Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hlavní roli v pátečním oslabení eura vůči dolaru hrály německé volby

Hlavní roli v pátečním oslabení eura vůči dolaru hrály německé volby

19.09.2005 9:24
Autor: 

Euro vůči dolaru v pátek začínalo na 1,2235. V asijském obchodování euro posilovalo a na krátký čas opět prorazilo hranici 1,23 v obavách z hodnot americké spotřebitelské nálady. V Evropě ale vzali investoři v úvahu nejistotu kolem německých voleb a euro začalo znovu ztrácet. Odpolední deficit amerického běžného účtu ve výši 195,7 mld.$ ani dramatický pokles indexu spotřebitelské nálady univerzity Michigan měnový pár příliš neovlivnil, protože nákup amerických cenných papírů zahraničními subjekty v objemu 87,4 mld.$ snadno pokryl deficit obchodní bilance 57,4 mld.$, a korigoval tak negativní dopad ukazatelů předchozích. V USA pak kurz EUR/USD uzavíral týden na 1,2230. Dnešní asijské obchodování ovšem ovlivnil výsledek německých voleb, které podle předběžných výsledků končí bez jasného vítěze. Euro proto ztrácelo, dnes ráno se vůči dolaru pohybuje kolem 1,2115. Obchodování v Asii však bylo klidnější, v Japonsku je dnes státní svátek.

Tento týden v Evropě začíná německou výrobní inflací následovanou v úterý obchodní bilancí zemí EMU a ukazatelem konjunkturního očekávání ZEW. Ve středu je platební bilance EMU a ve čtvrtek její nové průmyslové zakázky. V USA je krom čtvrtečních informací z trhu práce a předstihových ukazatelů týden prakticky bez důležitých statistik. Nejvýznamnější událostí proto bude úterní zasedaní FOMC, které by podle prognóz mohlo opět zvýšit úrokové sazby. Dnešní den je bez významnějších statistik. Na trhu rovněž převládá přesvědčení, že nejvážnější problémy kolem hurikánu jsou překonány a Fed bude přece jen preferovat zvýšení sazeb kvůli nebezpečí rostoucí inflace. Svou úlohu také sehraje výsledek německých voleb. Dnes proto vše hraje pro dolar, po vyjasnění volební situace v Německu nastane zřejmě korekce. Týdenní horizont 1,209 –1,229.

Pro dnešek předpokládáme pohyb v pásmu 1,090 – 1,2190.

(ČSOB - denní finanční zpravodaj)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.11.2025
15:12Od euforie ke skepsi. Trhy znepokojuje finanční náročnost plánů OpenAI po výroku CFO  
13:17Proč drží Čína s USA krok v závodě umělé inteligence? Masivní čipové klastry od Huawei a levné energie
11:45Perly týdne: Máme pomýlené představy o umělé inteligenci?
11:20RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:05Akcie pevnou půdu zatím nenacházejí. Slibný úvod v Evropě rychle vyprchal  
10:23Bureš: Maloobchod zvolňuje, spotřeba i tak zůstane hlavním “motorem” ekonomiky
9:22Zbrojní gigant Rheinmetall zvýšil zisk o 18 % a staví nové továrny. Akcie stagnují
8:54Evropa míří k pozitivnímu zahájení, daří se německému vývozu  
8:53Rozbřesk: Koruna nereagovala na zasedání ČNB, slabší trh práce v USA posunul eurodolar výše
8:32Bude Musk prvním bilionářem? Akcionáři Tesly mu přiklepli rekordní plán odměn
6:01Morgan Stanley: Známky spekulace, ale čas na odchod z akciového trhu ještě nenastal
06.11.2025
22:01Výsledková sezona pokračuje s technologiemi centru pozornosti  
17:29Od roku 1950 po současnost: „pravidla“ podle kterých trhy (ne)fungují
17:10ČNB ponechává sazby beze změny, pro nejbližší měsíce potvrzuje stabilitu
15:43Meta je nejlevnější akcií z Magnificent Seven. Příležitost, nebo varovný signál?  
14:30ČNB ponechala sazby beze změny
13:56Bank of England drží sazby na 4 procentech Těsné hlasování naznačuje možný brzký cut
13:16Dominik Rusinko je novým hlavním ekonomem Patria Finance
12:59Boom emisí dluhopisů: AI, akvizice a vládní deficity ženou trh na maxima  
11:38Challenger: Americké firmy propouštějí nejvíce za 20 let. Nasazují AI a snaží se šetřit

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university