Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Hamižflace, aneb ekonomika jako čerpací stanice

Rozbřesk: Hamižflace, aneb ekonomika jako čerpací stanice

16.05.2023 9:21
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Ten fenomén známe všichni velmi dobře – když na světových trzích roste cena ropy, tuzemští pumpaři na nic nečekají a rychle zdražují, zvláště v časech prudkých cenových výkyvů. Opačným směrem je však cenová korekce o poznání zdrženlivější a levnější ropa se na totemech čerpacích stanic projeví s viditelným zpožděním. V posledním roce však tuto cenovou asymetrii pozorujeme nejen v případě pohonných hmot, ale napříč mnoha dalšími sektory české ekonomiky.

Spotřebitelské ceny začaly v Česku prudce růst ke konci roku 2021, přičemž zdroje hledejme jak na straně zahraničních nabídkových faktorů (zejména dražší energie), tak těch domácích poptávkových (přehřátý trh práce, uvolněná fiskální politika). V některých odvětvích však zároveň docházelo k růstu cen nad rámec objektivně vyšších nákladů. A podobná je situace i nyní – obchodníci se snaží držet ceny na vysokých úrovních nebo dokonce dále zdražovat, nehledě na prudký pokles cen energií (plyn je meziročně levnější o 60 %) nebo námořní dopravy (meziročně až 80 %).

Jak je to možné? Část firem jednoduše využila unikátních post-covidových makro podmínek, kdy mohou zdražovat, aniž by čelily ztrátě tržního podílu. Skokový nárůst cen vstupů (v důsledku nabídkového šoku) vedl k agresivní cenotvorbě, jelikož spotřebitel často nebyl schopen odlišit, zda za zdražováním stojí vyšší ceny vstupů nebo navyšování marží. Tento efekt navíc zesiluje samotné vysoko-inflační prostředí, ve kterém je pro firmy relativně jednodušší zvyšovat ceny. 

Na straně druhé, akceptaci vysokých cen ze strany spotřebitelů pomohly jak významné pandemické nad-úspory, tak i rozhazovačná rozpočtová politika. Samostatnou kapitolou je pak otázka hospodářské soutěže, resp. (ne)dostatku konkurence v tuzemské ekonomice.

Dle nedávného výzkumu ECB to byly právě vyšší zisky podniků, které v minulém roce táhly inflaci v eurozóně směrem vzhůru, zatímco příspěvek mezd byl o více než polovinu nižší. Pro tento fenomén se vžil název hamižflace (greedflation), která bude zřejmě z části zodpovědná i za vysokou inflaci v Česku. Podobně jako v eurozóně totiž i u nás vloni výrazně vzrostla agregátní ziskovost podniků, zatímco podíl vyplacených mezd klesl, což představuje obrat před-pandemického trendu. Z pohledu inflačního vývoje se tak může jednat o další faktor, který udrží inflaci po delší dobu na vyšších úrovních, než by si centrální banka přála.


*** TRHY ***

Koruna

Koruna začala týden v poklidném duchu a stráží pozice okolo 23,60 EUR/CZK. Dnes může česká měna profitovat ze včerejších komentářů centrálních bankéřů. Guvernér Aleš Michl v rozhovoru pro ČT uvedl, že ČNB „bude držet úrokové sazby vyšší, než si kdokoli myslí“ vzhledem k převažujícím proinflačním rizikům (fiskální politika a mzdová dynamika). Zároveň zopakoval důležitost silné koruny pro aktuální měnovou politiku, přičemž silnou měnu by chtěl vidět po celé své funkční období (ideálně konstantní posilování o 2-3 % ročně). V podobném duchu včera hovořila také viceguvernérka Eva Zamrazilová, dle které odpovídá silná koruna situaci, kdy by byla základní úroková sazba minimálně o jeden procentní bod výše.

