Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víc hlav víc ví? Jak je to s moudrostí davu na akciovém trhu

Víc hlav víc ví? Jak je to s moudrostí davu na akciovém trhu

08.04.2022 5:55
Autor: Pavol Mokoš, Patria Finance

Všichni jsme již mnohokrát slyšeli podobné klišé jako „když chceš vydělat, musíš jít proti davu“ nebo „trhy se často mýlí“. Mnoho investorů má dokonce postavenou svou strategii na tom, že vyhledává situace, kde se mínění davu vyjádřeno pohybem celého trhu, mýlí, a tito investoři potom sází na opačný pohyb. Mají tito kontrariáni davového chování pravdu, anebo se v něm skrývá ukrytá moudrost? Na psychologii davu se dnes dívá hlavní makléř Patria Finance Pavol Mokoš.

Barton Biggs ve své knize Wealth War & Wisdom napsal: „Dnešní konvenční mínění přirovnává dav všeobecně, a obzvláště pak dav obchodující na akciových trzích, k zběsilé bestii“. Charles Mackay ve své knize Extraordinary Popular Delusions and Madness of Crowds z roku 1841 popsal chování nejen investičního davu, které často končí nějakou podobou šílenství. V této klasické knize Mackay napsal: „Lidé, jak je všeobecně známo, uvažují v davu; uvidíte, že lidi v davu přichází o rozum a ten se jim pak vrací jen pomalu jednomu po druhém.“ Podobný názor zastával i německý básník Fridrich Schiller, který to popsal slovy: „Každý člověk, když je brán individuálně, je celkem rozumný a soudný – jako součást davu se z něj ale okamžitě stává idiot“. Francouzský sociální psycholog Gustave Le Bon v roce 1896 vydal knihu The Crowd: A Study of Popular Mind, ve které nepřipustil moudrost davu, když napsal: „Davy nikdy nedokážou učinit kroky, které vyžadují vysoký stupeň inteligence“. Jako poslední argument proti moudrosti ještě uvedu citaci skotského historika Thomase Carlyle, který řekl: „Nevěřím žádné kolektivní moudrosti vycházející z individuálního ignorantství“.

Daná tvrzení mají svou váhu, ale je důležité si uvědomit, že se spíše odkazují na chování klasického davu lidí shromážděného například na demonstraci, pro který mohou být pořád platná. Takový dav podléhá okamžitým emocím, adrenalinu a stresu často násobeným hrozným hlukem. Pokud se ovšem nebudeme na akciové investory dívat jako na klasický dav, tak se můžou jeho charakteristiky naprosto lišit. Rozdílný pohled dostaneme již při testech davového chování v posluchárně ve škole, kde se lidi nerozhodují pod tlakem emocí nebo stresu. Klasickým takovým případem je test dohadu studentů ohledně počtu fazolí ve sklenici.

S podobným testem přišel i James Surowiecki, který napsal knihu Wisdom of Crowds. Surowiecki se při přednášce zeptal 56 studentů na jejich odhad počtu želé bonbónů ve sklenici. Průměrný odhad činil 871, zatímco přesně jich tam bylo 850. Blíž k přesnému číslu než průměrný odhad měl pouze jeden student. Jako příklad moudrosti davu Surowiecki demonstroval i příklad z trhu v Anglii, kde 800 náhodných kolemjdoucích odhadovalo váhu býka. Průměrný odhad všech dotázaných činil 1197 liber, což zaostalo za skutečnou váhou býka pouze o jednu libru. Tento průměrný odhad byl zároveň i daleko přesnější než odhad kteréhokoliv z místních expertů na dobytek.

Z mnoha dalších studií dochází Surowiecki k závěru, že jedinci se často a výrazně mýlí, ale v součtu dokáže dav přijít k velice přesným závěrům. Důležitým bodem jeho závěru je i to, že tyto davové odhady jsou tím přesnější, čím více lidí se jich účastní a čím více je daný průzkum decentralizovaný. Taková definice se již mnohem více blíží skutečnosti burzy, a když k tomu ještě přidáme nezbytný faktor, že účastníci musí mít pro stanovení správného odhadu vysokou motivaci, tak už de facto simulujeme podmínky dnešního akciového trhu.

