Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Začala valná hromada o vytěsnění menšinových akcionářů O2 za 270 korun za akcii. Existuje snaha sdružit nespokojené a zkusit získat více

Začala valná hromada o vytěsnění menšinových akcionářů O2 za 270 korun za akcii. Existuje snaha sdružit nespokojené a zkusit získat více

03.01.2022 15:57, aktualizováno: 3.1. 16:14
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Telekomunikační společnost O2 ke dnešku spustila hlasování na valné hromadě cestou per rollam. Stěžejním tématem je hlasování o vytěsnění menšinových akcionářů na ceně 270 korun za akcii, jinak řečeno, přechodu akcií O2 za tuto nabídku na hlavního akcionáře, společnost PPF Telco B.V. V souvislosti hlasování se na českém trhu objevila snaha sdružit nespokojené akcionáře a o zajímavější protiplnění se případně soudit.

„Představenstvo obdrželo žádost od hlavního akcionáře (PPF Telco B.V.) o svolání valné hromady a představenstvo má zákonnou povinnost valnou hromadu svolat a nechat hlasovat o návrhu hlavního akcionáře. Jedná se o návrh na přechod všech ostatních účastnických cenných papírů na hlavního akcionáře,“ uvádí O2 v úvodu informační stránky.

Rozhodování probíhá per rollam. „S ohledem na přetrvávající omezení a stále nejistý výhled epidemiologické situace rozhodlo představenstvo o tom, že valná hromada bude rozhodovat formou per rollam, a to ve smyslu čl. 7 odst. 3 stanov společnosti,“ uvádí na webu O2.

O2 PPF akcie vytěsnění valná hromada per rollam hlasování Patria Patria.cz 

Zdroj: O2, https://www.o2.cz/spolecnost/valne-hromady/

„V souladu s oznámením o konání valné hromady per rollam je ode dneška (3. 1. 2022) od 12:00 hodin zahájeno hlasování. Zároveň je od dnešního dne v Obchodním věstníku a na těchto stránkách uveřejněn (i) návrh usnesení valné hromady ve formě notářského zápisu, (ii) pravidla hlasování a informace pro akcionáře a (iii) hlasovací lístky. Společnost potvrzuje, že hlavním akcionářem byla splněna podmínka podle § 378 odst. 2 ZOK, tedy byly složeny peněžní prostředky ve výši potřebné k výplatě protiplnění," stojí dále na webu O2.

„Veškeré podklady pro akcionáře jsou dostupné na těchto internetových stránkách a v Obchodním věstníku. Nebyly tak akcionářům rozeslány poštovní rozesílkou jako dříve (čl. 42 odst. 1 ve spojení s čl. 9 odst. 5 stanov společnosti),“ uvedla dále O2.

Skupina PPF Telco, která je s více než 90 procenty hlavním akcionářem O2 Czech Republic, obdržela předchozí souhlas ČNB se zahájením procesu výkupu minoritních akcionářů, informovali jsme již 7. prosince. Výkupní cena byla schválena na úrovni 270 na akcii. Odkup bude realizovaný prostřednictvím PPF banky a měl by být dokončený zhruba do poloviny příštího roku, uvedla už tehdy PPF v tiskové zprávě

Skupina PPF plánuje po nabytí 100 procent akcií O2 společnost plně integrovat do své telekomunikační divize PPF Telecom Group a využít všech synergií. Součástí PPF Telecom Group jsou mobilní operátoři působící pod značkou Telenor v Maďarsku, Bulharsku a Srbsku, a také infrastrukturní společnosti CETIN Group, které působí ve stejných zemích i v ČR.

"Cílem začlenění operátora O2 CR je konsolidace, respektive posílení pozice PPF Telecom Group na poli telekomunikačních služeb a infrastruktury ve střední a jihovýchodní Evropě. Tento krok přinese ve výsledku nejen zkvalitnění služeb zákazníkům, ale také zjednodušení a optimalizaci ekonomických procesů ve společnosti PPF Telecom Group. To jí umožní obstát ve stále se zvětšující konkurenci na trhu," uvedl už v prosinci mluvčí PPF Leoš Rousek. O2 Czech Republic a její dceřiná společnost O2 Slovakia budou i nadále v ČR a na Slovensku působit pod značkou O2.

