Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Je důvod v lednu očekávat zdražení potravin?

Rozbřesk: Je důvod v lednu očekávat zdražení potravin?

13.12.2023 9:15
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Ministr zemědělství Marek Výborný minulý týden rozpoutal mediální bouři, když po setkání se zástupci obchodních řetězců a Svazu obchodu a cestovního ruchu řekl, že potraviny od ledna zdraží. A to přesto, že na ně klesne sazba DPH z 15 na 12 procent. Prezident svazu Tomáš Prouza k tomu dodal, že dodavatelé potravin obchodníkům už oznamují, že budou zvedat ceny o pět až deset procent. Podívali jsme se proto na ceny potravin s pomocí databáze Eurostatu detailněji a zjistili jsme dva základní závěry.

Za prvé, pokud se díváme na dynamiku cen zemědělských výrobců a ceny v potravinářském průmyslu, tak u většiny potravin platí, že není v lednu moc důvodů pro zdražování (existují výjimky jako například brambory nebo vybrané mléčné výrobky). Je ovšem pravda, že svoji roli mohou sehrát jiné náklady než zemědělské vstupy. Na producenty dopadne poměrně výrazně nárůst regulované složky elektrické energie, což se může v cenách v průběhu příštího roku odrazit. Na druhé straně producenti v potravinářském průmyslu v okolních zemích nebudou čelit tak výraznému zdražení energií (regulovaná složka jde výrazně vzhůru pouze v Česku a silová elektřina bude meziročně levnější). Ostřejší cenová konkurence ze zahraničí tak může řadě českých producentů bránit promítnou plně vyšší ceny energií do koncových výrobků. I proto předpokládáme, že zohlednění vyšších cen energií v cenách potravinářských produktů bude spíše postupné.

A za druhé, při pohledu do zpětného zrcátka se zdá, že od roku 2019 se nevyvíjely ceny hlavních potravin dramaticky odlišně od sousedního Německa. Ceny zemědělské produkce se postupně jak v Česku, tak v Německu odrážely v podobné intenzitě ve výrobním řetězci a následně i na pultech obchodů. Potraviny tak v průměru oproti roku 2019 zdražily zhruba o 35 % jak v Česku, tak i v Německu. Rozdíly v cenách některých produktů, které pozorují při přeshraniční turistice čeští spotřebitelé, tak tady byly s vysokou pravděpodobností již před pandemií covidu. U některých produktů (tuky a oleje) sice rostly ceny na pultech v Česku o něco výrazněji, než ukazují ceny zemědělců i pohyb cen v Německu, v případě jiných produktů (například masné výrobky) je tomu ovšem naopak. A k podobnému závěru ve svém šetření pravděpodobně dospěl u hlavních potravin i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.*** TRHY ***

Koruna

Další člen bankovní rady indikoval včera ochotu bavit se vážně o poklesu úrokových sazeb. Jan Procházka pro agenturu Reuters řekl: „Čekání (se snížením sazeb) do února by možná mohlo vyvolat dojem, že si nejsme jisti, že doručíme přibližně ta 3 procenta (inflace). Já jsem přesvědčen o tom, že je doručíme.“ Možná i v důsledku toho koruna přepnula do lehké defenzivy a oslabila včera do blízkosti 24,50 EUR/CZK.

Eurodolar

Americká inflace za listopad dopadla nakonec blízko tržních očekávání, když se v meziročním vyjádření snížila o desetinu p.b. na 3,1 %. Navzdory stále relativně setrvačným tlakům v jádrové složce by neměla inflační čísla významněji ovlivnit dnešní zasedání Fedu. Od americké centrální banky se všeobecně očekává stabilita sazeb a tržní hráče tak bude v daleko větší míře zajímat doprovodná komunikace a tisková konference J. Powella, která se pravděpodobně ponese v opatrném a neutrálním duchu. Ostře sledovaná bude zároveň i nová prognóza Fedu, která nadále nabídne scénář hladkého přistání. Podobně to bude i s aktualizovanými dot plots. U těch vidíme největší riziko pro slabší dolar, pokud by mělo dojít k významnějšímu přepsání výhledu na sazby směrem dolů - aktuálně počítají centrální bankéři s dvojím snížením sazeb v příštím roce, zatímco trh kalkuluje přibližně s -110bps.


Čtěte více:

Bernstein: Pro Teslu bude těžké udržet si svůj růstový příběh, tudíž i vysoké valuace
13.12.2023 6:15
Toni Sacconaghi ze společnosti Bernstein měl podle CNBC doposud negati...
Německá vláda se dohodla na rozpočtu pro nadcházející rok, krize končí
13.12.2023 8:58
Německý kancléř Olaf Scholz, ministr financí Christian Lindner a minis...
Evropa zahájí pozitivně, večer rozhodne Fed
13.12.2023 8:52
Evropské akciové trhy zahájí obchodování mírně pozitivně, futures pane...

