Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Růst, nebo pauza? Co čekat ve druhém pololetí podle expertů Franklin Templeton

Růst, nebo pauza? Co čekat ve druhém pololetí podle expertů Franklin Templeton

25.08.2021 12:46
Autor: Redakce, Patria.cz

Ve vyspělých světových ekonomikách to v prvním pololetí tohoto roku vypadalo na probíhající ekonomickou normalizaci, shodují se ekonomové společnosti Franklin Templeton. Jedna otázka ale zůstává: Co bude dál? Klíčovými proměnnými ve hře jsou potenciální dopady inflace, globální tempo očkování a přístup centrálních bank k uvolňování měnové politiky.

Inflace v červnu a v červenci v některých zemích nadále rostla. Poháněla ji kombinace faktorů, mezi kterými byly cyklické vzestupy, spojené buď s narůstající udržitelnou ekonomickou aktivitou, nebo s odloženou poptávkou, která se platila z odložených úspor. Mezi ekonomy Franklin Templeton tak nastala debata, zda bude inflace pouze přechodného rázu, nebo do roku 2022 přetrvá na vysokých úrovních.

Alternativní ukazatele, třeba četné novinové články o nedostatkovém zboží v kategoriích jako automobily, nábytek, elektronika nebo oděvy, se na vrcholu ocitly na přelomu dubna a května, což naznačovalo, že v budoucnu by mohl přijít důkaz ustupující inflace. Přicházející data nicméně ukazují i nadále prudce se zvedající ceny, což vyvíjí tlak na fiskální úřady a měnověpolitické autority, aby upravily svoje opatření ve snaze zabránit přehřívání ekonomiky.

Liší se i názory představitelů Franklin Templeton na to, jak bude vypadat hospodářský růst ve druhé polovině roku. Globální ekonomické zotavování běželo ve druhém čtvrtletí kupředu především na vyspělých trzích, neboť podnikatelská aktivita se vracela zpět, koordinovaná měnová a fiskální politika vytvářely zdravé podhoubí, a rostoucí proočkovanost posunula některé světové oblasti blíže normalizaci podmínek.

Dokonce i v zemích s vysokou mírou proočkovanosti se testují původní odhady, jak se budou ekonomiky zotavovat podle toho, jak v nich probíhal vrchol koronavirové nákazy. Na příklad v Izraeli rostou počty nových případů a hospitalizovaných pacientů (vakcínu od společnosti Pfizeru tu dostala drtivá většina 93 % naočkovaných dospělých) a stát už nařídil části obyvatelstva třetí dávku. Kolísavá povaha reakce vlád a spotřeibtelů obstarává širokou škálu možných výsledků.

Franklin Templeton shrnuje názory svých expertů:

Západní aktiva

Jak se budou ekonomiky nadále otevírat, předpokládáme výrazný vzestup globálního růstu ve druhém pololetí. S extrapolací krátkodobého cyklického vzmachu do očekávání vyššího trendu růstu nebo inflace jsme nicméně opatrní.

Sonal Desai, Ph.D., CIO ve Franklin Templeton Fixed Income

Optimismus a spotřebitelská důvěra se prudce zotavily a základním předpokladem je nyní pokračující globální zotavování. Nejistota nicméně nemizí, protože se liší tempo ekonomického zotavování mezi zeměmi, které dokázaly dostat nákazu pod kontrolu, zrychlily očkovací kampaně, podpořily svoji ekonomiku velkou dávkou likvidity prostřednictvím mimořádně uvolněné fiskální a měnové politiky, a mezi těmi, které dále zaostávají. Investoři by se podle nás měli připravit na vyšší kolísavost, protože trh se snaží interpretovat změny v politickém nastavení.