Nabídku lze bezesporu z právního a formálního pohledu označit za adekvátní, nicméně řada investorů by v držení akcií O2 ráda pokračovala. Otázkou je nějaká podoba kompenzace na to, že akcie mají „odevzdat“. Jinak řečeno, jako zřejmě u každého vytěsnění bude existovat skupina nespokojených investorů, kteří budou chtít získat za akcie O2 více než uvedených 270 korun. To zřejmě nepůjde jinak, než případnou následnou soudní cestou. 

Aktivitu v tomto směru vyvíjí advokátní kancelář KLB Legal. „Vytěsnění minoritních akcionářů je způsobilé poškodit stovky drobných akcionářů společnosti O2, kterým nebude za přechod akcií uhrazeno přiměřené protiplnění ve spravedlivé výši. Advokátní kancelář KLB Legal nabízí vytěsněným minoritním akcionářům, kteří vlastní více než 100 ks akcií O2, zastupování při vymáhání dorovnání přiměřeného protiplnění do spravedlivé výše,“ uvádí na svém webu na zvláštní stránce, věnované zastupování nespokojených akcionářů O2. KLB Legal v této souvislosti také odkazuje na sledování webové skupiny https://www.sousede.cz/komunita/5121.

 

Čtěte více:

Výnosy O2 za třetí kvartál zpomalují, očekávají se výdaje do výstavby sítí 5G
19.11.2021 8:20
Telekomunikační operátor O2 oznámil finanční výsledky za prvních devět...
PPF získala souhlas ČNB k výkupu minoritních akcionářů 02 C.R. na ceně 270 korun za akcii
07.12.2021 10:58
PPF Telco, součást skupiny PPF a hlavní akcionář O2 Czech Republic, ob...

Váš názor
 •  
  03.01.2022 19:17

  Péťa vychoval následníky dobře.....
  karel777
  • Hlavně by si měli
   03.01.2022 23:26

   pohlídat podmínky, a zda vůbec dostanou zaplaceno... Být minoritní u PPF znamená nedostat ani chlup navíc, to se oproti 90. nezměnilo
   Bo
Aktuální komentáře
04.07.2022
17:29ECB mluví o normalizaci politiky, šéf Bundesbanky má výhrady k řízení spreadů na dluhopisech  
16:56Německá vláda spolu s odbory a zaměstnavateli hledá řešení vysoké inflace
16:52Investiční výhled na druhé pololetí - Čekání na odchod medvěda: Zhodnocení prvního pololetí  
16:38ECB chce při nákupu firemních dluhopisů zvýhodňovat ekologické firmy
15:15Učebnicový akciový cyklus a aktuální vývoj
12:49Na evropských trzích se začátkem týdne kupují akcie a prodávají dluhopisy  
12:34Týdenní výhled: Tržní vývoj se dál točí kolem recese, tažení proti nadměrným ziskům pokračuje  
11:57Německo v květnu vykázalo poprvé od roku 1991 deficit zahraničního obchodu
10:57Na trh START míří druhý e-shop. Bezvavlasy plánuje nové logistické centrum a expanzi nejen do zahraničí
10:35#InvestičníTipy: Od inflace k recesi  
9:03Rozbřesk: Zeman chce holubičí bankovní radu ČNB
8:38Evropské trhy zahájí druhou polovinu roku a první prázdninový týden na pozitivní vlně  
8:11Tesla dodala ve druhém čtvrtletí o 18 % méně elektroaut, čelila uzávěrám v Číně a zvolna navyšuje kapacitu. Červen byl rekordní
6:01Slok: Podmínka obratu na akciích
03.07.2022
9:43Víkendář: Nástup elektromobilů a dekarbonizace poslední míle
02.07.2022
12:24Víkendář: Hledá se alternativa k plošné stimulaci
01.07.2022
22:06Pozitivní závěr chmurného týdne, Meta -0,76 %  
18:38Vstup Coloseum na burzu: Odpovídá CEO Jan Mužátko a Q&A. Zhlédněte záznam webináře!
17:33Ani závěr týdne kvůli datům není zelený  
17:01Index ISM podpořil sázky na recesi a pokles sazeb  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m