Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Střední Evropa: Přehled důležitých akciových zpráv - průběžně doplňováno

19.1.2006 11:56
Autor: KBC/Patria

Významný poplatek od Barr Labs ve 4Q05?
Tisk spekuluje, že Richter možná obdržel 20 mil. USD ve 4Q05 jako honorář od společnosti Barr Laboratories. Pokud je tomu tak, mohlo by to zvýšit naše odhady na čistý zisk o 4 mld. HUF z 8,6 mld. HUF na 12,6 mld. HUF a mělo by to mít jednorázový pozitivní efekt na cenu akcii v podobě 222 HUF. Nicméně je potřeba zdůraznit, že Richter tento poplatek oficiálně neoznámil, což zpochybňuje důvěryhodnost této spekulace.

Richter: Rozhodnutí maďarského soudu umožní opětovný prodej léku proti osteoporóze
Budapešťský městský soud rozhodl ve prospěch společnosti Richter v právním sporu s americkým farmaceutický gigantem Merk. Na konci roku 2004 Maďarská patentová kancelář, v souladu s ostatními patentovými úřady EU, rozhodla, že aktivní ingredience léku proti osteoporóze Fosamax (alendronát) vyráběném společností Merck není novou molekulou, a proto zrušila patentová práva. Merk se proti tomuto rozhodnutí okamžitě odvolal a pokusil se rozšířit patentovou ochranu pro lék Fosamax. V dubnu loňského roku se společnosti Richter a Teva rozhodly zahájit výrobu svého generika, protože chybělo právně závazné rozhodnutí týkající se patentu na Fosamax. Soud zároveň požádal Merck o složení zálohy na kompenzaci ve výši 3 mld. HUF v případě, že by Merck tento spor prohrál. Podle úterního právně závazného rozhodnutí Budapešťského městského soudu může nyní Richter prodávat své generikum alendronatu Sedron v Maďarsku, zatímco americký gigant Merck musí zaplatit kompenzaci. Tisk spekuluje, že tato kompenzační částka za 7-měsíční stažení Sedronu z trhu by se mohla vyšplhat až na 500 mil. HUF. Maďarský trh s léky proti osteoporóze dosahuje až 10 mld. HUF (zhruba 50 mil. USD) ročně, z toho jen Fosamax vydělal v roce 2004 5,5 mld. HUF. Protože Richter stanovil cenu Sedronu o 30 % nižší než je cena originálního léku, mohl by roční obrat za dva roky dosáhnout až 1 mld. HUF. Do našeho modelu jsme tuto kompenzaci nezahrnuli. Jako jednorázová záležitost by toto mělo zvýšit EPS společnosti Richter asi o 30 HUF. Nicméně ještě není jasné jestli toto ovlivní i výnosy za rok 2005 a 2006. Z důvodů ocenění i nadále doporučujeme akcie Prodat.

ABG Ster-Projekt se účastní tenderu „e-declarations“
Podle polského deníku Puls Biznesu dokončilo Ministerstvo financí první část svého tenderu na technickou architekturu pro svůj projekt „e-přiznání“. K našemu překvapení je na užším výběru pouze jedna společnost kotovaná na Varšavské burze, a tou je ABG Ster-Projekt (38% vlastníkem je Prokom). Mezi největšími konkurenty ABG Ster-Projekt jsou například Capgemini a Andersen Business Consulting. Ministerstvo financí nyní vyzve všech šest společností k předložení nabídek včetně ceny. Vítěz by měl být znám do konce března. Termín pro dokončení „e-přiznání“ projektu je stanoven na polovinu srpna, a proto hodlá Ministerstvo financí v únoru ohlásit další dva tendry v rámci tohoto projektu, týkající se technického poradenství, projektového managementu a vytvoření integrované platformy.

Celková hodnota těchto e-daňových projektů je odhadována zhruba na 1,5 mld. PLN. „E-přiznání“ je první částí projektu (v současnosti probíhá) a měl by stát 152 mil. PLN, když 105 mil. PLN připadne z fondů EU. Do roku 2008 by měla být dokončená druhá část projektu, která se zabývá internetovým přístupem k daňovým údajům. Třetí a poslední část by měla být dokončena v roce 2012 a měla by umožnit komunikovat s daňovým úřadem výhradně přes internet.

