Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Odkud vane inflační vítr a asymetrie symetrického inflačního cíle

Odkud vane inflační vítr a asymetrie symetrického inflačního cíle

21.11.2022 17:26

Goldman Sachs přichází s detailnějšími predikcemi inflace v USA, které spolu s předpovědí vývoje produktu vyznívají celkem přívětivě. Podíváme se na ně včetně související krátké úvahy o asymetričnosti symetrického inflačního cíle.

1. Do roka na 2,5 %: Goldman Sachs v následujícím grafu rozděluje jádrové inflační tlaky do hlavních skupin tak, aby bylo jasnější, odkud inflační vítr vane. Pokud se zaměříme na roky 2019 a 2020, vidíme, že ceny rostly zejména ve službách, včetně zdravotní péče a bydlení. Jádrová PCE inflace se držela většinou pod 2 %, tedy pod cílem americké centrální banky. Vše se pak začalo výrazně měnit v roce 2021:
03
Zdroj: Twitter

Rok 2021 přinesl vyšší růst cen jak u služeb, tak na straně zboží. V GS používají v grafu červeně vyznačenou položku pro zboží, které bylo výrazně postiženo tlaky ve vertikálách. Jde do značné míry o vše, co souvisí s automobily a dopravními prostředky, k tomu pak řada spotřebičů. Na úrovni PCE jádrové inflace tlaky vrcholily na počátku letošního roku, nyní podle ekonomů GS procházíme druhým, ale již nižším vrcholem.

Po současném lokálním inflačním vrcholu by měl přijít v podstatě soustavný a znatelný pokles jádrové inflace. Ten by měl být dán (i) nižším tempem růstu cen u služeb, a dokonce (ii) poklesem cen na straně zmíněného, nabídkovými tenzemi postiženého, zboží. Na konci příštího roku tak v GS čekají jádrovou PCE inflaci u 2,5 %. Tedy na dohled onoho inflačního cíle ve výši 2 %. V GS navíc nečekají, že by v USA měla příští rok nastat recese - americká ekonomika se jí podle této banky vyhne s tím, že nejblíže k ní bude v prvním pololetí roku.

2. Asymetričnost symetrického inflačního cíle: Není to zase tak dávno, co Fed přešel na novou strategii, v jejímž rámci chtěl pracovat s dosahováním inflačního cíle symetricky. Po období inflace nižší než 2 % tak mělo přijít období inflace nad cílem tak, aby bylo cíle v průměru dosaženo. Šlo o změnu pramenící z dlouhého období podstřelování inflačního cíle. S tím, že tento nový závazek mohl sám o sobě pomoci, aby se inflace posunula nahoru směrem k 2 %. Čistě proto, že taková strategie mohla dodávat větší kredibilitu snahám o dosažení cíle, a tudíž reálně působit (v monetární politice totiž funguje celkem zřetelně sebenaplňující se proroctví).

S nástupem vysoké inflace patrné z grafu Fed postupně přestal o oné symetrii hovořit, což je na jednu stranu pochopitelné: I dlouhodobější inflační průměr se rychle posunul vysoko nad 2 %. Můžeme si ale položit otázku, proč by ono sebenaplňující se proroctví nefungovalo i nyní a to druhým směrem? Proč by nyní nepomohl snížit inflaci stejný závazek, že její průměr bude dlouhodobě na 2 %? V praxi by to znamenalo, že Fed by slíbil nezastavit se v utahování ve chvíli, kdy by objevily jasné známky poklesu inflačních tlaků. A ani ve chvíli, kdy by se inflace dostala k 2 %. Držel by utaženou politiku dál tak, aby se ekonomika dostala do deflace a inflační průměr opět k 2 %.

