Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSOB za devět měsíců: Růst úvěrů, vkladů i investic. Trendům vládne digitalizace, sílí téma energetických úspor a soběstačnosti

ČSOB za devět měsíců: Růst úvěrů, vkladů i investic. Trendům vládne digitalizace, sílí téma energetických úspor a soběstačnosti

09.11.2022 14:01, aktualizováno: 9.11. 14:03
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Skupině ČSOB za tři letošní čtvrtletí rostly objemy úvěrů, vkladů i spravovaných aktiv klientů. Počet klientů skupiny ČSOB meziročně vzrostl o 113 tisíc. Pokračovala silná poptávka firem i domácností po investicích do energeticky úsporných a udržitelných řešení. Nadprůměrně se zvyšovaly i investice.

Čistý zisk skupiny za devět měsíců roku 2022 dosáhl 14,3 miliardy korun a byl meziročně vyšší o 23 %. Celkový objem úvěrů dosáhl 881 mld. a meziročně narostl o 7 procent. Objem úvěrů na bydlení pak dosáhl 504 mld. při meziročním nárůstu o o 6 %.

Objem celkových klientských vkladů narostl na 1 192 mld. (meziročně o 6 %), vklady celkem dosáhly 1 341 mld. (meziroční růst o 6 %). Objem aktiv pod správou činil 296 miliard korun a také meziročně stoupl o 6 procent.

Tabulka: Vybrané ukazatele hospodaření ČSOB

Tabulka: Vybrané ukazatele hospodaření ČSOB

Zdroj: TZ, 9. 11. 2022

Skupina ČSOB meziročně získala 113 nových klientů a zvýšila provozní výnosy o celých 33 procent na 34 miliard korun. Provozní náklady bez bankovních daní dosáhly 14,8 mld. , meziročně stouply o desetinu. Kapitálová pozice skupiny ČSOB je silná a likvidita vynikající - kapitálový poměr Tier 1 byl na konci září 19,6 %. Podíl nevýkonných úvěrů z celého úvěrového portfolia byl na konci září 1,64 %.

„Česká ekonomika je postavena na silných a zdravých základech. Pro její další růst potřebujeme zejména úspěšné, inovativní a také odolné podniky. Je ovšem potřeba investovat do dalšího rozvoje, v první řadě do energetických udržitelných projektů. Podporujeme proto financování obnovitelných zdrojů energie a posílení energetické soběstačnosti, ale i ekologického bydlení v případě domácností – ostatně rostoucí zájem právě o tyto služby odráží i výsledky našeho hospodaření. Těší nás, že i v této náročné době mají klienti chuť spořit, čemuž vycházíme vstříc,“ uvádí generální ředitel skupiny ČSOB Aleš Blažek. „Meziroční nárůst zisku je způsoben zejména růstem objemu úvěrů i vkladů. Kapitál a likviditu udržujeme na vynikající úrovni. Podíl nevýkonných úvěrů v úvěrovém portfoliu zůstává nízký, ale začali jsme preventivně vytvářet nové opravné položky ke krytí případných ztrátových pohledávek. Jsme významným plátcem daní a zaměstnavatelem,“ dodává Aleš Blažek.

Graf: Klíčové údaje skupiny ČSOB

Graf: Klíčové údaje skupiny ČSOB 

Zdroj: TZ a prezentace, 9. 11. 2022

Počet aktivních uživatelů mobilního bankovnictví ČSOB Smart meziročně stoupl o 54 % a překonal miliónovou hranici. Lifestyle aplikace DoKapsy má už sto tisíc aktivních uživatelů.

Prioritou investic firem energetické úspory

Firemní klienti se intenzivně zaměřují na investice do úsporných energetických řešení, obnovitelných zdrojů a posílení energetické nezávislosti. Celkový objem korporátních úvěrů a úvěrů pro malé a střední podniky meziročně narostl o 16 procent. „Jasnou prioritou větších i menších firem jsou investice do udržitelné, soběstačné a úsporné energetiky. Abychom českou ekonomiku transformovali na udržitelnější a soběstačnější, musíme právě tímto způsobem inovovat a investovat. Pro českou ekonomiku a průmysl je to obrovská příležitost. Je třeba si v této souvislosti uvědomit, že firmy mohou využívat i mimořádně štědré evropské i národní dotace, v jejichž zprostředkování jsme lídrem trhu,” uvádí Ján Lučan, člen představenstva ČSOB zodpovědný za vztahové bankovnictví.

Mobilní bankovnictví s milionem aktivních uživatelů

Počet uživatelů mobilního bankovnictví ČSOB Smart meziročně stoupl o 54 procent a počet transakcí o 46 procent. ČSOB Smart už má přes milión aktivních zákazníků. Uživatelé mobilní aplikace tak vůbec poprvé početně převýšili klienty internetového bankovnictví. „Digitalizace zůstává hlavním trendem v bankovnictví, který ještě umocnila vysoká inflace, protože lidé si uvědomují, že využíváním online řešení mohou ušetřit vedle času i peníze. Součástí našich mobilních bankovních řešení jsou i unikátní inovace, jako jsou virtuální asistentka Kate nebo lifestyle aplikace DoKapsy, díky které lze nakupovat jízdenky v MHD, platit za parkování, pořizovat dálniční známku nebo využívat slevy a výhody při nakupování. Firemním klientům zajišťuje neustálý přehled nad jejich financemi aplikace ČSOB CEB Mobile,“ doplňuje Michaela Bauer, členka představenstva ČSOB zodpovědná za digitalizaci a inovace.

