Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

11.10.2005 12:40
Autor: 

Slovensko: Slovenské dlhopisy kopírovali v uplynulom týždni vývoj na globálnych trhoch. Výnosy rástli po celej dĺžke výnosovej krivky. Najväčší posun bol viditeľný na krátkom konci, kde výnosy vzrástli o cca 10 bps. Spôsobilo to oslabovanie kurzu koruny a očakávania vyššej inflácie. Väčšina trhu už upustila od názoru, že by v najbližšej dobe prišlo k zníženiu úrokových sadzieb. Posun nastal i na dlhom konci krivky, ale približne iba o 3 bps. Bondy s 9 ročnou splatnosťou sa kótujú okolo úrovne 3,19. Celkovo slovenská krivka naďalej znížila svoj sklon. Vývoj na zahraničných trhoch zostane kľúčovým faktorom ďalšieho vývoja aj v tomto týždni. Bude ovplyvňovať hlavne výnosy s dlhšími splatnosťami. Krátky koniec bude naďalej sledovať vývoj na devízovom trhu a infláciu. NBS už oznámila, že na konci roka ju čaká na úrovni 4,3 % a prestrelí tak svoj cieľ. Krátky koniec by na to mohol zareagovať ďalším nárastom výnosov.

Polsko: Minulý týden nebyl příznivý ani pro polské dluhopisy. Po otevření trhu na úrovni 4,36 %, 4,43 % a 4,72 % pro dvou, pěti a desetileté dluhopisy pokračoval trh v korekcích, které začaly již o týden dříve. Pondělní pokles cen lze připsat obavám o budoucnost veřejných financí, které se objevily po sobotním zveřejnění předpokládaného ekonomického programu strany PiS. Podle odhadů prezentovaných kandidátem vítězné strany na post předsedy vlády by navrhované řešení stálo státní rozpočet kolem 12-14 mld. PLN. Marcinkiewiczovy kalkulace však vzbuzují vážné pochybnosti, protože předpokládají snížení daní a jsou plánovány daňové úlevy pro podnikatele vytvářející nová pracovní místa. Z tohoto hlediska je slibovaná částka udržující rozpočtový deficit v letech 2006-2009 na úrovni 30 mld. PLN iluzorní, i když bude podle PiS silná vůle snížit drahý byrokratický aparát. Nálada na trhu se dále zhoršila poté, co ministerstvo financí zvýšilo existující inflační prognózu z 1,6 na 1,9 % y/y. Příznivější nálada se na trh vrátila ve středu ráno. Výnosy dluhopisů klesly průměrně o 5 bps v reakci na rostoucí popularitu Donalda Tuska ve výzkumu veřejného mínění. Trh však prakticky nereagoval na překvapivě vysoké rozpočtové příjmy v období mezi lednem a zářím. Výnosy dluhopisů pak v průběhu dne mírně vzrostly po slabších výsledcích aukce dvouletého dluhopisu. Investoři do konce týdne před prvním kolem prezidentských voleb zvolna snižovali svou aktivitu. Trh nakonec v pátek uzavíral na úrovni 4,40, 4,77 a 4,81 % pro dvou, pěti a desetileté dluhopisy.

Předpokládáme, že minimální náskok Donalda Tuska před Lechem Kaczynskim bude pro některé investory impulzem snížit svou angažovanost na polském dluhopisovém trhu. Tento odchod z trhu bude tím větší, čím agresivnější bude prezidentská kampaň. Nelze proto vyloučit, že by se výnosy do konce týdne mohly zvýšit až o 10 bps, a to zvláště na dlouhém konci výnosové křivky.

Maďarsko: Zejména dění na trzích dluhopisů ve vyspělých zemích sebralo domácím dluhopisům naději na případnou konsolidaci. Ceny zůstávají nadále velmi volatilní, přičemž výnosová křivka se v průběhu minulého týdne stala opět strmější. Data potvrzující silnou konjunkturu v USA a jestřábí hlasy z ECB jsou samozřejmě pro domácí pevně úročená aktiva velmi nebezpečná, neboť z toho plynoucí růst výnosů ve vyspělém světě omezuje chuť investorů kupovat vysoce úročené, avšak rizikové dluhopisy.

Tento týden budou v centru pozornosti trhu dvě události: publikování inflačních čísel za září a aukce tří a patnáctiletých dluhopisů. S ohledem na naši prognózu (viz očekávané události) počítáme s tím, že by inflační data měla mít na ceny neutrální či dokonce mírně pozitivní vliv. Naopak dopad výsledku aukce na sekundárním trhu je těžké odhadnout. Očekáváme, že u prodeje tříletého dluhopisu bude poptávka dostatečná, v případě patnáctiletého dluhopisu je však situace již méně jistá. Dluhopisy na dlouhém konci křivky jsou stále pod tlakem, tudíž by případné zhoršení sentimentu (např. pokud EU vydá další nepříjemné varování k maďarským deficitům či bude panovat nervozita před publikováním amerických inflačních dat) mohlo přivodit neúspěch aukce. Netřeba dodávat, že reakce sekundárního trhu by v takovém případě byla jistě negativní.

ČSOB - Investiční výzkum


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.05.2024
16:01Přehledně: Odkdy se na firmy vztahuje ESG reporting?
15:30J&T ARCH CONVERTIBLE SICAV, a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
9:45Víkendář: Apple nemusí v oblasti umělé inteligence dělat všechno sám
17.05.2024
22:00S&P 500 si připsal již čtvrtý týdenní zisk v řadě  
17:45Americká ekonomika podle jednoduchého indexu celkového blahobytu
17:27Filla, Zrzavý či Toyen. V galerii KODL probíhá předaukční výstava a blíží se tradiční aukce 26. května na Žofíně
17:13TRHY: GameStop vypadá jako GameOver, zatímco zlato se vrací nad 2400 dolarů  
16:17Odbory Royal Mail hrozí stávkou, pokud Křetínský nesplní jejich požadavky
15:43CNBC: Žhavá rally drahých kovů může pokračovat, cíl pro zlato až u 2600 dolarů
14:04Ramsey: Tesla má u autonomního řízení specifickou strategii, nabíjecí stanice jsou jedním z nejhodnotnějších aktiv
12:50Primoco UAV SE: Oznámení o odvolání konání valné hromady
12:45Primoco UAV SE: Pozvánka na valnou hromadu
12:24Perly týdne: Spekulace na akciích jako sociální rebelie?
12:07Skupině Photon Energy klesly v prvním čtvrtletí tržby, provozní zisk jí stoupl
11:46Jak ozdravit největší realitní trh na světě? Na peníze od vlády finanční trhy slyší
11:20Eurostat: Míra inflace v EU v dubnu zůstala na 2,6 procentech, v ČR se zvýšila
11:09FRESH s Janem Burešem a Dominikem Rusinkem: Hledání nové letové hladiny aneb kde ČNB ‚zaparkuje‘ úrokové sazby?  
9:49Čína oznámila rozsáhlá opatření na oživení realitního trhu
9:01Rozbřesk: Červnový pokles sazeb ECB potvrzen
8:44Colt CZ dokončil akvizici Sellier & Bellot, čínská ekonomika prochází nevyrovnaným oživením a futures jsou v červeném  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data