledne NBP prodávala zlotý (a nakupovala devizy), přičemž oslabila polskou měnu o přibližně 2 %. První a jediná otázka, která nás v souvislosti s akcí NBP napadne, je pochopitelně – proč?

Pravdou je, že polská intervence není úplným výstřelem ze tmy, neboť NBP již několik měsíců po sobě v komentářích ke svým měnovým rozhodnutím varovala, že “tempo (post pandemického) oživení může být zpomaleno absencí viditelného a dlouhodobého přizpůsobení (čti oslabení) kurzu zlotého, jež by odpovídalo globálnímu pandemickému šoku a spuštěné uvolněné měnové politice NBP”. V pátek se ukázalo, že trh nebral toto souvětí v komentáři NBP dostatečně vážně.

Při analýze intervenční motivů NBP se našinec nutně nemůže ubránit analogii s devalvační epizodou ČNB, která se odehrála v listopadu 2013. Ačkoliv varování v komentářích ČNB a NBP ohledně silné měny vypadají podobně, tak v politice české a polské centrální banky je jeden zjevný rozdíl. ČNB se opravdu v roce 2013 a 2014 potýkala s deflací a devalvace byl nástroj, který vůči ní při nulových úrokových sazbách mohla použít. Ovšem v dnešním Polsku, kde deflace nehrozí (je nad cílem 2,5 %) a navíc NBP si již našla jiný nástroj, jak měnovou politiku uvolňovat v podmínkách nulových sazeb (nakupuje vládní dluhopisy), je situace jiná. Zde vše nasvědčuje tomu, že jde o tradiční politiku “ožebrač svého souseda”, kdy země provede devalvaci své měny, aby zajistila konkurenční výhodu svým vývozcům na úkor producentů z ostatních zemích. Takto to ostatně zcela bez okolků potvrdil i polský centrální bankéř Rafal Sura.

Dodejme, že tato hospodářská politika není v civilizovaných zemích v dnešní době zvykem, byť to, co v roce 2013 ČNB provedla, by se za něco takového mohlo (nepřímo) považovat. Každopádně absurditu polské intervenci navíc dodává fakt, že zahraniční obchod a běžný účet platební bilance je v historickém přebytku a devizové rezervy díky masivním transferům z fondů EU činí 108 miliard euro.


*** TRHY ***

CZK a dluhopisy

Strach z brexitu, mutanta Covidu a především intervence NBP proti zlotému přechodně oslabily korunu nad hranici EUR/CZK 26,30.

Kauza brexitu každopádně zatím nemizí a zřejmě se bude hrát až do Silvestra, takže na nějaké velké zisky to před koncem roku zatím nevidíme, byť očkování proti Covidu se v USA a velké Británii úspěšně rozjelo.

Zahraniční forex
Britská libra zůstává velmi volatilní, neboť zprávy o průběhu závěrečných jednáních o brexitu se mění každou hodinou v závislosti, kdo se k nim vyjadřuje. Aktuálně to vypadá na to, že tvrdý oříšek v jednáních představují požadavky francouzských rybářů. Pozici libry navíc ztěžuje šíření nákazy na britských ostrovech, které vedlo k dalšímu tvrdému lockdownu. Trh si tak pomalu staví pozice na to, že Bank of England na svém prvním zasedání v roce 2021 (4. února) může snížit úrokové sazby (možná i do záporu – aktuálně je sazba 0,1 %).

Živo je i ve střední Evropě, kde hlavní událostí byla intervence NBP proti zlotému v pátek odpoledne. Zlotý a forint se pokoušejí část ztrát smazat, ale vyšší averze k riziku, indukovaná možným tvrdým brexitem, oživení středoevropských měn fakticky znemožňuje.

Akcie
Akcie včera po celém světě významně padaly. Index S&P 500 na začátku dne směřoval k nejhoršímu propadu za posledních téměř osm týdnů. Sentiment se však později obrátil a většina titulů větší ztráty nakonec umazala. Tesla, která se stala jeho posledním „nováčkem“, odevzdala 4 % v prvním dnu obchodování. Naopak, dařilo se velkým bankovním domům, když FED znovu povolil zpětné odkupy jejich akcií v prvním čtvrtletí příštího roku, a to až do objemu 11 miliard amerických dolarů. Wall Street: Dow Jones+ 0,1 %; S&P -0,4 %; Nasdaq -0,1 %.

 
 
 

Čtěte více:

O mastifech, selhání trhu a bublinách
21.12.2020 17:49
Tibetská doga, či tibetský mastiff je podle Wiki plemeno staré více ne...
Investiční výhled 2021: Penězi nadopovaný cyklus. Ohlédnutí za 2020 a klíčový přelom roku
31.12.2020 8:09
Doufáme, že rok 2021 si překvapení podobného typu, jako to letošní kor...
Trhy v USA špatný začátek obchodování nakonec smazaly
21.12.2020 22:06
Akcie dnes po celém světě významně padaly, když nová mutace koronaviru...
Obě komory Kongresu USA schválily krizový balík
22.12.2020 8:25
Obě komory amerického Kongresu v pondělí večer schválily soubor opatře...

Váš názor
 •  
  23.12.2020 10:30

  Tak nějak nevím kolik států má dluhopisy emitované v PLN v rezervách. Takže spíše ožebrač zodpovědné střádaly, sběratele a kolenovrty.
  kipak
 • Břídilové...
  23.12.2020 9:51

  Měli to setnout rovnou o 10% jako ČNB při prodeji Telefonicy.
  Berounskej
Aktuální komentáře
12.04.2021
9:12Rozbřesk: Vrátí se na trhy strach z inflace? Otázka která trápí i českou korunu
8:47Evropské burzy před otevřením mírně klesají, Patria s novou cílovou cenou pro O2  
8:18Na naše výdaje příjmy nestačí, v roce 2024 může přijít dluhová brzda
6:00MakroMixér Jana Bureše a Roberta Břešťana III: O přidané hodnotě, tužkách, digitalizaci i Kellnerovi s majitelem Koh-i-nooru Břízou
11.04.2021
15:10Nerovnoměrné zotavování globální ekonomiky
9:07Víkendář: Biden jako Roosevelt? Jen částečně
10.04.2021
16:07Zamlčovaný problém čipů
9:04Víkendář: Dluhy a "nezávislá" monetární politika
09.04.2021
22:01Wall Street pokračuje ve spanilé jízdě a opět uzavírá na rekordech  
17:30Období vyšších inflačních čísel je tu. Wall Street i Evropa bez jasného směru  
17:27Akciové neutrino
16:44Průmyslová výroba v Německu v únoru překvapivě klesla, export vzrostl
16:35Čtyři grafy o tom, proč se americká ekonomika asi vzpamatuje rychleji než ta evropská
14:52Arone: Dopady inflace a vyšších daní na ceny akcií
14:04RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
13:54Za posledních pět měsíců vložili investoři do akcií více peněz než za 12 let
12:52Perly týdne: Magické inflační číslo a dlouhodobé oslabování dolaru
11:08Waller: Fed nikdy nebude brát v úvahu vládní dluhy
11:07Po varování z Číny vyjde americké PPI. Akcie lehce v záporu  
10:17O spojení s Monetou se rozhodne v řádu týdnů, říká Bartoníček z PPF

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y