Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Míra úspor v Česku opět vzrostla, co to znamená?

Rozbřesk: Míra úspor v Česku opět vzrostla, co to znamená?

02.04.2024 9:01
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Česká míra úspor ke konci roku opět překvapivě vzrostla a dosáhla 19,4 %. To je z historického pohledu velmi vysoké číslo - dlouhodobě Češi před rokem 2019 spořili zhruba 12 % ze svých příjmů. Pak přišla pandemie COVID 19 a napříč vyspělým světem šla míra úspor prudce vzhůru - stát garantoval domácnostem příjmy, které však častokrát nebyly kryté prací a nebylo je také kde utrácet (velká část segmentu služeb byla mimo hru). Po odeznění pandemie COVID 19 začala míra úspor opět klesat, ale v Česku v souvislosti s energetickou krizí znovu překvapivě vzrostla. A to ve chvíli, kdy značná část domácností osekávala výdaje i na běžné útraty (například potraviny). V tu chvíli šla průměrná míra úspor opět vzhůru, a to o poznání více než v sousedním Maďarsku a zejména Polsku, kde domácnosti v průměru prakticky nic nespoří. 

Jak je to možné a co to znamená? Za prvé, je třeba zdůraznit, že se jedná o průměrné míry úspor. A i když detailní čísla za příjmové skupiny nemáme k dispozici, zdá se, že nižší i střední třída se s inflační vlnou a prudkým propadem reálné mzdy v letech 2022 a 2023 srovnávala relativně těžko. Jednoduše řečeno neměla moc z čeho spořit a za nárůstem míry úspor stály tak zejména domácnosti s vyššími příjmy. Za druhé, zdá se, že “bohatší” české domácnosti jsou dlouhodobě “opatrnější” než sousedé v regionu - globální nejistota a pravděpodobně i vyšší vládní deficity tak vedly k výraznějšímu “opatrnostnímu” odkládání peněz stranou. Za třetí, vysoká míra úspor ukazuje také na vyšší účinnost české měnové politiky. Zejména při porovnání s Polskem byla měnová politika utaženější - sazby se sice příliš nelišily (vrchol na 7,0 % versus 6,75 %), z pohledu dlouhodobě nízko-inflačního Česka byly však takto vysoké sazby dlouho nezažitou zkušeností (naposledy v roce 1999). 

Co čekat dál? Vysoká míra úspor je minimálně směrem k roku 2024 a 2025 dobrou zprávou - oživení spotřeby domácností nebude pomáhat jen rostoucí reálná mzda, ale také alespoň lehce klesající míra úspor. Otázkou je, jak výrazně může míra úspor klesat? Vyšší příjmové skupiny pravděpodobně budou spořit o něco méně díky nižší míře globální nejistoty i kvůli poklesu úrokových sazeb. Na druhou stranu výraznějšímu snížení míry úspor (do blízkosti dlouhodobého průměru v okolí 12 %) bude bránit vyšší úroveň rovnovážné reálné úrokové sazby. Navíc rostoucí reálné příjmy mohou zvyšovat míru úspor i střední třídy (která v úsporách zaostávala) a celková míra úspor tak může zůstat relativně vysoká. 


*** TRHY ***

Koruna

Česká koruna se drží v okolí 25,30 EUR/CZK a nakonec v uplynulém týdnu ustála výraznější zisky amerického dolaru na frontě s eurem. Částečně k tomu pomohl i dobrý výsledek českého HDP, který díky oživení spotřeby začíná viditelně kontrastovat se sousedním Německem. 
V tomto týdnu je kalendář domácích událostí relativně slabý a klíčovou roli bude hrát opět dynamika na eurodolaru. V závěru týdne může české koruně lehce pomoci další slušný výsledek českého maloobchodu. 

Eurodolar
Dolar zpočátku profitoval z poklesu EUR/USD pod úroveň podpory kolem 1,08 a vytvořil intradenní minimum na 1,0775 (nejníže od poloviny února). S oživením amerických státních dluhopisů se zotavil i měnový pár, který v současnosti mění kurz kolem 1.0810. Pokud se podíváme na americkou stranu kalendáře, tento týden nás čeká ADP zaměstnanost, payrolls a ISM. Šéf Fedu Powell zřejmě vsadil na oslabení amerického trhu práce, které by mělo být důvodem k rychlejšímu snížení sazeb (než Wallerova tábora). Nic nenasvědčuje tomu, že by k tomu mělo v brzké době dojít, což naznačuje, že slušná čísla by mohla prodloužit jestřábí přeladění trhu. 
Vydatná velikonoční nadílka v USA v podobě výrazného vylepšení indexu podnikatelské nálady v průmyslu (indexu ISM) vytlačila včera výnosy amerických dluhopisů výrazně výše. To se odrazilo i na kurzu eurodolaru, který viditelně propadl. 
Zkrácený týden bude pěkně vydatný. Již dnes dopoledne začnou nabíhat inflační data z Německa, která spolu předurčí zítřejší číslo za celou eurozónu (agregátní výsledky by mohly být pod konsenzem trhu). Odpoledne se dostanou do hry americká data z trhu práce v podobě otevřených pracovních pozic. Pokud přitom výše uvedená data půjdou v linii těch velikonočních, tak se eurodolar může tlačit dále jižním směrem.

Akcie

Nejméně vydařený obchodní den včera ukázal průmyslový Dow Jones Industrial Average, jenž odevzdal 0,6 %. Přeci jen o něco lépe se vedlo technologickému indexu Nasdaq 100, který zakončil obchodní den v lehkém plusu. Lví podíl na solidním výsledku indexu mají akcie Alphabet, které narostly o více jak 2 %. Mocně šlapou na plynový pedál investoři do akcií Micron Technology, které i včera přidaly okolo 5 %. Tentokrát se přidal analytik Bank of America, který nemohl chybět s aktualizací jeho 12M cílové ceny, kdy ze 120 USD došlo k navýšení na 144 USD. Pozitivní změny se dočkala letecká společnost Delta Air. Analytik Morgan Stanley posunul cílovou cenu ze 77 USD na 85 USD, což mělo za následek růstový den u těchto akcií.Čtěte více:

Investoři zažili nejlepší začátek roku za posledních 5 let
02.04.2024 8:03
Index S&P 500 si za 1. čtvrtletí 2024 připsal 10,11 procenta a skonči...
Dlouhodobý investiční produkt (DIP): Čím je zajímavý a jak si jej snadno otevřít v Patria Finance?
15.04.2024 9:11
Od úvodu roku 2024 mohou čeští investoři a investorky využít novou mož...
Nerozdělené zisky, ceny akcií a dokonce i zlata
01.04.2024 14:35
Nedávno jsem tu trochu hovořil o vztahu mezi takzvanými zadrženými, či...
KARO Leather vzrostly v roce 2023 tržby o dvě třetiny, vzpruhou letoška má být nový výrobní závod
02.04.2024 8:22
Zpracovatel kůží KARO Leather a.s. uzavřel loňský rok růstem tržeb o 6...

Váš názor
  •  
    02.04.2024 10:25

    To znamená, že inflace zase poroste.
    al321
Aktuální komentáře
23.04.2024
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  
14:37Vstup na burzu by investiční firmu CVC mohl ocenit až na 15 miliard eur
13:32Týdenní výhled: Korporátní výsledky, nervozita kolem velkého techu. Nová data asi růst výnosů nezažehnají  
11:35Akcie se zvedají z pátečního propadu, sentiment však zůstává křehký  
11:18Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů