Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Akvizice 51,1% státního podílu v Českém Telecomu španělskou Telefonicou byla dnes dokončena

Akvizice 51,1% státního podílu v Českém Telecomu španělskou Telefonicou byla dnes dokončena

16.6.2005 12:00
Autor: Tomáš Gatěk, Patria Finance

Komentář doplněn
Fond národního majetku dnes oznámil, že španělská společnost Telefonica doplatila zbývajících 74,3 miliardy korun, tedy 90 % z celkové částky, a získala tak 51,1 % akcií Českého Telecomu. Společně s tím se Telefonica stala také vlastníkem Eurotelu, 100% vlastněné dceřiné firmy Telecomu.

Telefonica nyní bude mít 60 dní na vyhlášení povinné nabídky odkupu minoritních akcionářů. Minimální cena odkupu je stanovena:

(i) 85 % akviziční ceny 502 Kč/akcie, která dosahuje 427 Kč/akcie
(ii) 6měsíční vážený průměr (6MVWAP), který zahrnuje akviziční transakci. Na základě včerejšího (15. června) obchodování tato hodnota dosahuje 443Kč/akcie

Nabídnutá cena musí odpovídat hodnotě společnosti, která musí být doložena oceněním nezávislého znalce. Cena musí být schválena Komisí pro cenné papíry.

Jelikož 6MVWAP je vyšší než 85 % akviziční ceny, minimální cena odkupu by měla činit 443/akcie (na základě údajů ze včerejšího obchodování). Pro stanovení konečné ceny odkupu bude důležité ocenění nezávislého znalce spolu se strategií Telefonicy.


Váš názor
  • Zákon to říká poněkud jinak:
    16.6.2005 17:26

    (3) Cena nebo směnný poměr, uvedené v povinné nabídce převzetí musí být přiměřené hodnotě účastnických cenných papírů. Při stanovení ceny pro účely povinné nabídky převzetí při ovládnutí společnosti se přihlédne k váženému průměru z cen, za něž byly uskutečněny obchody těmito cennými papíry v době 6 měsíců před vznikem povinnosti učinit nabídku převzetí, které byly evidovány osobou oprávněnou k vedení centrální evidence cenných papírů podle odstavce 4 (dále jen "průměrná cena"). Jestliže akcionář nebo osoba jednající s ním ve shodě nabyla v posledních 6 měsících cenné papíry, které jsou předmětem nabídky převzetí, za cenu vyšší, než je průměrná cena (dále jen "prémiová cena"), nesmí být cena navrhovaná v nabídce převzetí nižší než prémiová cena snížená až o 15 %, jestliže stanovy tuto odchylku nevylučují nebo nezpřísňují. Takto snížená prémiová cena nesmí být nižší než průměrná cena.
    Čtenář
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data