Domníváme se, že tato zpráva by mohla mít mírně pozitivní dopad na cenu akcií ABG Ster-Projektu. Zároveň se ovšem domníváme, že i ostatní společnosti, jako např. Softbank, ComputerLand, ComArch, Comp or SPiN budou mít zájem o účast v dalších projektech.

Emax: Zakázka na dodávku hardwaru a softwaru za 4,2 mil. PLN
Emax ohlásil, že jeho dceřiná společnost Winuel získala zakázku na dodávku hardwaru a softwaru v celkové hodnotě 4,2 mil. PLN. Jméno protistrany nebylo zveřejněno, ale společnost Winuel se specializuje zejména na energetický sektor. Očekáváme, že tato zpráva bude mít mírně pozitivní vliv na dnešní obchodování.

CCC: Předpovědi pro rok 2005 dle očekávání překonány
CCC, úspěšný maloobchodní prodejce bot, včera oznámil, že nekonsolidované tržby z prodeje vystoupaly na 331 mil. PLN (meziroční nárůst o 18,4 %) a naznačil, že jak konsolidované tržby tak i čistý zisk překonaly původní předpovědi. Zpráva není velkým překvapením vzhledem k tomu, že v září 2005 už čistý zisk činil 86 % z předpokládaného čísla a také bereme-li v úvahu fakt, že poslední čtvrtletí je obvykle pro společnost CCC nejúspěšnějším. Společnost plánuje vyplatit 25 % z čistého zisku na dividendách.

Poláci jsou překvapeni dotazy Evropské komise
Náměstek ministra státního pokladu Pawel Szalamacha odpověděl na dotaz Evropské komise týkající se fúze bank vlastněných Unicreditem a popřel, že by polská vláda hájila soukromé zájmy, aby zpomalila polskou část transakce. Podrobná odpověď Evropské komisi se připravuje. Současně polský premiér Kazimierz Marcinkiewicz uvedl, že Polsko čeká na rozhodnutí Unicredita o prodeji Bank BPH do 30. ledna. Mezitím bylo na první straně Financial Times zveřejněno, že Unicredito požádalo polského premiéra o schůzku. Polský tisk však uvedl, že polský premiér nemá v úmyslu se tento týden setkat s generálním ředitelem Unicredita. Odpor k setkání by mohl naznačovat, že argumenty polské vlády nejsou tak silné jak vypadají. I nadále považujeme zapojení Evropské komise v této záležitosti za pozitivní a opakujeme naše doporučení Koupit pro Bank Pekao a doporučení Držet pro Bank BPH.

PKN Orlen se stal favoritem při rozhovorech o koupi 54% podílu litevské rafinérské společnosti Mazeikiu Nafta od Yukosu
PKN Orlen se stal favoritem při rozhovorech o koupi 54% podílu litevské rafinérské společnosti Mazeikiu Nafta od Yukosu, jak je uvedeno v oficiálním prohlášení litevské strany. PKN Orlen údajně nabízí 1,5 mld. USD za tento podíl, to by znamenalo, že celá společnost má hodnotu 2,8 mld. USD, zatímco společnost Kazmunaigaz nabídla 1,2 mld. USD a konglomerát ruských ropných společností nabídl něco pod 1 mld. USD. Protože se blíží uzávěrka na podávání nabídek, která je 27. ledna, zdá se, že PKN Orlen tento tender vyhraje. Nabídku PKN Orlen považujeme za přehnanou, náš odhad rozumné ceny za celou společnost Mazeikiu je 2,3 mld. USD. Tento odhad je založen na porovnání procesní kapacity s velkými polskými rafinériemi (Gdansk, Plock). I přesto, že akvizice Mazeikiu otvírá potenciální prostor pro velké synergie, domníváme se, že trh může reagovat negativně. Navíc v případě, že PKN Orlen tento tender vyhraje, dají se v příštím roce očekávat nižší dividendy. Nicméně do té doby než bude známo konečné rozhodnutí a konečná cena za podíl v Mazeikiu opakujeme naše doporučení Koupit za fundamentální cenu 69 PLN za akcii .


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university