Od počátku roku 2023 bude jako jediná autorizační metoda pro online platby v mobilním bankovnictví ČSOB Smart fungovat aplikace ČSOB Smart klíč. Jedná se o nejbezpečnější způsob ověřování, který aktuálně již využívá přes jeden milión klientů. Končí tím naopak ruční přepisování kódů zasílaných prostřednictvím SMS.

Hypotéky na úsporné bydlení nadále lámou rekordy

Růst objemu úvěrů na bydlení, tedy hypoték a úvěrů ze stavebního spoření, meziročně výrazně zpomalil. Celkovou poptávku zbrzdily meziročně mnohem vyšší základní úrokové sazby a zpřísnění pravidel pro udělování hypoték ze strany České národní banky. Naproti tomu se znásobily objemy úvěrů a půjček na úsporné bydlení, zejména hypoték. „Za první tři čtvrtletí jsme klientům poskytli více než 1800 hypoték na úsporné bydlení v objemu převýšujícím 7,6 miliardy korun. Průměrná vy´še hypotéky se zvýšila o sto tisíc korun na 4,3 milionu korun. Je třeba zmínit, že návratnost investic do úsporného a ekologického bydlení se kvůli strmému nárůstu ceny energií vy´razně zkrátila a navíc lze čerpat státní dotace,“ říká Aleš Blažek.

Objemy celkových vkladů klientů a aktiv pod správou shodně narostly o šest procent. Objem majetku spravovaného pro klienty v podílových fondech se zvýšil o desetinu. ČSOB spravuje už dva největší fondy v tuzemsku, a to ČSOB Bohatství s objemem 39 miliard korun a ČSOB Premiéra s 30 miliardami korun.

Graf: Souhrn faktorů vývoje čistého zisku

Graf: Souhrn faktorů ovlivňujících vývoj čistého zisku

Zdroj: TZ a prezentace, 9. 11. 2022

Odpovědný přístup k zaměstnancům

V?České republice skupina ČSOB zaměstnává přes osm tisíc lidí. „Záleží nám na férovém odměňování a na tom, aby se lidé u nás cítili dobře. Neustále proto také pracujeme na vylepšování již nyní velmi atraktivní škály produktových, finančních i nefinančních zaměstnaneckých benefitů a výhod,“ zdůrazňuje Aleš Blažek.

Odpovědnost a kyberbezpečnost

Za posledních deset let skupina ČSOB věnovala na rozvoj filantropie a do podpory neziskových projektů po celém Česku 423,9 milionu korun. Dalším směrem společenské odpovědnosti je vzdělávání v oblasti finanční a digitální gramotnosti a podpora prevence. Programem Finanční a digitální vzdělávání ČSOB na školách za šest let prošlo přes 45 tisíc žáků a studentů. K hlavním tématům se v poslední době řadí kyberbezpečnost. „Skupina ČSOB se bezpečnosti na internetu a v online prostoru věnuje soustavně a dlouhodobě a zaměřuje se na všechny kategorie klientů. V poslední době se aktivita kyberzločinců znásobila, proto je třeba věnovat prevenci a ochraně klientů ještě větší pozornost,“ poukazuje Michaela Bauer.

Skupina ČSOB patří k největším plátcům daní. Za rok 2021 zaplatila na dani z příjmu právnických osob 2,2 miliardy korun a za uplynulou dekádu přes 27,8 miliardy korun. Dále v?roce 2021 odvedla více než 1,3 miliardy korun na bankovních daních, tedy do rezolučního fondu a do fondu pojištění vkladů.

Skupina ČSOB je vedoucím účastníkem na bankovním trhu v Česku. Motto „Digitálně a s lidmi“ nejlépe vyjadřuje probíhající investice do inovací a digitalizace, díky nimž neustále zjednodušuje a zkvalitňuje obsluhu svých klientů v online prostředí i na pobočkách. Služby jsou k dispozici 24 hodin denně 7 dnů v týdnu. Staví na unikátním bankopojišťovacím modelu, který nabízí pod jednou střechou vše pro řešení finančních potřeb – od bankovních služeb pod značkou ČSOB či ČSOB Poštovní spořitelna přes pojištění od ČSOB Pojišťovny, ČSOB Penzijní společnost, ČSOB Leasing, ČSOB Asset Management, ČSOB Factoring a Patria Finance. Své služby poskytuje všem typům zákazníků – fyzickým osobám, malým a středním podnikům i korporátní a institucionální klientele. Skupina ČSOB je součástí mezinárodní bankopojišťovací skupiny KBC, která působí především v Belgii a v regionu střední a východní Evropy. V oblasti bydlení je ČSOB největším poskytovatelem úvěrů v Česku. Díky Hypoteční bance a ČSOB Stavební spořitelně, které jsou částí skupiny ČSOB, jejich celkový objem dosahuje cca 500 miliard korun. Cílem je nabídnout klientům veškeré služby spojené s bydlením jednoduše a pod jednou střechou – od úvěrů na bydlení, po hypotéky, stavební spoření a související služby jako je pojištění hypotéky, nemovitosti apod.

