Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

11.10.2005 12:40
Autor: 

Slovensko: Slovenské dlhopisy kopírovali v uplynulom týždni vývoj na globálnych trhoch. Výnosy rástli po celej dĺžke výnosovej krivky. Najväčší posun bol viditeľný na krátkom konci, kde výnosy vzrástli o cca 10 bps. Spôsobilo to oslabovanie kurzu koruny a očakávania vyššej inflácie. Väčšina trhu už upustila od názoru, že by v najbližšej dobe prišlo k zníženiu úrokových sadzieb. Posun nastal i na dlhom konci krivky, ale približne iba o 3 bps. Bondy s 9 ročnou splatnosťou sa kótujú okolo úrovne 3,19. Celkovo slovenská krivka naďalej znížila svoj sklon. Vývoj na zahraničných trhoch zostane kľúčovým faktorom ďalšieho vývoja aj v tomto týždni. Bude ovplyvňovať hlavne výnosy s dlhšími splatnosťami. Krátky koniec bude naďalej sledovať vývoj na devízovom trhu a infláciu. NBS už oznámila, že na konci roka ju čaká na úrovni 4,3 % a prestrelí tak svoj cieľ. Krátky koniec by na to mohol zareagovať ďalším nárastom výnosov.

Polsko: Minulý týden nebyl příznivý ani pro polské dluhopisy. Po otevření trhu na úrovni 4,36 %, 4,43 % a 4,72 % pro dvou, pěti a desetileté dluhopisy pokračoval trh v korekcích, které začaly již o týden dříve. Pondělní pokles cen lze připsat obavám o budoucnost veřejných financí, které se objevily po sobotním zveřejnění předpokládaného ekonomického programu strany PiS. Podle odhadů prezentovaných kandidátem vítězné strany na post předsedy vlády by navrhované řešení stálo státní rozpočet kolem 12-14 mld. PLN. Marcinkiewiczovy kalkulace však vzbuzují vážné pochybnosti, protože předpokládají snížení daní a jsou plánovány daňové úlevy pro podnikatele vytvářející nová pracovní místa. Z tohoto hlediska je slibovaná částka udržující rozpočtový deficit v letech 2006-2009 na úrovni 30 mld. PLN iluzorní, i když bude podle PiS silná vůle snížit drahý byrokratický aparát. Nálada na trhu se dále zhoršila poté, co ministerstvo financí zvýšilo existující inflační prognózu z 1,6 na 1,9 % y/y. Příznivější nálada se na trh vrátila ve středu ráno. Výnosy dluhopisů klesly průměrně o 5 bps v reakci na rostoucí popularitu Donalda Tuska ve výzkumu veřejného mínění. Trh však prakticky nereagoval na překvapivě vysoké rozpočtové příjmy v období mezi lednem a zářím. Výnosy dluhopisů pak v průběhu dne mírně vzrostly po slabších výsledcích aukce dvouletého dluhopisu. Investoři do konce týdne před prvním kolem prezidentských voleb zvolna snižovali svou aktivitu. Trh nakonec v pátek uzavíral na úrovni 4,40, 4,77 a 4,81 % pro dvou, pěti a desetileté dluhopisy.

Předpokládáme, že minimální náskok Donalda Tuska před Lechem Kaczynskim bude pro některé investory impulzem snížit svou angažovanost na polském dluhopisovém trhu. Tento odchod z trhu bude tím větší, čím agresivnější bude prezidentská kampaň. Nelze proto vyloučit, že by se výnosy do konce týdne mohly zvýšit až o 10 bps, a to zvláště na dlouhém konci výnosové křivky.

Maďarsko: Zejména dění na trzích dluhopisů ve vyspělých zemích sebralo domácím dluhopisům naději na případnou konsolidaci. Ceny zůstávají nadále velmi volatilní, přičemž výnosová křivka se v průběhu minulého týdne stala opět strmější. Data potvrzující silnou konjunkturu v USA a jestřábí hlasy z ECB jsou samozřejmě pro domácí pevně úročená aktiva velmi nebezpečná, neboť z toho plynoucí růst výnosů ve vyspělém světě omezuje chuť investorů kupovat vysoce úročené, avšak rizikové dluhopisy.

Tento týden budou v centru pozornosti trhu dvě události: publikování inflačních čísel za září a aukce tří a patnáctiletých dluhopisů. S ohledem na naši prognózu (viz očekávané události) počítáme s tím, že by inflační data měla mít na ceny neutrální či dokonce mírně pozitivní vliv. Naopak dopad výsledku aukce na sekundárním trhu je těžké odhadnout. Očekáváme, že u prodeje tříletého dluhopisu bude poptávka dostatečná, v případě patnáctiletého dluhopisu je však situace již méně jistá. Dluhopisy na dlouhém konci křivky jsou stále pod tlakem, tudíž by případné zhoršení sentimentu (např. pokud EU vydá další nepříjemné varování k maďarským deficitům či bude panovat nervozita před publikováním amerických inflačních dat) mohlo přivodit neúspěch aukce. Netřeba dodávat, že reakce sekundárního trhu by v takovém případě byla jistě negativní.

ČSOB - Investiční výzkum


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Charles Schwab Corp/The (12/20 Q4)
8:00UK - Průmyslová výroba, y/y
12:45PNC Financial Services Group Inc/The (12/20 Q4)
13:00JPMorgan Chase & Co (12/20 Q4)
14:00Citigroup Inc (12/20 Q4)
14:00Wells Fargo & Co (12/20 Q4)
14:30USA - Empire State Manufacturing index
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - PPI, y/y
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university