Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rusnok mírnil obavy poslanců z přílišného navýšení pravomocí ČNB u hypoték či obchodů na finančních trzích

Rusnok mírnil obavy poslanců z přílišného navýšení pravomocí ČNB u hypoték či obchodů na finančních trzích

12.03.2021 14:47
Autor: ČTK

Riziko případných excesů ve smyslu zneužití pravomocí České národní banky (ČNB) je po zhruba 30 letech jejich fungování spíše teoretické. Poslancům to dnes řekl guvernér centrální banky Jiří Rusnok, když vyvracel jejich obavy z přílišného navýšení pravomocí ČNB. Části opozičních poslanců se nelíbí, že by centrální banka mohla stanovovat ze zákona podmínky pro poskytování hypoték a že by se natrvalo rozšířily její možnosti obchodů na finančních trzích. Obavy poslanců odmítla i ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Poslanci dnes projednávali novelu ve třetím čtení, ale k hlasování se stále nedostali. Třetí čtení začalo už ve středu. Debatu prodlužují rozsáhlé kritické projevy především poslanců Pirátů, ODS nebo TOP 09, které místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip (KSČM) označil za obstrukci. Ke třetímu čtení se Sněmovna vrátí zřejmě až 24. března, tedy v týdnu, kdy bude schůze pokračovat.

Česká národní banka mohla do loňského roku obchodovat pouze na peněžním trhu a jen s úzkým okruhem subjektů. Širší možnosti obchodů i rozšíření okruhu subjektů však loni na jaře vláda předložila poslancům samostatně jako předlohu v legislativní nouzi v souvislosti s nástupem pandemie koronaviru. Sněmovna ji ale upravila tak, že bude platit jen do konce letošního roku. Předloha nyní dává centrální bance tuto možnost natrvalo.

Ministryně financí v reakci na obavy poslanců uvedla, že vždy bude platit zákaz měnového financování. Poukázala na paragraf zákona, který zakazuje ČNB přímý nákup státních dluhopisů od státu a na němž se nic nemění. Občanský demokrat Jan Skopeček naopak tvrdil, že centrální banka může státní dluhopisy nakupovat oklikou přes komerční banky.

Rusnok uvedl, že finanční trhy fungují nejenom na základě momentálně platné legislativy, ale současně předvídají, co se bude dít v budoucnu. Podle něj pomohlo už to, že Sněmovna přijala rozšíření možných obchodů již loni. Účastníci trhu vědí, že kdyby nastal problém, jejich investice nebudou ohroženy z hlediska likvidity, popsal. Řekl, že ČNB má rámcové smlouvy se dvěma pojišťovnami a třemi správci aktiv v tom směru, že pokud by potřebovali posílit svoji likviditu, může jim ji centrální banka v rámci repo operací poskytnout.

V případě regulace hypoték může nyní ČNB pouze vydávat doporučení, která ale nejsou závazná. Nově by měla být závazná ze zákona. Rusnok před poslanci zopakoval, že úvěry na bydlení jsou klíčovou složkou celého úvěrového trhu a představují zhruba jeho polovinu. Zdůraznil, že úvěrový trh a banky jsou nejčastějším zdrojem velkých ekonomických krizí. Dosavadní doporučení bankám ohledně hypoték podle něj mohou být v případných krizích nedostatečná a neúčinná.


Čtěte více:

Jan Bureš: ČNB sází na silnější korunu a vyšší sazby
04.02.2021 16:41
První letošní zasedání ČNB přineslo revidovanou makroekonomickou prog...
Člen rady ČNB Dědek: ČNB neobětuje inflační cíl příliš dlouhým trváním uvolněné měnové politiky
05.02.2021 13:15
Česká národní banka neobětuje svůj inflační cíl tím, že by ponechala ...
Záznam ČNB: Nynější nastavení sazeb odpovídá potřebám ekonomiky
12.02.2021 9:13
Stávající nastavení měnové politiky, tedy úrokových sazeb, odpovídá ...
ČNblog: Jsou úvěrová rozpětí dluhopisů dobrým měřítkem jejich kreditního rizika?
23.02.2021 6:08
S rozšířením koronavirové pandemie mimo Asii na jaře loňského roku ...
MakroMixér Jana Bureše a Roberta Břešťana II: Zvedne ČNB první ve vyspělém světě sazby? Hostem viceguvernér Marek Mora
24.02.2021 9:01
Bude Česká národní banka první ve vyspělém světě zvyšovat úrokové saz...
Přichází obrat na hypotečním trhu? ČSOB zvyšuje sazby, růst avizuje guvernér ČNB
25.02.2021 9:44
Skupina ČSOB, jejímiž členy jsou také Hypoteční banka a Českomoravská...
ČNB dnes potvrdila půlprocento jako rezervu na ochranu úvěrového trhu
04.03.2021 13:41
Česká národní banka dnes nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tz...
Petr Dufek: Inflace se přibližuje k cíli ČNB
10.03.2021 9:41
V únoru meziroční inflace mírně poklesla na 2,1 %, když se spotřebit...

