Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Financial Times: Evropské automobilky čelí hlubšímu a delšímu útlumu

Financial Times: Evropské automobilky čelí hlubšímu a delšímu útlumu

03.10.2024 16:09
Autor: Redakce, Patria.cz

Zhoršené prognózy společností Volkswagen, Stellantis a dalších výrobců automobilů vyvolávají obavy, že evropský automobilový průmysl zabředne ještě do hlubšího a delšího útlumu. Na svých internetových stránkách to napsal britský ekonomický list Financial Times (FT).

Na začátku letošního roku evropský automobilový průmysl očekával návrat k normálu díky tomu, že se vyřešily problémy v dodavatelských řetězcích, které vznikly v důsledku pandemie covidu 19. Předpovídal se více než dvouprocentní nárůst výroby, ale podniky místo toho nyní čelí problémům na několika frontách, včetně ostré konkurence z Číny, slabé evropské poptávky a pomalého přesunu evropských motoristů k elektromobilům.

"Všichni jsme očekávali, že se situace znormalizuje, on ale nastává obrat k horšímu. Najednou dochází ke zrychlení u negativních faktorů, rozsah toho zhoršení je velký," uvedl analytik Philippe Houchois ze společnosti Jefferies.

auto1

Automobilky se nyní podle analytiků musejí potýkat mimo jiné s vyššími investicemi do technologií, nižšími maržemi u elektromobilů a větší konkurencí ze strany čínských rivalů, kteří nyní expandují na zahraničí trhy. "Bylo by předčasné říkat, že se v příštím roce začne situace zlepšovat," uvedl analytik automobilového průmyslu Patrick Hummel ze společnosti UBS.

Hlavním zdrojem problémů je Čína. Ta je největším trhem s automobily na světě, na tamní poptávku má však negativní vliv krize v realitním sektoru. Ačkoliv Peking představil řadu opatření na podporu ekonomiky, firmy jako Volkswagen a Mercedes-Benz se zřejmě budou v Číně potýkat s problémy, protože čínští spotřebitelé upřednostňují domácí značky nabízející lepší technologie a nižší ceny, píše FT.

Podíl zahraničních značek na čínském automobilovém trhu v prvních třech čtvrtletích letošního roku podle údajů poradenské společnosti Automobility klesl na rekordní minimum 37 procent, zatímco v roce 2020 činil 64 procent. Obzvlášť výrazný pokles na čínském trhu utrpěly německé automobilky. Jejích tržní podíl v Číně v současnosti činí méně než 15 procent, zatímco před čtyřmi lety dosahoval téměř 25 procent.

auto 2

Německé automobilky Mercedes-Benz a Porsche v posledních týdnech zhoršily výhled, protože na prodej luxusních aut v Číně mají negativní dopad slabé výdaje čínských spotřebitelů, upozorňuje Financial Times.

Západní výrobci automobilů podle nezávislého automobilového analytika Matthiase Schmidta v důsledku poklesu tržního podílu v Číně ve prospěch domácích rivalů přijdou o ekonomické výhody plynoucí z velkého objemu výroby benzinových vozů určených pro čínský trh. Pokles marží v Číně by se pak mohli snažit kompenzovat zvyšováním cen na jiných trzích. "Je tady řada negativních důsledků (vývoje na čínském automobilovém trhu), které se projeví i za čínskými hranicemi," uvedl Schmidt.

V Evropě, kde růst prodeje brzdí vysoké úrokové sazby, se automobilky potýkají rovněž se slábnoucím prodejem elektromobilů a s bankroty dodavatelů, což vede k nedostatku součástek. Je nepravděpodobné, že by se vyhlídky zlepšily v příštím roce, kdy vstoupí v platnost nové emisní normy Evropské unie, které budou evropské automobilky navzdory slabé poptávce nutit prodávat spíše elektromobily než benzinová auta, píše FT.

auto 3

"Z hlediska cenové politiky by mohl být rok 2025 v Evropě velmi obtížný," uvedl analytik automobilového sektoru Daniel Schwarz ze společnosti Stiefel. "Budou muset prodávat více elektromobilů. Lidé je ale nechtějí, takže bude potřeba poskytovat na tyto vozy rozsáhlejší slevy," dodal.

Slábnoucí poptávka po elektromobilech nyní tlačí dolů celkový prodej automobilů v Evropě. Volkswagenu se prodej na evropském trhu v období od června do srpna snížil o tři procenta, zatímco Stellantisu prodej klesl téměř o deset procent, píše Financial Times.

Volkswagen, pro který je Čína největším trhem, nyní zvažuje, že poprvé ve své 87leté historii přikročí k uzavírání továren v Německu. Chtěl by tak snížit náklady, aby dokázal překonat problémy. Podnik minulý týden zhoršil výhled na letošní rok a provozní marže podle nové prognózy v letošním roce klesne z loňských sedmi na 5,6 procenta.

