Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Ruský ropný šok poslal Brent ke 140 dolarům za barel

Rozbřesk: Ruský ropný šok poslal Brent ke 140 dolarům za barel

07.03.2022 9:06
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Ropa v pozadí ruské invaze na Ukrajinu dál letí vzhůru - její cena na konci týdne (Brent) vyskočila až na 139 USD za barel. Nejen ceny ropy, ale i energií a některých potravin lámou na globálních trzích mnohaleté rekordy, a s tím se budou posouvat vzhůru i naše odhady inflace minimálně pro první polovinu roku. Cena ropy Brent od začátku února zdražila skoro o 100 % a je nejvýše od roku 2008. Ceny u českých čerpacích stanic proto asi dál poletí vzhůru a nebude velkým překvapením, pokud v tomto týdnu v průměru prolomí 45 korun za litr.

To je více než 30 % oproti úrovním z počátku února. Plyn na holandské burze mezitím zdolal nová maxima a v blízkosti 200 EUR/MWh je více než dvakrát tak drahý než na počátku února. I proto jde také (nejen v Česku) opět vzhůru cena elektřiny. Ta sice není ještě tak vysoko jako na konci roku 2021, její pokles se ale definitivně zastavil a oproti únoru je cena elektřiny skoro trojnásobná. Kdyby ceny elektřiny, plynu a pohonných hmot měly zůstat na současných úrovních v následujících třech měsících, čistě mechanicky by to posunulo náš odhad inflace o více než 4procentní body vzhůru - s tím, že zásadní roli by sehrálo další zdražování energií pro domácnosti.

Velkou neznámou ovšem zůstává, jak dlouho zůstanou ceny energií (i pohonných hmot) na současných úrovních. Zejména u energií bude docházet k promítnutí vyšších cen na spotřebitele postupně s ohledem na to, jak dlouho na velkoobchodních trzích zůstanou vysoko spotové a zejména termínové ceny. Pokud se situace v nejbližších měsících nezlepší, nelze vyloučit, že inflace bude vrcholit letos na jaře nikoliv v blízkosti 11 %, ale nad 14 %.

V tomto světle budou únorová inflační čísla (tento týden) brána s rezervou. Dojde sice k prolomení 10% hranice, ale další inflační skok nás pravděpodobně čeká až v průběhu března a dubna (kdy ohlásili další zdražování distributoři energií). A podobně se budou dívat trhy i na růst mezd za čtvrtý kvartál uplynulého roku. S vysokou pravděpodobností dojde k lehkému zpomalení mzdové dynamiky (pod 5 %), z pohledu trhů i ČNB však půjde o “staré” číslo. Klíčové pro rozhodování ČNB bude vidět, jak podniky zvyšují mzdy zaměstnancům ve světle “skutečně vysoké” inflace na začátku roku 2022. Růst mezd v tržních odvětvích o 7,4 %, který za celý rok 2022 očekává ČNB, nám přijde až příliš silný. Pokud nominální mzdy porostou pomaleji, bude ČNB čelit výraznějšímu propadu reálné mzdy…, a to by mohlo v dalším průběhu roku tlumit její apetit po dalším zvyšování úrokových sazeb.


*** TRHY ***

Koruna

Česká koruna by se díky startu (ad hoc) intervencí na podporu koruny měla udržovat v lepší kondici. Zdá se v tuto chvíli pravděpodobné, že centrální banka ji nebude chtít pustit nad úroveň 26,00 EUR/CZK. Na rozdíl od kurzového “závazku” (který nastartovala ČNB na podzim 2013) ovšem centrální banka nedává pevný závazek tuto ani žádnou jinou úroveň bránit. Není proto zcela vyloučené, že v případě výraznějšího nárůstu globálního napětí koruna podnikne krátkodobé výlety ke slabším úrovním…

Zahraniční forex

Euro ztrácí půdu pod nohama a jen málo to souvisí s aktuálními makroekonomickými fundamenty. Nejenže se eurodolar propadl pod hladinu 1,09, ale v paritě se super-bezpečným švýcarským frankem se společná evropská měna ocitla pod paritou. Samozřejmě, že v pozadí všeho je ruská invaze a s ní související ekonomické dopady, které navazují nejen na lidský, ale i firemní exodus z Ukrajiny, resp. z Ruska. Navíc ve hře je aktuálně i embargo na nákup ropy z Ruska, což, pokud by se do něj zapojila EU, by asymetricky postihlo ekonomiku unie daleko více než USA.

Společná intervence ČNB a NBP ve prospěch koruny a zlotého možná přinesla jistou stabilizaci koruně, ale zlotý se již obchoduje na slabších úrovních než před zásahem centrálních bank (totéž platí i forintu, který se s páteční intervencí lehce svezl, ačkoliv MNB se nezapojila). Další intervenci ze strany polské centrální banky dnes nečekejme, neboť NBP má zítra řádné měnové zasedání a může tedy v případě potřeby zareagovat vyšším než očekávaným růstem oficiálních úrokových sazeb (ještě v pátek jsme my i trh počítali s +50bps, ale ve světle posledního vývoje to může být více).

Ropa

Severomořská ropa Brent přidává dnes ráno k dobru dalších 10 % a obchoduje se již za 130 USD/barel, přičemž bezprostředně po otevření trhů to bylo skoro 140 USD/barel. Ropný šok reflektuje zejména situaci okolo ruské ropy, které má stále větší problémy najít na trzích kupce, a to navzdory tomu, že západní sankce prozatím na energetické exporty z Ruska necílí. Dle aktuálních odhadů tak až 66 % ruských exportů (více než 5 mil. barelů denně) nenachází cestu na světový trh v důsledku tzv. self-sanctiong, tedy situace kdy obchodníci s ropou (zejména tankerové společnosti, ale také banky nebo pojišťovny) odmítají z obezřetnostních nebo reputačních důvodů obchodovat s ruskou ropou.

To je z pohledu globální tržní bilance zásadní problém. Připomeňme, že už před ruskou agresí byl ropný trh extrémně napjatý, a proto se nelze divit skokové cenové reakci na takto dramatický výpadek ruských dodávek. Ty zřejmě nakonec s velkou slevou své kupce najdou (např. Čína nebo Indie), ale než se tak stane, je dle nás pravděpodobné, že ceny ropy budou dále akcelerovat a zřejmě se nezastaví ani u svých historických maxim (146 USD/barel) z roku 2008.

Takto vážná situace zcela nevyhnutelně volá po intervenci ze strany IEA, která disponuje strategickými zásoby ropy v rozsahu 1,5 mld. barelů. Podobně by mohla bezprostřední napětí na trhu tlumit nová jaderná dohoda s Íránem, která může na trh vcelku rychle dodat 0,5-1 mil. barelů denně z íránských plovoucích zásob. Naproti tomu rozhodná reakce ze strany kartelu OPEC se prozatím jeví jako méně pravděpodobná, podobně jako mohutné vzplanutí těžební aktivity v případě amerických „břidlicářů“.


Čtěte více:

Cena plynu pro evropský trh je na rekordních více než 194 eur za MWh
02.03.2022 12:19
Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh dnes dopoledne vystoupila na...
Rozbřesk: Ruská agrese žene ceny komodit vzhůru, zvlášť zranitelná je ropa
03.03.2022 9:07
Ruská vojenská agrese vůči Ukrajině dopadá každým dnem stále intenzivn...
Expozice na Rusko pohání exodus z evropských akcií
04.03.2022 16:41
Evropské akcie s obchodní expozicí na Rusko odepsaly od invaze na Ukra...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.05.2025
11:32Květnová důvěra investorů se v eurozóně zotavila po dubnových obavách o dopadech cel
11:22Hledá se nový šéf Tesly? Změnil by výrazně atraktivitu akcií?
10:38Výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV SE oznámil výsledek prvního čtvrtletí. Čeká vytěžení certifikace dle standardů NATO do hospodaření
10:12NUPEH CZ s.r.o.: Výroční zpráva za rok 2024
9:36Erste převezme kontrolní podíl v třetí největší polské bance. Kvůli financování zruší zpětný odkup akcií v objemu 700 mil. EUR
9:10Rozbřesk: Proč se akcie vrací na úrovně před “dnem osvobození” a je to udržitelné?
9:0694letý Warren Buffett odejde do důchodu. Jeho nástupcem má být Greg Abel
8:50Trumpovy celní hrátky pokračují, Buffett odchází na odpočinek a ČEZ na volebním programu politiků  
6:29Co čeká kapitálové trhy v příštích deseti letech podle Amundi?
04.05.2025
14:44Co dělat, když se dlouhodobé dluhopisy chovají jako akcie? Postřehy Fidelity
8:31Víkendář: Prudký růst ziskovosti evropských bank jako důsledek protiinflační politiky ECB
03.05.2025
14:37PIMCO: Přichází změna investičního paradigmatu, posun k novému ale bude trvat dlouho
8:21Víkendář: Podle nové studie hrála politika ECB při snižování inflace jen podružnou roli
02.05.2025
17:20Evropa směřuje k rovnováze, USA se budou letos (opět) spoléhat na spotřebitele?
16:48TikTok dostal v EU pokutu 530 milionů eur za nedostatky při ochraně dat
16:19S&P 500 stoupá a přesně po měsíci maže ztráty z cel  
16:16Reuters: ČNB pravděpodobně sníží úrokové sazby, ale zůstává opatrná
15:41Trh práce v zámoří dál podporuje akcie. Útlum zaměstnanosti se nekoná  
14:23Dubnový deficit rozpočtu se prohloubil, příjmová strana se ale lepší
13:53Morgan Stanley: Trh s humanoidními roboty dosáhne na 5 bilionů dolarů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Berkshire Hathaway Inc (03/25 Q1)
ON Semiconductor Corp (03/25 Q1, Bef-mkt)
Palantir Technologies Inc (03/25 Q1, Aft-mkt)
Tyson Foods Inc (03/25 Q2, Bef-mkt)
Vertex Pharmaceuticals Inc (03/25 Q1, Aft-mkt)
16:00USA - Index ISM ve službách
22:05Ford Motor Co (03/25 Q1)
22:05Mattel Inc (03/25 Q1)
22:15Clorox Co/The (03/25 Q3)