Váš názor
 • Klasické představení.
  15.03.2021 19:49

  V článku je jasně napsáno o co jde: prodloužit ČNB možnost obchodů na finančních trzích natrvalo bez ohledu na další. Do schůze 24.3. by to měl poslaneckým klubům někdo v kuloárech jednoduše vysvětlit, že bez toho bude v budoucnosti státní rozpočet zatížen víc. Hypotéky budou takový ten přílepek, ať má úplně každý poslanec pocit, že ví o čem hlasuje? /// Ačkoliv u hypoték ČNB vydává pouze n e z á v a z n á doporučení (LTV, DTI, DSTI), všechny banky se jimi s t r i k t n ě řídí (plus přidávají své vlastní, jako nyní vybrané profese na blacklist). Pokud tedy po hlasování ČNB monopol na regulaci hypoték nezíská, vlk se nažere a koza zůstane celá. A když se povede i ten monopol, třeba vstane z popela (nový) státní produkt 2v1 partnerská půjčka (vlastní bydlení+porodnost = udržitelnost důchodového ponzischema).
  Mudr.c
 •  
  13.03.2021 14:40

  se divím, že experti z ČNB nestraší s deflací a podobnými nesmysly....nebylo dne, kdy by se o této hrozbě nezmínili.....asi teče do bot s těmi hypotékami....a rusnočku, co mají lidi dělat s těmi prachama, zvedni sazby a uvidíš jak se vše uklidní....nojo, rekordní úspory bláznivá babka Šilerka, bláznivej Babiš....a potom se budou zase kluci divit, že to neočekávali, budou překvapeni....
  abc1
  •  
   15.03.2021 11:07

   Tak vidím, že lidová poudačka o tom, že deflace není nebezpečná, se dobře uchytila. Tyhle poudačky pak vyprávějte dlužníkům. co musejí splácet v deflaci své dluhy stále ve stejném nominále.
   Richard Fuld
   • deflace neni zlo
    15.03.2021 16:29

    tedy zatím mi nikdo nevysvětlil co je špatného na stagnaci nebo poklesu cen pokud nemáš dluhy :o)
    Mike
    • Re: deflace neni zlo
     15.03.2021 20:29

     Každíá mince má dvě strany. krátkodobě může být deflace pozitivní. Ale dlohobě. Zvyšuje státní zadlužení. Snižuje investice, je výhodnější držet peníze. Klesající ceny snižují zisky firem, ty jsou uceny osekat náklady a propouští. A už seš ve spirále. Propuštění toho méně koupí, takže zase klesají zisky firem a stát vybere méně na daních..atd..
     Velkamedvědice
     •  
      15.03.2021 21:01

      Ano, souhlas, takové jsou konsekvence deflace v teorii a i v praxi 30.let min.st. V praxi posledních novodobých let to tak funguje úplně stejně když přijde "krize" - zvýší se státní dluh, sníží investice, cash is king, propouštění... Ano, investice se pak podporují tzv.shora, např. zelená energie (auta = ťukání na čelo; větrná energie = ťukání na čelo že pomáháme Němcům stabilizovat jejich distribuční soustavu), obrovský balík vygenerovaných peněz, protože není jiná možnost. Ještě jsem neviděl studii, která by rozsoudila, zda bránit se deflaci systematicky průběžně by bylo pro společnost výhodnější než jednorázové puštění žilou v krizi. Případná a vševypovídající mně proto přijde tato dnešní horká zpráva: 18:12 Pandemie nemoci covid-19 výrazně posílila dominantní postavení velkých podniků, což by mohlo ve středně dlouhém období brzdit hospodářský růst a podkopat inovace a investice. Uvedl to dnes Mezinárodní měnový fond (ČTK)
      Mudr.c
    • Re: deflace neni zlo
     15.03.2021 19:23