Takový postup by v ekonomice celkem jistě způsobil velké škody, byl by v podstatě neprůchodný a strategie symetrického cíle tudíž od počátku neproveditelná. Jde jen o finance fiction a my tedy můžeme říci, že symetrický inflační cíl je asymetrický – používat se prakticky dá jako nástroj v případě, že inflace cíl podstřeluje, ale ne v době, kdy jej (výrazně) přestřeluje*. Asymetrie není ale v monetární politice nic nového – vzpomeňme na známý provázek, za který lze jednoduše zatáhnout, ale tlačí se na něj špatně. Onen problém s tlakem byl konec konců důvodem pro onu novou, ale nyní již zapomenutou strategii.


*To ovšem neznamená, že po současném období se nevrátí dezinflační tlaky podobného typu, jako před pandemií. To je ale trochu něco jiného.


Čtěte více:

McCulley: Utahování je téměř u konce, Fed eliminoval nadšení pro spekulace a realitnímu trhu dal ránu
17.11.2022 6:13
Inflace bude příští rok klesat, ale tento proces začal již nyní. K tom...
FX Strategie: Jestřábí Fed umožní dolaru smazat část ztrát. Koruna těží z nové prognózy ČNB
15.11.2022 6:01
Slabší americká inflace a vojenské úspěchy Ukrajiny daly eurodolaru k...
#InvestičníTipy: Data o inflaci trhy uklidnila. Riziko recese ale stále podceňují
15.11.2022 18:22
Inflační vrchol máme pravděpodobně za sebou. „Inflace vyšla o něco lep...
Po inflačním překvapení jsou trhy na rozcestí, říká expertka z Invesco. Tady jsou její argumenty pro i proti vrcholící inflaci
18.11.2022 6:07
Minulý týden trhy obdržely to, v co dlouho doufaly – nižší než očekáva...
Obrat v politice Fedu přijde, ale ne ten, který čekají trhy, říká ekonom Citigroup
21.11.2022 11:26
Globální ekonomika vypadá v současnosti slabě, počítáme s tím, že příš...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.11.2022
22:21Negativní úvod týdne (nejen) v USA  
18:22Bloomberg: Potíže v Číně mohou Apple připravit o šest milionů iPhonů Pro
18:01Big Tech a ti druzí: Trendy pro příští dekádu aneb hledáme budoucí vítěze - online konference 29. listopadu od 15:00
17:56Čína a jestřábi z ECB. Akcie míří dál dolů  
17:21Monetární politika a nominální produkt vysoko nad trendem
16:55Růst obchodu kvůli slábnoucí poptávce pravděpodobně zpomalí
16:44Prezident podepsal zákon zavádějící daň z neočekávaných zisků, daňové změny i odvody z prodeje elektřiny
15:35Skandály zkoušená Credit Suisse míří zase dolů. Může to být nejdelší série ztrát za 11 let
15:00FX Strategie: Inflace v eurozóně jako divoká karta pro ECB a euro, koruna profituje z úlevy na trzích s rizikovými aktivy  
13:34Týdenní výhled: Americká data by se měla zhoršit a v Číně sílí protesty  
11:58Fed to s utahováním přežene, obává se ekonom Mankiw
11:49Vstup do týdne poznamenaly rostoucí problémy v Číně  
11:11Bloomberg: Hrozí nedostatek nejdůležitějšího paliva, dotkl by se všeho
9:15Gevorkyan navýšil ve 3Q tržby meziročně o téměř 10 procent, zisk EBITDA narostl o 17,5 procent
9:11Rozbřesk: Polevuje napětí i v českém průmyslu?
8:44Rusko chystá výnos zakazující prodej ropy zemím, které zavedou strop
6:08JPMorgan očekává v roce 2023 zvýšení poptávky po globálních dluhopisech o 1 bilion dolarů
27.11.2022
9:17Víkendář: Podle UBS předběhly trhy dobu u Fedu i Číny
26.11.2022
15:11Elektromobily jsou podle Consumer Reports nejméně spolehlivé vozy
9:45Víkendář: Za dolarovým vrcholem

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Crowdstrike Holdings Inc (10/22 Q3, Aft-mkt)
easyJet PLC (09/22 Q4, Bef-mkt)
Intuit Inc (10/22 Q1, Aft-mkt)
Workday Inc (10/22 Q3, Aft-mkt)
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board