Váš názor
 • Nesmysl..
  13.12.2023 11:32

  Dělám v sektoru a je to jen strašení lidí,aby si ještě hodně nakoupili na vánoce... Řetězce nedovolí zdražit ani o desetník a mohou dovážet z ciziny, kde žádné strašení zdražením nehrozí.... Kdo si myslí, že dojde za nákupčím řetězce a oznámí mu zdražení o 10% a chudák řetězec řekne "tak jo" asi dlouho četl pohádky.... Loni to bylo i z ciziny 1-3 zdražení za rok a letos? nestíhají plány a dávají diskonty jen abychom dobrali a na další rok zdražení ohlašuje jen 1 z deseti a to ještě ne celoplošně jen u výrobků kde byla neúroda nebo dodavatelské problémy.... Prouza je prostě lobbista a zkouší vypouštět takové balonky, aby se jim podařilo z toho odlehčení DPH co nejvíc dostat pod zadek ... Lidi proboha hlasujte nohama a nekupujte od toho co se bude snažit okrádat, podle mého sektoru není vůbec ani indikace ani důvod ke zdražení.
  TOMTOM
 • Potraviny musejí zrdažit
  13.12.2023 10:20

  Proboha, lidi, probuďte se! Potraviny musejí zdražit: 1) Vůbec si jich nevážíme, plýtváme s nimi, Města jsou plná vyhozeného jídla. Zkuste se projít se psem a uvidíte. 2) Jsme tlustí. Jíme moc. Ceny potravin ztratily regulační funkci. Staly se politickým fetišem. To mohou být c zemích, kde je hlad: Bangladéš, Nigérie.Ne u nás. 3) Výkupní ceny jsou zoufalé. Pšenice pod 400 Kč! Strašné. 4) Voliči a politici, přestaňte se navážet do trhu. On se srovná sám.
  Pracovitý Prosecký
  • Zrovna Nigérii
   13.12.2023 10:31

   bych si nebral do úst. Tam si, díky ropě, bužíruji rozhodně více než průměrný našinec. Jenom složení potravy je jiné. Ale mi by ty zralé manga nevadily.
   Ticino
  • Re: Potraviny musejí zrdažit
   13.12.2023 10:28

   Na jedné straně píšete o jakési "regulační funkci", abyste následně zkritizoval "navazení se do trhu".
   kat
Aktuální komentáře
24.06.2024
12:46Týdenní výhled: ČNB sníží sazby, ale o kolik? Francie se připravuje na volby, Micronu vzrostou tržby o téměř 80 %  
12:06Direct Financing s.r.o.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
12:02Jen znovu pod tlakem a slova nepomáhají. Ve vzduchu visí další intervence  
11:27J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Shrnutí výsledků fondu v 1Q 2024
11:18Američtí žalobci doporučují vládě vznést trestní obvinění Boeingu
10:19WEBINÁŘ už tuto středu v 15:00 - Psychologie úspěšného investora s hlavním makléřem Pavlem Mokošem
9:53Důvěra v ekonomiku ČR se po měsíci poklesu vrátila v červnu k růstu
9:09Rozbřesk: Blíží se další napínavé zasedání ČNB, Česká měna pod tlakem vyhlíží ČNB a francouzské volby
8:41Valná hromada ČEZ rozhodne o dividendě, ČNB ve čtvrtek o sazbách  
6:05Goldman Sachs aktualizovala svůj užší výběr globálních tipů. Jedné evropské akcii připsala 63% potenciál
23.06.2024
14:30Slábnoucí poptávka po elektromobilech v USA vede výrobce k přímému i nepřímému snižování cen
9:21Víkendář: Marks o největší chybě investorů a základu svých úspěšných predikcí
22.06.2024
14:43Každoroční průzkum ESG společnosti Fidelity International odhalil, že společnosti mají i nadále zájem zapojit se do této problematiky
9:56Víkendář: Investiční zásady Howarda Markse
21.06.2024
22:00S&P 500 si přes slabý závěr týdne připsal další týdenní růst  
17:35Na co je ekonomie? Na predikce cyklu a recesí moc ne
17:08Tlak na trhy v závěru týdne vyvinuly technologie a expirace opcí  
15:57Oživení na londýnských akciích nyní podporuje i příliv kapitálu před volbami
15:49TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady společnosti
15:45Komerční banka, a.s.: Regulatorní oznámení KB o prodeji dceřiné společnosti - VN 42, s.r.o.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo