Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Firmy budou muset nabízet flexibilnější přístup k zaměstnancům, průkopníkem byl už Henry Ford

Víkendář: Firmy budou muset nabízet flexibilnější přístup k zaměstnancům, průkopníkem byl už Henry Ford

05.03.2023 8:52
Autor: Redakce, Patria.cz

Ekonomka Boston College Juliet Schor hovořila na Yahoo Finance o testu čtyřdenního pracovního týdne. Ten proběhl ve větším měřítku ve Velké Británii a podle výsledků jde o systém přínosný jak pro společnosti, tak pro zaměstnance. Firmy jsou schopny udržet své výkony a získat větší konkurenceschopnost na trhu práce. Zaměstnanci jsou zase výrazně spokojenější, a to se promítá do jejich práce i mimopracovního života (viz první část rozhovoru). Ve druhé části se Schor věnovala situaci ve Spojených státech a tomu, proč je nový systém podle ní tak potřebný.

V USA podle ekonomky proběhl doposud jeden test, výsledky byly podobné jako zhruba dvojnásobně velký test ve Velké Británii. Většina firem, která se zapojila, je přitom ze sektoru „bílých límečků“. Tedy například z technologií. Nicméně zapojily se i společnosti ze stravovacích služeb, zdravotní péče, výroby či třeba stavebnictví. Úspěšná implementace je tak dosažitelná v řadě odvětví.

Schor uvedla, že lidé během pandemie velmi tvrdě pracovali, nyní je na nich znatelná únava a vyhoření. Projevuje se to mimo jiné touhou po tom, aby mohli dál pracovat z domova. Jí samotné pak není jasné, proč některé společnosti tvrdě požadují, aby se zaměstnanci vraceli zpátky do kanceláří, když pro ně má takovou hodnotu „pracovat pár dní z domova“.O čtyřdenním pracovním týdnu se před časem hovořilo i na CNBC. Částečně v souvislosti s požadavky, které měl Elon Musk na zaměstnance Twitteru. Na CNBC připomněli, že v minulosti byl běžný sedmidenní pracovní týden, pak šestidenní. O pětidenní se podle stanice zasadil i Henry Ford, který se domníval, že zkrácení počtu pracovních dní ze šesti může zvýšit produktivitu a spokojenost zaměstnanců v továrnách.

CNBC míní, že čtyřdenní pracovní týden se stane v budoucnu rozšířenou realitou tak, jako tomu bylo dříve u pětidenního pracovního týdne. Hostem pořadu byla ale i Rebecca Brooks, která stojí v čele společnosti Alter Agents. Ta s novým systémem také experimentovala, ale úspěch se nedostavil. Podle ředitelky je nejsledovanějším ukazatelem v této společnosti mentální zdraví zaměstnanců. To se ovšem během testu podle dotazníků zhoršovalo a nový systém namísto ulehčení práce přinášel spíše komplikace.Podle některých názorů klade nový systém zvýšené nároky na koordinaci a organizaci práce ve společnostech. K tomu CNBC připomněla, že některé země uvažují o oficiálním zavedení čtyřdenního pracovního týdne. Příkladem může být Japonsko, ale i některé státy v USA. Politici v této souvislosti zmiňují větší rovnováhu mezi pracovním a osobním životem.

Odessa Jenkins, která stojí v čele společnosti Emtrain, na závěr pořadu uvedla, že ona je zastánkyní flexibilního přístupu. Podle ní není třeba říkat lidem, jak dlouho mají pracovat na to, aby udělali pořádně, co udělat mají. Firmy podle ní budou muset nabízet flexibilnější přístup a pětidenní systém se stane otázkou minulosti.

Zdroj: Yahoo Finance

Čtěte více:

Víkendář: Směrem k čtyřdennímu pracovnímu týdnu?
04.03.2023 9:23
Mohl by čtyřdenní pracovní týden řešit problém vyhoření? Tuto otázku s...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.06.2024
14:30Slábnoucí poptávka po elektromobilech v USA vede výrobce k přímému i nepřímému snižování cen
9:21Víkendář: Marks o největší chybě investorů a základu svých úspěšných predikcí
22.06.2024
14:43Každoroční průzkum ESG společnosti Fidelity International odhalil, že společnosti mají i nadále zájem zapojit se do této problematiky
9:56Víkendář: Investiční zásady Howarda Markse
21.06.2024
22:00S&P 500 si přes slabý závěr týdne připsal další týdenní růst  
17:35Na co je ekonomie? Na predikce cyklu a recesí moc ne
17:08Tlak na trhy v závěru týdne vyvinuly technologie a expirace opcí  
15:57Oživení na londýnských akciích nyní podporuje i příliv kapitálu před volbami
15:49TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady společnosti
15:45Komerční banka, a.s.: Regulatorní oznámení KB o prodeji dceřiné společnosti - VN 42, s.r.o.
15:31Děkujeme! Patria Finance se stala brokerem roku v soutěži Zlatá koruna 2024
14:33Studie: Čína vynaložila 230 miliard USD, aby vybudovala odvětví elektromobilů
14:10Hvězdnou rally na bankách stáhla dolů politická nejistota. Tato panika ale může představovat příležitost, domnívají se analytici
14:00SATPO finance, s.r.o.: Oznámení o výplatě pátého úrokového výnosu
14:00City Home Finance III, s.r.o: Oznámení o výplatě druhého úrokového výnosu
13:31Praha podepsala s KB smlouvu o koupi budovy na Václavském náměstí
13:06Čína varuje, že obchodní spory s EU by mohly vyvolat obchodní válku
12:40Perly týdne: Stále na počátku býčího trhu taženého umělou inteligencí
11:02Trojnásobné čarování v hodnotě 5,5 bilionu dolarů otestuje klid na Wall Street. V pátek vyprší platnost opcí na indexy, jednotlivé akcie a ETF
10:59Aktivita v podnikatelském sektoru eurozóny se v červnu výrazně zhoršila

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data