Michael Hasenstab, Ph.D., CIO Templeton Global Macro

Očekáváme, že údaje o inflaci zůstanou letos v mnoha zemích zvýšené. Pohánět je bude kombinace faktorů, které zahrnují cyklické vzestupy spojené s obnovující se ekonomickou aktivitou, úzká hrdla na straně nabídky v některých sektorech a efekt srovnávací základy pandemických šoků roku 2020. Tyto faktory by podle našeho názoru měly být do velké míry přechodné a hladiny inflace se v roce 200 postupně zmírní směrem k běžným trendům, a to vzhledem k faktorům v podobě vyšší nezaměstnanosti a automatizaci, která bude dál oslabovat mzdové tlaky.

Gene Podkaminer, šéf výzkumu, Franklin Templeton Investment Solutions

Nadále věříme, že podpůrný mix uvolněné měnové politiky a štědré fiskální podpory by měl vybudovat synchronizovanější globální expanzi – rozhodně na vyspělých trzích. Tento posun se už ale může blížit vrcholu. V absolutním vyjádření nastalo nejsilnější období expanze možná už ve druhém čtvrtletí tohoto roku - Spojené státy se pak mohou blížit do bodu „vrcholného fiskálního stimulu“ a kvartální růst jejich HDP se možná už nachází na sestupné cestě.

Francis Scotland, ředitel globálního makroekonomického výzkumu v Brandywine Global

Normalizace velkých světových hospodářských regionů – minimálně z hlediska úrovně reálného HDP – značí konec druhé fáze a vrchol hospodářského růstu. Současná trajektorie by se měla zmírnit a růst zpomalit; nelze však jednoznačně říci o kolik. Zdá se, že trhy jsou v současnosti naceněné na střední cestu – hladké přistání. A pokud se v dané předpojatosti výhledu nachází nějaký háček, může to být to, že svět teď moc uhání.

Zdroj: Franklin Templeton

 


Čtěte více:

Franklin Templeton: Inflace a rotace. Témata pro svět vystupující z pandemie
20.04.2021 13:05
Investice do akcií jsou příležitostí, jak do portfolií dodat výkonnost...
Co letos ještě čeká ETF? Franklin Templeton přináší tři predikce
29.07.2021 15:57
Polovina roku 2021 je už za námi a že to byl pro ETF monstrózní rok. ...
Richards o zrychleném ekonomickém cyklu, kryptoměnách a investicích v Číně
24.08.2021 15:50
O zrychleném ekonomickém cyklu hovořila na Bloomberg Markets ředitelka...
Komentář Petra Dufka: Optimismus v české ekonomice opadá
24.08.2021 10:11
Dnes zveřejněné výsledky statistického úřadu potvrzují, že nálada v po...
Ministerstvo financí zlepšilo odhad vývoje ekonomiky, schodek rozpočtu letos dosáhne 7,7 % HDP
24.08.2021 14:13
Ministerstvo financí v nové prognóze zlepšilo odhad vývoje ekonomiky v...

Váš názor
 •  
  25.08.2021 19:31

  Bear
  Čert
  •  
   25.08.2021 19:56

   Již poněkolikáté jsem četl, že Pentagon si myslí, že během příštích blízkých let dojde ke vojenskému konfliktu s Čínou (dále nespecifikováno). Na druhou stranu Japonci si to myslí již docela dlouho a furt nic.
   Ten, který tančí s papoušky
   • Papoušek
    25.08.2021 22:19