Eurodolar

Výnosy jednoměsíční pokladniční poukázky americké vlády utěšeně rostou, což je výsledek narůstajících obav z nárazu do dluhového limitu. Ten by měl posunout americký Kongres, ale jako obvykle se debata bude táhnout až do posledního možného okamžiku, což bude udržovat trhy v napětí. Taková situace může dolaru paradoxně vyhovovat. Nečekejme přitom, že by dnešní schůzka mezi prezidentem Bidenem a šéfem republikánské většiny v dolní komoře Kongresu mohla přinést rozuzlení.

Mezitím však dnes budou ve hře zajímavá tvrdá americká data - konkrétně pak maloobchod a průmysl za duben (v této souvislosti stojí za zmínku včera zveřejněná extrémně slabá podnikatelská nálada z New Yorku za měsíc duben). 

 

Čtěte více:

Trh s elektromobily se dostává do další fáze, menší hráči budou pod tlakem
16.05.2023 6:13
Podle Yahoo Finance se investoři mohou radovat z posledního zvýšení ce...
Týdenní výhled: Dluhový strop, turecké volby, akvizice Newmontu i pád Venatoru
15.05.2023 13:56
Jedním ze zajímavých témat při vstupu do nového týdne je výsledek ture...
Bloomberg: V Evropě by mohl vzniknout nadbytek terminálů pro dovoz LNG
15.05.2023 16:56
Evropa se nyní prostřednictvím dovozu zkapalněného zemního plynu (LNG)...
Akcie odpoledne zápolí s daty a komentáři
15.05.2023 17:51
V průběhu dne se nejprve kondice hlavních akciových trhů zhoršovala, a...
Evropské obchodování zahájí poklese, výsledky zveřejní Imperial Brands nebo Home Depot. Erste bez nároku na dividendu
16.05.2023 8:52
Evropské akciové indexy zahájí úterní obchodování mírně negativně, pan...

Váš názor
 • zákazníci na barikády
  16.05.2023 16:00

  zlevnit o 30% a hned, čnb říká, že inflace je na ústupu, jinak nafta 29,90 a nikde neslyším ty křiklouny co zdražovali když byla loni na 50 jedině retailový několikaměsíční bojkot :o)
  Mike -Green D. is killing Europe
 • Zdražování
  16.05.2023 15:48

  Slušný, dobrý článek i když mi v něm chybí fakta. Pro někoho, kdo se tím živí není/ nemůže být problém rozklíčovat kdo si zvýšil marže a kdo si je ponechal resp. snížil. Pokud je v Rakousku a Německu nižší cena a prvovýrobci/ dodavatelé surovin/ potravin jsou stejní a náklady u distribuce nižší tak potom se blížíme odpovědi, kde je vyšší marže - distribuce/ prodejce Je to o konkurenci a chování spotřebitelů - viz máslo, které se dá koupit za nižší ceny než před COVID, navzdory neustálému "pláči" Madety apd. Tak by šlo pokračovat. A pánové, autoři, "hlas" makroekonomů či ekonomů v této oblasti není vůbec slyšet - chce to fakta a trochu více se této oblasti pro ČR smutné kapitole věnovat. Potom i novinář ten článek rád "okopíruje"
  MilHann
  • Re: Zdražování
   16.05.2023 15:58

   To zjistíme, až se dají závěrky za rok 22 a 23. Do té doby se můžeme dohadovat. Ale samozřejmě, jestliže stejný výrobek stojí v Polsku X a tady Y, tak je to jasné.
   Želvák Burzovní (Gold!)
 • Vrátil jsem se z Kaufu
  16.05.2023 13:45

  Nescafé 300 g za 150,- a rejže za 40,- kilo. To už by šlo.
  Želvák Burzovní (Gold!)
 •  
  16.05.2023 11:15

  Lidé měli dost peněz přestali být citliví na ceny a firmy toho využily. Taky to děláme. řešení je triviální , ale ne moc populární. Prostě seberete lidem prachy a za tři měsíce je po inflaci. Všichni dnes mají stále vyšší marže než před 2 roky a prostor pro zlevňování je obrovský.
  ..
  •  
   16.05.2023 11:22