 
 
 
 

Čtěte více:

ČSOB v pololetí: Rostoucí zisk a kvalita úvěrů, růst vkladů i investic. Občané i firmy investují do nových energetických řešení
11.08.2022 14:00
Skupina ČSOB zveřejnila výsledky hospodaření za první letošní pololetí...
Inovací je v Česku stále nedostatek. Nejvíce scházejí ve veřejné správě či zdravotnictví, ukazuje průzkum ČSOB
20.09.2022 15:05
Inovací je v Česku stále nedostatek. Lidem nejvíce scházejí novinky ve...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
31.01.2023
5:58FX Strategie: Vysoká jádrová inflace v eurozóně a silný trh práce v USA zvýší averzi k riziku. Ta může být stopkou pro korunu  
30.01.2023
21:39Technologické tituly tlačí indexy v USA směrem dolů  
17:54Největší valuační extrémy jsou jinde, než v USA. A jak na debatu o lepších výkonech neamerických trhů sedí zahraniční valuace?
17:16Akcie, dluhopisy i ropa dole. Euro zisky neudrželo  
15:09Summers: Fed by neměl přestat se zvedáním sazeb. Ekonomika zase tak silná není
13:30Týdenní výhled: Udělá Fed radost investorům, nebo si zjedná respekt?  
13:07Ryanair ve třetím kvartálu dosáhl rekordního zisku po zdanění a očekává silnou poptávku přes léto
12:44Sestupný úvod rušného týdne: Indexy ztrácejí na obou stranách Atlantiku. Zítra český HDP, ve středu Fed a ve čtvrtek ČNB  
12:27Úvod týdne negativní, přitom z pohledu zpráv jsme ještě ani pořádně nezačali  
12:20Analytik k výsledkům Philips: Probuzení z dlouhého a neklidného spánku. Akcie rostou o 7 %  
12:18Q&A aneb co vás na trzích a při investování nejvíce pálí. WEBINÁŘ s hlavním makléřem Pavolem Mokošem 2. 2. od 15:00
11:25Německá ekonomika ve 4. čtvrtletí mírně klesla, za celý rok vzrostla o 1,8 procenta
10:54Ztráty britské ekonomiky po brexitu
9:47Renault sníží svůj podíl v Nissanu na 15 procent
9:33Tisk: Pavla prověří první politická krize, Babišova konfrontace odpudila
9:31SAB Finance a.s.: SAB Finance a.s. dosáhla za rok 2022 rekordního zisku 268 mil. Kč
9:04Rozbřesk: Nová prognóza ČNB tento týden - silnější HDP versus silnější koruna
8:46Trhy nervózně sledují dění kolem Adaniho impéria, ČEZ zvýší investice do Dukovan a futures jsou dnes v červeném  
6:05Podle kontrariánů z Deutsche Bank má rally na S&P 500 stále prostor pro růst
29.01.2023
17:42Další vlna snižování klasifikací ESG fondů se otáčí k aktivům v objemu více než 4 bilionů eur

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Advanced Micro Devices Inc (12/22 Q4, Aft-mkt)
Amgen Inc (12/22 Q4, Aft-mkt)
Edwards Lifesciences Corp (12/22 Q4, Aft-mkt)
Electronic Arts Inc (12/22 Q3, Aft-mkt)
International Paper Co (12/22 Q4, Bef-mkt)
Marathon Petroleum Corp (12/22 Q4, Bef-mkt)
McDonald's Corp (12/22 Q4, Bef-mkt)
Moody's Corp (12/22 Q4, Bef-mkt)
MSCI Inc (12/22 Q4, Bef-mkt)
Pfizer Inc (12/22 Q4, Bef-mkt)
Phillips 66 (12/22 Q4, Bef-mkt)
Snap Inc (12/22 Q4, Aft-mkt)
Spotify Technology SA (12/22 Q4, Bef-mkt)
UBS Group AG (12/22 Q4, Bef-mkt)
UniCredit SpA (12/22 Q4, Bef-mkt)
Western Digital Corp (12/22 Q2, Aft-mkt)
2:30Čína - PMI v průmyslu
9:00CZ - HDP, q/q
11:00EMU - HDP, q/q
12:00United Parcel Service Inc (12/22 Q4)
12:30Caterpillar Inc (12/22 Q4)
12:30Exxon Mobil Corp (12/22 Q4)
12:30General Motors Co (12/22 Q4)
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board
22:05Mondelez International Inc (12/22 Q4)
22:05Stryker Corp (12/22 Q4)