Automobilový průmysl se nyní potýká rovněž s novými problémy v dodavatelském řetězci, které jsou důsledkem rostoucího počtu insolvencí u dodavatelských společností, zejména v Německu. Na výrobní problémy kvůli nedostatku součástek si stěžuje například britský výrobce luxusních aut Aston Martin.

"V posledních šesti měsících se u dodavatelů objevovaly požáry, povodně a insolvence v rozsahu, jaký ve své kariéře nepamatuji," uvedl šéf automobilky Aston Martin Adrian Hallmark, když firma v pondělí snížila své cíle pro odbyt automobilů.

Analytici navíc upozorňují, že automobilky se nepotýkají pouze s problémy zapříčiněnými vnějšími faktory, ale také s potížemi, které si způsobily samy. Automobilka Stellantis má podle nich například problémy ve Spojených státech, protože u svých vozů nasadila příliš vysoké ceny. "Letos jsme se dopustili určitých chyb," přiznala nedávno finanční ředitelka Stellantisu Natalie Knightová.

Analytik Stephen Reitman ze společnosti Bernstein uvedl, že letošní rok ukáže, zda se automobilky pokusí překonat slábnoucí poptávku bolestivým snižováním produkce, nebo se vrhnou do cenové války s konkurenty, která podkope jejich ziskovost. "Pokud firmy omezí produkci a nebudou se snažit vzájemně se zlikvidovat slevami, pak by se investoři mohli na toto odvětví dívat o něco pozitivněji," upozornil Reitman.

Zdroj: čtk, Financial Times

 

Čtěte více:

Francie chce uvalit vyšší daň na nejvíce znečišťující dopravní prostředky
03.10.2024 9:16
Nová francouzská vláda chce zvýšit daň na nejvíce znečišťující dopravn...
Investoři poskytli firmě OpenAI 6,6 miliardy USD, ocenili ji na 157 miliard USD
03.10.2024 10:07
Americká společnost OpenAI dokončila nové kolo financování, v rámci kt...
„Levnější“ dluh neexistuje
03.10.2024 17:32
Návratnost vlastního jmění amerických obchodovaných firem se během pos...
Inflace v Turecku se v září poprvé za více než rok snížila pod 50 procent
03.10.2024 10:46
Meziroční růst spotřebitelských cen v Turecku v září zpomalil na 49,38...
Průzkum Reuters: Koruna posílí, ostatní středoevropské měny budou stagnovat
03.10.2024 11:29
Podle průzkumu agentury Reuters je česká koruna jedinou středoevropsk...
Evropská akciová rally ztratí jeden z hlavních motorů, myslí si Barclays
03.10.2024 14:40
Podle stratégů britské banky Barclays hrozí, že klíčový faktor rekordn...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.04.2025
22:01Americké indexy díky silnému závěru rostly  
17:27Odklon od amerických trhů – krátkodobý jev, nebo strukturální změna?
17:26Automobilky dostanou více času na splnění emisních cílů, navrhla Evropská komise
17:06Akcie se snaží odolat špatným číslům, dluhopisy dnes jedou  
16:53Slabý index ISM potvrzuje stagflační dopad cel na americkou ekonomiku  
15:19The Washington Post: Trump chce většinu dovozu zatížit clem kolem 20 procent
14:52Klid před bouří? Wolfe Research hledá mezi rodícími se dividendovými aristokraty
13:11Inflace v eurozóně v březnu zpomalila, nezaměstnanost v EU v únoru klesla
12:28Co bude nyní dělat americká centrální banka?
11:06Patria Finance zásadně zlevňuje online obchodování a představuje novou obchodní platformu
10:45Evropa se zelená, ale americké futures naznačují před daty opatrnost  
10:16Český průmysl otáčí směr a vyhlíží lepší zítřky. Ale pozor na Trumpova cla!
9:07Rozbřesk: Trumpův šok. Jak nejistota ovlivňuje ekonomiku a trhy
9:04Čínská média: Čína, Japonsko a Korea dají na americká cla společnou odpověď
8:52Trhy čekají na cla, Evropa zahájí pozitivně  
6:00Morgan Stanley: Ve druhém pololetí se situace v ekonomice změní
31.03.2025
21:50Dolar, ropa a výnosy dluhopisů – jaký obrázek nyní kreslí směrem k ekonomice a akciím
17:32Wall Street je rozpolcená. Technologie tlačí indexy dolů, ale defenzivním sektorům se daří  
16:46Německá inflace zpomaluje na 2,2 procenta
16:44Renault a Nissan upravují svou alianci, umožní tak snížení vzájemných podílů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m