Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Klopýtnutí evropského průmyslu. A ruský rubl pod tlakem

Rozbřesk: Klopýtnutí evropského průmyslu. A ruský rubl pod tlakem

15.04.2021 9:11
Autor: Jan Bureš & Petr Dufek, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Čísla z evropského průmyslu moc optimismu nenabízejí. Kompletní obrázek za měsíc únor ukazuje lehký paradox. Zatímco výroba šlápla na brzdu (-1 % meziměsíčně a -1,6 % meziročně), nálada podle průzkumů zůstává vysoká a stejně tak dobře vypadají nové zakázky. Zdá se tedy, že stejně jako v Česku tak v celé eurozóně začal být znát nedostatek subdodávek…, a to především v automobilovém průmyslu. To ostatně potvrzují i průzkumy mezi průmyslníky, například v rámci indexu PMI.

A i po započtení nových únorových a březnových čísel stále platí, že průmysl patří v Evropě k tomu pozitivnímu a odolnějšímu, co zlepšuje naše odhady pro začátek roku 2021. Náš nowcast pro první kvartál 2021 v eurozóně ukazuje na pokles ekonomiky o 2,7 % (mezikvartálně) a nebýt průmyslu, byly by odhady ještě horší. To, co je táhne dolů je především “lockdowny” tažený propad v maloobchodu, pohostinství, hoteliérství a dopravě.

Dobrou zprávou pro nejzasaženější služby je, že v průběhu COVID krize výrazně narostly úspory domácností. Velká část lidí díky vládním stimulům nepřišla o práci, pobírala tradiční mzdu…, jen si musela část tradičních nákupů odepřít (například zahraniční dovolené, návštěvy koncertů, divadel a restaurací). Míra úspor v Česku se tak v uplynulém roce skoro zdvojnásobila. A jak ukazuje případ proočkovaného Izraele, domácnosti jsou po konci pandemie ochotné nakumulované úspory rozpouštět v některých “odpíraných” službách - zejména v barech a restauracích. Na druhou stranu jiná odvětví, jako například letecká přeprava, se hned tak do “normálních” časů asi nevrátí...


*** TRHY ***

Koruna

Česká koruna se snaží o návrat pod 26,00 EUR/CZK a nálada na globálních trzích ji zatím relativně přeje. Důležité je, že po amerických inflačních číslech spíše lehce klesají globální výnosy a akcie se snaží opatrně rozšiřovat zisky (živeny výsledkovou sezónou). Pomohla ji pravděpodobně také slova guvernéra Rusnoka, který hovořil o tom, že na květnovém zasedání bude bankovní rada vážně rozebírat možnosti ústupu z měnové expanze.

Zahraniční forex

Eurodolar se posouvá pozvolna výše, což je především zásluha holubičí rétoriky hlavních představitelů Fedu, kterým se daří držet růst výnosů amerických dluhopisů na uzdě. Včera to byli Powell, Clarida a Williams, kteří shodně varovali, že zvýšení sazeb je daleko, neboť trh práce má daleko ke stavu plné zaměstnanosti. A právě dnes odpoledne budou mít trhy možnost posoudit, jak oživení na trhu práce v USA pokračuje, neboť jsou na pořadu týdenní žádosti o podporu. Kromě toho budou také zveřejněny i důležité maloobchodní tržby či podnikatelské nálady. Dobrá data by přitom výnosy i dolar mohla povzbudit.

Pod silným prodejním tlakem je ruský rubl, neboť Bílý dům se připravuje uvalit sankce na vybrané představitele a firmy z Ruska. Sankce, které by mohly být uvaleny již dnes, mohou obsahovat i zákaz pro americké banky obchodovat ruský vládní dluh.

Ropa a zlato

Zvedající se poptávka po ropě a včerejší největší snížení zásob ropy za poslední dva měsíce znamenají růst WTI zpět nad hranici 62 USD za barel. Zlato kleslo o 0,5 % na 1736 USD za unci.Čtěte více:

Reuters: Křetínského nájezd na Sainsbury vypadá jako nákladná záležitost
15.04.2021 6:11
Daniel Křetínský patrně doufá, že supermarkety budou nadále těžit z op...
JPMorgan a jeho investiční divize opět zazářily (komentář analytika)
14.04.2021 18:13
Výsledky JPMorgan Chase (Investiční tipy) překonaly očekávání na celé...
Dell osamostatní svoji softwarovou divizi VMware
15.04.2021 8:45
Americký výrobce počítačů Dell Technologies Inc. oddělí svůj podíl 81 ...
Kofola potvrdila výhled, na burzu vstoupil kryptoměnový Coinbase. Evropa v mírném plusu
15.04.2021 8:52
Evropské akciové trhy nejspíše zahájí čtvrteční obchodování mírným růs...

Váš názor
  •  
    15.04.2021 14:00

    Standardně máme objednávky tak na 1-3 měsíce. Aktuálně asi tak na 3-10 měsíců, ale zároven už někde není materiál a ještě nejméně pár týdnů nebude. Objednáváme kde se dá a hledáme nové dodavatele, ale i tak už část sortimentu nevyrábíme, není z čeho. Víme o případech, že naši zákazníci objednávají kromě u nás jako u výrobce objednávají taky u různých překupníků a ti to obratem objednávají u nás. Enormní nárůst našich objednávek je jen virtuální část je zjevně duplikovaná, jen nevíme jak velká. Takže na nárůsty objednávek bych se jako na předstihový indikátor momentálně vůbec nekoukal.
    ..
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data