Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Proč “napínavé” francouzské volby zajímají i české trhy?

Rozbřesk: Proč “napínavé” francouzské volby zajímají i české trhy?

28.06.2024 8:57
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Francouzské parlamentní volby přináší i pro českou ekonomiku a trhy řadu důležitých otázek. Ostatně česká koruna v reakci na rozhodnutí prezidenta Macrona rozpustit Parlament oslabila přibližně o 0,5%. O co se tedy z pohledu české ekonomiky hraje?

Pokud by krajně pravicové Národní sdružení Marine Le Penové po volbách bylo schopné sestavit vládu, těžko asi očekávat, že se budou realizovat některé důležité projekty směřující k dokončení jednotného vnitřního trhu. Dokončení kapitálového trhu, zejména pak trhu s rizikovým kapitálem, zcela správně zdůrazňoval prezident Macron jako základní nástroj k posílení evropské konkurenceschopnosti. Lví díl práce ovšem leží v kvalitní implementaci a odstraňování regulatorních bariér na národních úrovních. Program krajně pravicového nacionalistického Národního sdružení míří přitom zcela opačným směrem - k uzavřenější Francii. Krajní pravice ve Francii hovoří například o potřebě zavést přednostní právo pro francouzské společností ve veřejných zakázkách nebo o vystoupení z vnitřního trhu s elektřinou. To jsou vše kroky, které vnitřní trh narušují a kde by se Francie dostala do přímého střetu s Evropskou komisí jako strážkyní pravidel. Dokud bude ve své funkci prazidentem Emanuel Macron, bude sice manévrovací prostor jakékoliv krajně krajně pravicové vlády omezený, ale “leadership” Francie v oblasti vnitřního trhu a konkurenceschopnosti zcela zmizí. Recepty připravované bývalým premiérem Mariem Draghim pak lehce mohou skončit založené v šuplíku. To by byla špatná zpráva pro malé, otevřené ekonomiky jako Česko, jejichž prosperita závisí kriticky na konkurenceschopnosti Evropy a funkčnosti vnitřního trhu.

Dalším problémem pak mohou být rozpočtové plány Národního sdružení Marine Le Penové. Pokud by se měly zejména daňové škrty realizovat v plné síle, mohou navýšit deficity veřejných financí Francie o 1-2% HDP - tj. z dnešních zhruba 5% k 7% HDP. To by byla velká zatěžkávací zkouška pro staro-nová rozpočtová pravidla EU, která již dnes v případě Itálie a Francie ukazují na potřebu poměrně výrazné fiskální konsolidace (redukce výdajů o cca. 0,9% ročně). Pokud by se Francie vydala zcela opačným směrem a Evropská komise nad tím shovívavě “přimhouřila oko”, byla by kredibilita rozpočtových pravidel “v troskách” a rizikové prémie u více zadlužených ekonomik by dál narůstaly. A to historicky vzato nikdy nebyla dobrá zpráva ani pro středoevropská aktiva včetně koruny.


*** TRHY ***

Koruna

Česká národní banka snížila úrokové sazby o 50 bps na 4,75%. Pro toto rozhodnutí zvedlo ruku 5 členů bankovní rady, zatímco 2 hlasovaly pro opatrnější pokles sazeb o 25 bps. Pro část trhu a většinu analytiků (včetně nás) šlo o překvapení - předpokládal se spíše opatrnější pokles sazeb o 25 bps. I proto koruna bezprostředně po zasedání oslabila a pokračoval i ve chvíli, kdy guvernér na tiskové trhy naznačil, že další snižování sazeb bude již opatrnější. I ve světle nervozity spojené s francouzskými volbami koruna může zůstat v nejbližších seancích pod tlakem - další technickou zastávkou jsou úrovně v blízkosti 25,15-25,20 EUR/CZK.
Důvodem k opatrnosti jsou podle Aleše Michla pro-inflační rizika související primárně s rychlou dynamikou cen služeb a možným dalším zrychlováním mzdové dynamiky. Proto věříme, že na dalších zasedáních bude ČNB snižovat sazby již po 25 bps krocích a na konci roku 2024 (Q4) si vybere pauzu. Důvodem k pauze může být skutečnost, že sazby již budou relativně nízko (4,0%) a inflace bude mířit naopak výše (předpokládáme 3,1% na konci roku). Navíc bude panovat nejistota ohledně lednového přecenění a kratší pauza se může logicky nabízet. Celkově tak neměníme náš odhad pro konec roku 2024, kdy předpokládáme sazby na 4,0%, i konec roku 2025 (3,5%).


