Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Vyšší než očekávaný růst mezd v eurozóně ECB od redukce sazeb neodradí

Rozbřesk: Vyšší než očekávaný růst mezd v eurozóně ECB od redukce sazeb neodradí

24.05.2024 9:08
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Po překvapivě svižném růstu HDP v prvním kvartále vyzněla pozitivně i květnová šetření mezi nákupními manažery v eurozóně. Souhrnný index PMI vzrostl z 51,7 na 52,3 bodů, nejvyšší úroveň za posledních dvanáct měsíců. Velmi silná zůstává dynamika ve službách (53,3 bodů), pozitivně ale v květnu překvapil také zpracovatelský průmyslu (z 45,7 na 47,4 bodů). Ten se postupně odráží ode dna a směrem do budoucna je povzbudivý zejména nárůst nových zakázek.

K dispozici je zatím pouze minimum tvrdých dat za druhý kvartál, nicméně měkké indikátory signalizují pokračující oživení růstu HDP v eurozóně tempem přibližně 0,4 % mezikvartálně. Hlavním tahounem růstu je oživení spotřebitelské poptávky, kterou držel na uzdě pokles reálných příjmů. S klesající inflací se tak spotřebitelé znovu nadechují k vyšším útratám. Podstatným dílem k tomu přispívají také svižně rostoucí nominální mzdy, které v prvním čtvrtletí meziročně zrychlily na 4,7 % (vs 4,5 % v posledním kvartále minulého roku)

Tento pozitivní impuls do spotřebitelské poptávky ale dělá vrásky ECB. Právě umírněný vývoj mezd na začátku roku si centrální banka stanovila jako důležitou podmínku pro začátek snižování sazeb. Sama ECB hodnotí mzdový vývoj jako nadále zvýšený, nicméně do značné míry tažený jednorázovými vlivy – zejména vyššími výplatami bonusů v Německu, což je reakce na předešlý prudký propad reálných příjmů. V ostatních zemích eurozóny mezitím růst mezd mírně zpomaluje. Dle ECB a jejího nového forward wage trackeru zůstane mzdová dynamika zvýšená v průběhu celého letošního roku, ale postupně bude zvolňovat s ohledem na výsledky kolektivního vyjednávání. Ta v eurozóně pokrývají přibližně 80 % všech zaměstnanců a v průměru jsou uzavírány na dva roky.

Mzdová dynamika je v eurozóně bezpochyby důvodem k ostražitosti, my však i nadále očekáváme, že ECB na za dva týdny sníží svou základní úrokovou sazbu o 25 bps na 3,75 %. Setrvačný vývoj mezd nicméně může být silný argumentem, proč ECB nebude snižovat sazby na každém měnově-politickém zasedání, ale již v červenci si vybere pauzu. Tomu nahrává i náš odhad vývoje inflace v nejbližších dvou měsících, kdy by se měl dočasně zastavit pozvolný desinflační trend.


*** TRHY ***

Koruna
Končící týden nebyl na korunovém trhu příliš zajímavý a dnešní obchodní seance na tom pravděpodobně nic moc nezmění. Tuzemská měna zůstává přikována k hladině 24,70 EUR/CZK a bez výraznějších impulsů není schopna vydat se jedním, či druhým směrem. Větší rozkolísanost by tak mohla nastat až v příštím týdnu, kdy bude tuzemský ale i zahraniční kalendář přece jen zajímavější.

Eurodolar
Eurodolar zažil konečně volatilnější seanci, o kterou se postaraly indexy podnikatelských nálad PMI. Ty nejprve dopoledne pozitivně překvapily v západní Evropě, což pomohlo euru, odpoledne se však to samé zopakovalo i na americké straně, takže dolar byl schopen vrátit úder. Dodejme, že k PMI se navíc přidaly i relativně dobré statistiky z amerického trhu práce a přiměřeně opatrná rétorika Fedu (viz např. Bostic).
Dnes kromě vystoupení řady centrálních bankéřů bude dobré sledovat výsledek amerických zakázek na zboží dlouhodobé spotřeby. Ty by mohly naznačit, jak se v průběhu druhého čtvrtletí vyvíjejí soukromé investice (a tím ovlivnit nowcasty amerického HDP).

 

Čtěte více:

ČEZ: Rozhodčí tribunál ICC zakázal ruskému Gazpromu vést v Rusku soud proti ČEZ
24.05.2024 8:41
Rozhodčí tribunál Mezinárodní obchodní komory (ICC) podle energetické ...
Erste a VIG se obchodují poslední den s dividendou, globální propast mezi ekonomikami se rozšiřuje a futures jsou červené
24.05.2024 8:52
Erste Bank a pojišťovna VIG se dnes obchodují poslední den s nárokem n...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data