   Však jasný. Přidalo se důchodcům? Našim zákazníkům a klientům? Takže to máme nájem hore, žrádlo hore, zdravotní služby hore, atd. Na to mají, když se jim přidalo, ne?
   Želvák Burzovní (Gold!)
 • hamižnost
  16.05.2023 10:42

  ..."silným příkladem šly" domácím firmám i mnohé nadnárodní koncerny: z oblasti FMCG : např. ceny instantní kávy Nescafé Gold 200g šly cenou nahoru o více než 40% (!!) .... .. i když ceny energií, ale i samotné kávy (v EUR) jsou již 4.měsíc výrazně nižší než byly minulé léto a začátkem podzimu.. ..___podobně Nestlé nejen prudce navýšilo cenu také u Granka 30%.... ale zároveň i výrazně snížilo gramáž ze 400g na 350g (ještě před 5 lety byla přitom jednotková váha velkého balení ještě 450g !)
  SFX
  • Re: hamižnost
   16.05.2023 11:18

   začal jsem kupovat kafe v Lidlu. Sbohem Nescafe.
   Želvák Burzovní (Gold!)
   •  
    16.05.2023 11:20

    Jen pro info je ta instantní káva z Lidlu naprosto cajk. Takže to bude asi permanentní rozhodnutí.
    Želvák Burzovní (Gold!)
  • Re: hamižnost
   16.05.2023 11:08

   jistě,půlkilové balení Perly má najednou 450gr. A můj dříve oblíbený čaj Lipton label najednou ztratil svoji chuť. A to si nejsem líný jezdit pro vodu do 100km vzdálené studánky. Okrádaj,jak se dá. Asi budu muset vyrazit pro vzorky do zahraničí a to je smutný.
   kočák
  • globus také mastí kapsu
   16.05.2023 10:50

   také zkouší co to půjde , loni čaj 29, letos 49 u té kávy tchibo mělí za 139, ted ho minulý týden hodili už za 250 no tak jako zákazník prostě musí říct strčte si ho někam
   Mike -Green D. is killing Europe
Aktuální komentáře
26.05.2024
9:37Víkendář: Úvahy o snižování sazeb lze na řadu měsíců úplně vypustit
25.05.2024
16:38CNBC: Čínští výrobci elektromobilů dál razantně pronikají na evropský trh
9:34Víkendář: Eisman o investicích spojených s umělou inteligencí a potenciálu, který má Apple
24.05.2024
22:01Americké indexy ukončily týden růstem  
17:26Keynesova soutěž krásy a současné dění na trhu
16:49ECB přislíbila pokles sazeb, pak si dá přestávku. Wall Street se dnes zvedá  
16:41Norský Equinor investuje do rozšíření těžby z největšího plynového pole v Evropě
14:58Globální akciové trhy se po rally blíží prodejnímu signálu, varuje stratég Bank of America
13:50Než otevře Wall Street: Apple, Workday  
12:16Perly týdne: Kapitulace medvědích scénářů
11:32Itálie varuje, že dohoda o globální minimální dani nebude kvůli výhradám včas
11:29Sazby jsou znovu zdrojem nejistoty, akcie koncem týdne klesají  
10:45Důvěra v ekonomiku ČR se v květnu meziměsíčně mírně snížila, podle analytiků jde o jednorázový výkyv
9:08Rozbřesk: Vyšší než očekávaný růst mezd v eurozóně ECB od redukce sazeb neodradí
8:52Erste a VIG se obchodují poslední den s dividendou, globální propast mezi ekonomikami se rozšiřuje a futures jsou červené  
8:41ČEZ: Rozhodčí tribunál ICC zakázal ruskému Gazpromu vést v Rusku soud proti ČEZ
7:28Investice ve světě, který rychle stárne
23.05.2024
22:01Pozitivní Nvidia trhu nestačila  
17:25Vracení se k ziskům, nafukování bubliny devadesátých let a současná mezera
17:22Sentiment je překvapivě křehký. Narušil ho nenápadný report z ekonomiky  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data