    článek: klíčové 3 proměnné jsou dopad infalce+globální očkování+přístup CB...podle četnosti novinových článků měla inflace kulminovat už v květnu...co k tomu dodat- obvyklé komentáře které nic nenaznačují o tom jak to bude dál. Bodejť by ano, nejspíš 3 proměnné jsou aktuálně v TOP3 novinových článků... /// indexy jsou na maximech... občanská společnost (nejen) v česku vycukaná na maximum ohledně ztrát ladem ležících peněz a přikládající pod jinak dosti bublající inflanční kotel... rozprášené obavy ze ztráty zaměstnání podpořené nyní nedostatkem pracovních sil kam oko dohlédne a nepodmíněným příjmem výhledově... fiskální politika nikoliv na 5tiletku ale dokonce na 10ti letku!! s ohledem na grandiozní dluhový budget to na ktaší dobu než 10 let nelze rentabilně obhájit... /// v počátku "covid-theme" jsem komentoval budoucí vývoj s obavami na korekci vysoce sofistikovaným způsobem, transfer majetku od těch malých k těm velkým... tím potenciálním válečným konfliktem jste přesně vypíchl tu černou labuť, která "zaskočí" celý svět a která jako jediná naoko vytváří alibi světovému řádu.... FED je soukromá instituce a byť ji všichni považují za seriozní instituci, nutno říct, že pro budoucnost soukromého subjektu je nejpodstatnější pouze jeho vlastní prospěch na úkor těch ostatních, nikoliv dělat všem ostatním samaritána... odkupy FEDem v měsíčních objemech 120mld - nejde mj. o skrytou podporu exitu z asijských trhů plus zajištění kontrolního balíku v zájmových společnostech? Jakmile budou am.firmy bez rizika tvorby rezerv, nějaký trouba v jihočínském moři jakoby omylem zasáhne čínskou plachetnici torpédem a bude vymalováno. PS: nikde jsem nečetl o dopadu QE na čínské devizové rezervy, ale nejspíš jim poměrně výrazně a rychle devalvují...
    Mudr.c
    • Re: Papoušek
     25.08.2021 23:24

     Víte, jak to dělali Japonci kdysi po 2WW? Prostě za ty doláče tenkrát zkupovali americké firmy.
     Ten, který tančí s papoušky
Aktuální komentáře
05.12.2021
9:35Víkendář: Automobilky nyní kopírují Teslu. Uvidí se, co dokážou
04.12.2021
9:23Víkendář: Blackrock o zelených investicích. A jejich odolnost během propadu trhu
03.12.2021
22:00Obchodování v USA: Na trh dorazily výprodeje  
17:23Americká ekonomika a zisky obchodovaných firem v roce 2022 a 2023
16:53Akcie obracejí dolů. Trhy se po datech bojí Fedu  
16:20ČEZ, a.s.: Oznámení o splacení emise dluhopisů
15:34Ceny za evropské emise uhlíku vyrostly na rekordní maximum. Překročily 80 eur za tunu a v příštích týdnech by mohly zamířit až ke 100 eurům
15:27Trh práce vytvořil ani ne polovinu očekávaných míst. Co na to Fed? (komentář analytika)
14:05Současné tržní prostřední je podle pravé ruky Warrena Buffeta „ještě šílenější“ než dotcom bublina
12:25Perly týdne: Sektory pro příští rok, dolar jako doplněk akciových pozic a pravděpodobnost jejich ztrát
11:54Kosmeticky vylepšený výhled DocuSign zjevně nestačí  
11:21Opatrnost před daty. Fed připravuje na prosincové zrychlení  
11:02Inflace v eurozóně podle šéfky ECB možná dosáhla vrcholu a měla by začít klesat
10:45Jak si vede britská ekonomika po brexitu? Původní plány se nenaplnily, říká Natixis
10:39Čínské firmy, které obchodují své akcie v USA, budou muset zveřejňovat více informací
9:52Středoevropské měny se po krátkém propadu zřejmě vrátí na růstovou dráhu
9:27Americká obchodní komise chce zablokovat spojení Arm a Nvidia
9:22Rozbřesk: Na americkém trhu práce přituhuje a OPEC+ překvapivě kývl na více ropy
9:06Kofola s Mattoni vstupují do slovenského výrobce a recyklátora plastových lahví, chystají investice milionů eur do udržitelnosti
8:45Kofola kupuje třetinový podíl v General Plastic, PPF uvažuje o budoucnosti Home Creditu na některých trzích a futures jsou v zeleném  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data