Eurodolar
Včerejší americká data dolaru nepomohla (náš nowcast pro růst HDP ve druhém čtvrtletí jejich vinou klesl na 1 %), mimo jiné i proto, že trh vyčkává na nejdůležitější číslo týdne. Tím bude výsledek deflátoru osobní spotřeby za květen (Fedem preferovaný index inflace), byť pro eurodolar mohou být inspirativní i jiná inflační data - konkrétně ta z Francie a Itálie (již za měsíc červen).
Nicméně makroekonomické dění může být tak trochu ve stínu politiky. Jednak euro může začít pociťovat nervozitu před nedělním prvním kolem parlamentních voleb a jednak se na trhu může projevit i panika, jež Demokratické straně zavládla po tragickém výkonu prezidenta Bidena ve včerejší televizním duelu s D. Trumpem.

Akcie
Hlavní zámořské indexy včera nepředvedly žádný větší pohyb a po většinu obchodní seance se pohybovaly poblíž hodnot včerejšího závěru.
Akcie Micron Technology (MU) včera odepsaly přes 7 %. Přestože výhled společnosti dokázal překonat odhady analytiků, tak výhled tržeb nedosáhl na nejvyšší odhady analytiků z Wall Street. Tržní očekávání byla tedy ještě vyšší než odhady analytiků, a společnost je nedokázala naplnit.


Čtěte více:

Rozbřesk: Vlna se otáčí a nemovitosti v Česku znovu zdražují, Eurodolar upadl do vyčkávacího módu
26.06.2024 9:06
Korekce na tuzemském nemovitostním trhu je minulostí. Alespoň tak hovo...
Rozbřesk: ČNB znovu sníží úrokovou sazbu,  jak to může zahýbat korunou
27.06.2024 9:07
Česká národní banka dnes dále pokročí v cyklu uvolňování měnové politi...

Váš názor
  •  
    29.06.2024 9:19

    Změna kurzu Francie v trendu, který se dá očekávat od strany RN, je nadějí i pro ČR. A to skrze oslabení nebo rozkolísání zhoubných tendencí, které v současném vedení EU bují a kterým ČR za (zejména) současné vlády není schopna čelit.
    Ullsperger
Aktuální komentáře
02.04.2025
6:06Clinton: První vlna pochyb o umělé inteligenci, ale stále je tu výhled na několikaletý růst technologií
01.04.2025
22:01Americké indexy díky silnému závěru rostly  
17:27Odklon od amerických trhů – krátkodobý jev, nebo strukturální změna?
17:26Automobilky dostanou více času na splnění emisních cílů, navrhla Evropská komise
17:06Akcie se snaží odolat špatným číslům, dluhopisy dnes jedou  
16:53Slabý index ISM potvrzuje stagflační dopad cel na americkou ekonomiku  
15:19The Washington Post: Trump chce většinu dovozu zatížit clem kolem 20 procent
14:52Klid před bouří? Wolfe Research hledá mezi rodícími se dividendovými aristokraty
13:11Inflace v eurozóně v březnu zpomalila, nezaměstnanost v EU v únoru klesla
12:28Co bude nyní dělat americká centrální banka?
11:06Patria Finance zásadně zlevňuje online obchodování a představuje novou obchodní platformu
10:45Evropa se zelená, ale americké futures naznačují před daty opatrnost  
10:16Český průmysl otáčí směr a vyhlíží lepší zítřky. Ale pozor na Trumpova cla!
9:07Rozbřesk: Trumpův šok. Jak nejistota ovlivňuje ekonomiku a trhy
9:04Čínská média: Čína, Japonsko a Korea dají na americká cla společnou odpověď
8:52Trhy čekají na cla, Evropa zahájí pozitivně  
6:00Morgan Stanley: Ve druhém pololetí se situace v ekonomice změní
31.03.2025
21:50Dolar, ropa a výnosy dluhopisů – jaký obrázek nyní kreslí směrem k ekonomice a akciím
17:32Wall Street je rozpolcená. Technologie tlačí indexy dolů, ale defenzivním sektorům se daří  
16:46Německá inflace zpomaluje na 2,2 procenta

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m