     Richard zná jen dlužníky a dotační podvodníky, takže myšlenka, že pro nezadlužený je to příznivá situace, mu nepřišla ani na mysl :-)
     lunatic with skateboard
   •  
    15.03.2021 14:09

    no, já myslím, že u nás nikdy deflace nehrozila a pašík Singer si ji musel vymyslet, aby si obhájil ten svůj experiment.....no a současní experti aby si obhájili svoji důležitost tak plácají, plácají, jenom aby plácali....i když je to v našich podmínkách mimo realitu, jenom aby přesvědčili svoji nepostradatelnost....
    abc1
  •  
   14.03.2021 12:15

   jj, deflorace aneb Olgoj Chorchoj.
   Ten, který tančí s papoušky
   • Olgoj Chorchoj
    14.03.2021 12:28

    "Ač existují svědectví několika očitých svědků a mnoho legend o tomto pouštním červu, jeho existence je velmi pochybná. Žádný z vědců tohoto mytického tvora nikdy neviděl, ale víra v něj je mezi Mongoly silná a někteří jsou přesvědčeni, že se nejedná o zvíře, ale o nadpřirozenou bytost, a tak se bojí jeho jméno jen vyslovit. Svědectví jsou údajně téměř shodná, tudíž nelze možnost existence zcela jednoznačně popřít."
    Ten, který tančí s papoušky
 • Trochu smutné
  12.03.2021 16:12

  Polovina trhu. Takže né aby peníze šly do podnikání, vzdělávání, technologií, atd. Prostě se zakutají do zapšoukané 2kk na pražském sídlišti.
  Ten, který tančí s papoušky
 •  
  12.03.2021 15:52

  proč Rusnoček chce zvýšit pravimoce u hypoték, když nedávno prohlásil, že mu nedělá starosti, když lidi kupují předražené nemovitosti....
  abc1
  •  
   12.03.2021 16:10

   Asi nedostal hypotéku. :)
   Ten, který tančí s papoušky
Aktuální komentáře
18.05.2021
17:46Hezký výhled
17:38Obchodování je smíšené, ale technologie si odpoledne připisují zisky  
17:12Ceny realit v Česku letí vzhůru nejprudčeji za 10 let. Od roku 2010 jsou zhruba dvojnásobné
16:38Zastavte investice do ropy, plynu a uhlí, vyzývá Mezinárodní energetická agentura
16:21AT&T zkombinuje mediální aktiva s Discovery a sníží dividendu  
16:12Walmart zvýšil čtvrtletní provozní zisk o 32 procent, zlepšil i celoroční výhled
14:59Největší světový trh s uhlíkem se žene nahoru jako nikdy předtím. A ještě prý má kam
13:27Slimmon: V technologiích je stále příliš mnoho peněz. Ty se musí hnout
13:26EU vydala dluhopisy na podporu zaměstnanosti, trh ale není v dobré kondici
12:29Ekonomika EU v prvním čtvrtletí klesla o 0,4 procenta, je zpět v recesi
11:33Evropa jako sázka na cyklus, eurodolar míří vzhůru  
10:57Gundlach: Bitcoin, funny money a zdanění bohatství
10:34Výsledky Vodafone za fiskální rok zklamaly, zisk i tržby klesly
9:14Rozbřesk: Plán obnovy může do ekonomiky poslat v nejbližších letech až 200 mld. CZK
8:47Japonská ekonomika v prvním kvartále propadla anualizovaně o 5,1 procenta
8:47Dolar slábne, evropské akcie mohou ráno otevřít v plusu  
8:37Dvě velké francouzské televizní stanice TF1 a M6 se dohodly na fúzi
8:26Ekonomika Ruska v letošním prvním čtvrtletí klesla meziročně o jedno procento
5:53Potravinové komodity: Sílí poptávka, frikce na straně nabídky
17.05.2021
17:35Zdražující železo a zlevňující technologie  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Engie SA (03/21 Q1)
Home Depot Inc/The (04/21 Q1, Bef-mkt)
Imperial Brands PLC (Bef-mkt)
Macy's Inc (04/21 Q1, Bef-mkt)
Take-Two Interactive Software Inc (03/21 Q4, Aft-mkt)
Vodafone Group PLC (03/21 Q4, Bef-mkt)
1:50JP - HDP, q/q
11:00EMU - HDP, q/q
13:00Walmart Inc (04/21 Q1)
14:30USA - Počet nově zahájených staveb