Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Švýcarský návrat ke starému normálu, eurozóna a USA jemu vzdálené?

Švýcarský návrat ke starému normálu, eurozóna a USA jemu vzdálené?

29.04.2024 16:38

Predikce Goldman Sachs pro americké hospodářství kreslí poměrně přívětivý obrázek jak na rovině růstu ekonomiky, tak u inflace. U růstu zisků obchodovaných firem jsou ale ekonomové banky pro příští rok hodně opatrní. Tedy minimálně ve srovnání s konsenzem (viz předchozí články). Dnes se podíváme na očekávání Commerzbank, která jsou v určitém ohledu u USA v protikladu s GS.

Následující tabulka ukazuje predikce Commerzbank pro růst a inflaci v hlavních částech světového hospodářství. Minulý týden jsme se dívali na ony predikce Goldman Sachs pro americkou ekonomiku, CB to vidí trochu odlišně. Růst by totiž podle jejích ekonomů měl být v příštím roce o něco slabší, inflace o něco výš – neměla by se dostávat k cíli centrální banky ve výši 2 % (scénář GS), ale z letošních 3,5 % by měla klesnout jen na 3 %. CB přitom ve svých předpovědích nespecifikuje, zda se jedná o PCE, či CPI inflaci. V GS pracují s PCE inflací, podobně jako americká centrální banka. Ale i kdyby CB pracovala s CPI inflací, která se trendově drží o něco výše, stále její predikce implikují menší ochotu k poklesu.

ddd
Zdroj: Commerzbank


Všimněme si, že pokud by se v USA potenciální růst pohyboval stále kolem 2 % (odhady z doby před rokem 2020), v roce 2025 by podle CB růst klesl znatelně pod potenciál. Inflace by se stále držela nad 2 %, ale poměr růstu skutečného k potenciálnímu by teoreticky měl dávat prostor pro její další pokles. Nemluvě o možnosti, že potenciál půjde ještě nahoru díky novým technologiím.

Stejně jako v USA vidí CB inflaci v příštím roce i v eurozóně. Jenže ve spojení s predikcemi pro letošní rok by to zde znamenalo její opětovný růst. Ten by podle detailnějšího pohledu měl být dán zejména vývojem ve Francii a Itálii. Evropská ekonomika by přitom podle CB měla letos flirtovat s recesí a příští rok zrychlit na 0,9 %, což je zřejmě také pod potenciálem.

Na rovině cenového vývoje má Čína opačný problém než řada vyspělých zemí. Alespoň část její ekonomiky se totiž pohybuje v deflaci, CB to letos celkově vidí na 0,5 % růst spotřebitelských cen a příští rok na 1,5 % růst. Není to tak dávno, co se hovořilo o tom, že čínská ekonomika neroste tak rychle, jak se čekalo. A tudíž netáhna nahoru globální hospodářství tak, jak se čekalo. Tato mince má ale dvě strany. Do zbytku světa totiž Čína kvůli utlumenějšímu domácímu růstu „exportovala“ deflaci, či alespoň dezinflaci. Což nejen v případě USA znamenalo menší tlak na růst domácích sazeb, či dokonce větší prostor pro jejich případný pokles. Podle CB by pak tato čínská inflační brzda měla slábnout, ale stále působit. Růst ekonomiky by pak měl postupně klesat na 4 %, k čemuž by se daly opět připojit úvahy o snaze o přechod na nový ekonomický model. Ale ty spíše na jindy.

Zájem je už nějaký čas zvýšeně znát o japonský akciový trh. Bývá to připisováno jednak cyklickému výhledu, ale také strukturálním reformám v korporátním sektoru. Podle CB by se růst tohoto hospodářství měl stabilizovat na 0,8 %. Což nemusí být daleko od potenciálu, který je v případě Japonska odhadován ještě níže, než u eurozóny. Inflace by pak měla klesnout na 1,5 %, tedy opět pod cíl ve výši 2 %. Čistě z tohoto pohledu by to tedy na nějaké větší utahování japonské monetární politiky nebylo. Což už je ale nejen u této země téma, na které se podáváme příště.

Zajímavou dynamiku růstu a inflace má v tabulce Švýcarsko, jehož ekonomika by podle predikcí měla nabírat na rychlosti. A inflace by měla dokonce klesat výrazně pod 2 %. Tato ekonomika by se tedy podle CB měla celkově přibližovat dezinflačnímu mustru panujícímu i v řadě jiných zemí před rokem 2020.

 

Čtěte více:

Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
23.04.2024 17:56
U akcií nepatří sazby centrální banky mezi přímé nejdůležitější promě...
Jaké výnosy dluhopisů by dolehly na akcie?
24.04.2024 17:47
Před pár dny jsem zaslechl úvahy o tom, jaká úroveň výnosů desetiletýc...
Pokles inflace k 2 % je jen částí investičního příběhu následujících let
26.04.2024 17:29
Když jsme tu trochu uvažovali nad tématem „jaké výnosy dluhopisů by do...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.06.2024
15:33Bloomberg: Slabé prodeje elektromobilů stáčí svět dál od čisté nuly
8:06Víkendář: Mladí lidé volají po socialismu, protože neviděli fungující kapitalismus
14.06.2024
22:02Wall Street dál favorizuje AI tituly: ADBE + 14 %  
17:44Co se děje ve firmách?
17:13Reuters: Rusko v květnu zvýšilo vývoz ropných produktů po moři o deset procent
16:59Výprodeje v Evropě nabírají otáčky, americké techy se snaží vzdorovat  
15:58Perly týdne: Na býčím trhu se platí prémie za příběhy o budoucnosti, na medvědím trhu existuje diskont za současnost
14:32Novinky z Patria Finance: Zvýhodnění investic do DIPu a rozšíření Pravidelných investic
14:14Téma cel na čínská elektroauta rozhýbalo Evropu. Německo chce zastavit ztráty pro všechny
13:13Než otevře Wall Street: Adobe, RH  
12:53Výsledky Adobe: Akcie prudce rostou díky AI a zlepšenému výhledu  
12:13Evropské akcie si mohou zapsat nejhorší týden od ledna. Dolů je stahují obavy z politických turbulencí ve Francii
11:26RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:20Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace
11:05BoJ mluví o vyšších sazbách a podstatném zmenšení QE, ale jenu to nestačí  
10:35Japonská centrální banka úroky nezměnila, hodlá však omezit nákupy dluhopisů
9:23Akcionáři automobilky Tesla schválili rekordní balík odměn pro Elona Muska
9:08Rozbřesk: Aleš Michl nechává pro červen ve hře 50 bps snížení sazeb, koruna pod lehkým tlakem
9:07ČEZ předal nabídky na stavbu až čtyř jaderných bloků v Česku a jejich preferované pořadí. Síkela chce preferovaného uchazeče oznámit v červenci
8:53Apple opět nejhodnotnější společnost světa, nové cílové ceny na pražské banky a futures v zeleném  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data