Barton Biggs byl slavný analytik z Morgan Stanley, který se mimo jiné proslavil i tím, že v roce 1999 označil internetovou bublinu, za největší bublinu v historii. S tímto tvrzením přišel necelý rok před jejím splasknutím. Biggs ve své knize shrnul moudrost davů těmito slovy: „Akciový trh by měl být dobrou případovou studií toho, zda davy mají svou moudrost. Ne moudrost ohledně maličkostí, ale spíše moudrý pohled na vývoj velkých událostí.“

Biggs dále poukazuje na to, že dav akciových investorů je velice početný, výrazně diverzifikovaný a decentralizovaný s velkým množstvím znalostí, zkušeností a intuice jednotlivců. Tento dav je navíc relativně inteligentní a dobře informovaný. A ačkoliv i tento dav čas od času propadne základním instinktům, jako je strach nebo hamižnost, na rozdíl od individuálních jedinců, je celkový trh ve svém názoru dlouhodobě racionální. Biggs k tomu dodává: „Netvrdím, že akciový trh je vždy nejmoudřejší, nebo že snad nedělá v krátkém období chyby. Říkám pouze, že obecně je názor trhu dobrý a rozhodně si zaslouží pozornost.“

Na závěr se podívejme na pár příkladů z minulosti. Když britský premiér Chamberlain v domácím parlamentu oznámil, že se mu na konci září 1938 podařilo vyjednat s Hitlerem mír za nízkou cenu obětování Sudetů, tak mu všichni tleskali, britská libra strmě posílila a londýnská burza zažila prudký růst. Tehdy se trhy spletly a jako jeden z mála netleskajících byl W. Churchill, který prohlásil: „Vláda si vybrala mezi válkou a ostudou. Vybrali si ostudu, ale dostanou válku.“ Moudrost nebo jakási intuice davu se pozitivně projevila v roce 1940, kdy britské akcie nalezly své válečné dno ve chvíli, kdy se podařilo zachránit většinu britského expedičního sboru v Dunkerque, tedy ještě několik měsíců před samotnou bitvou o Británii.

Akcioví investoři rovněž správně odhadli blížící se obrat ve válce již s končícím podzimem roku 1941, kdy se německá ofenziva zastavila těsně před branami Moskvy. Tento moment byl vrcholem i pro německé akcie. Moudrost celkového trhu nebo davu, chcete-li, opravdu není dobré brát na lehkou váhu. Mnoho úspěšných investorů má svou strategii postavenou právě na správném čtení tohoto davového myšlení a jeho následování, spíš než boje proti němu.

 

Čtěte více:

Co dělat a nedělat na padajících trzích
28.01.2022 15:01
Můžete si dlouho myslet, že je trh příliš vysoko a spadne, můžete mít ...
10 % pro světovou válku. Jak investovat s tímto rizikem za zády? BCA Research racionálně sází na akcie
07.03.2022 13:43
Především obecně evropské a lokálně středo- a východoevropské akciové ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.06.2022
18:47#InvestičníTipy: Od inflace k recesi  
17:15Co ta nabušená dvacátá léta?
17:10Silná ekonomika, která zvládne vyšší sazby? Další mantra Fedu se drolí a akcie padají  
16:46Allwyn International a.s. (dříve SAZKA Group a.s.): Zveřejnění regulatorní informace
16:23Skupina OPEC+ politiku těžby ropy měnit nebude. V srpnu ji zvýši, o dalším období nejednala
15:15Čerstvý seznam investičních doporučení: Od inflace k recesi  
14:38FIXED.zone a.s.: Oznámení manažerské transakce
14:24Eurozóna míří do stagflace, varuje UBS. Recesi se vyhne jen těsně
13:44MONETA Money Bank (Wüstenrot hypoteční banka) - oznámení o úrokové sazbě HZL WHB
13:21Brusel vyšetřuje plánovanou státní podporu rozšíření elektrárny Dukovany
13:17FIXED.zone a.s.: Oznámení manažerské transakce
13:06ČEZ, a.s.: Zpráva o udržitelném rozvoji Skupiny ČEZ za rok 2021
12:25Gazprom poprvé od roku 1998 nevyplatí dividendy, akcie firmy prudce oslabily
11:33Stres kvůli recesi. Investoři sázejí na otočku Fedu  
11:13Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
10:57Utility obr Uniper jedná kvůli ruskému plynu o pomoci státu. Akcie se potopily až na pětileté dno
10:30Fond J&T Arch Investments koupí 9,99 procenta v Moneta Money Bank
9:36Růst českého HDP za první kvartál byl zpřesněn na 4,9 procent meziročně
9:31K dosažení uhlíkové neutrality je třeba zdvojnásobit kapacity pro výrobu jaderné energie, varuje IEA
9:16J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Vnitřní informace

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Constellation Brands Inc (05/22 Q1, Bef-mkt)
Micron Technology Inc (05/22 Q3, Aft-mkt)
3:30Čína - PMI v průmyslu
9:00CZ - HDP, q/q
11:00EMU - Míra nezaměstnanosti, s.a.
13:00Walgreens Boots Alliance Inc (05/22 Q3)
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Osobní příjmy, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago