Více než čtyřprocentní propady umazaly indexy akciových trhů během poslední hodiny včerejšího obchodování a technologický index Nasdaq překonal hranici nulového růstu a nakonec uzavřel 0,66 procenta v zisku na 1382,62 bodech. Index S&P, jehož hodnota se pohybovala převážnou část obchodování pod psychologickou hodnotou 900 bodů, podobně jako index technologického trhu v závěru umazal většinu ztrát a posunul se zpět na 917,93 bodu, tedy slabší pouze o 0,38 procenta. Index Dow Jones prošel největším zotavením během jedné seance od 1. září 1998 a šestým za poslední dvě desetiletí, když jeho závěrečná hodnota činila 8639,19 bodu (-0,52%).
Na propad akciových indexů měla z počátku negativní vliv ohlášená megafúze společností Pfizer a Pharmacia, když se investoři obávali příliš vysoké ceny, kterou společnost Pfizer (-10,52%) hodlá zaplatit. Nepříznivě také působilo prohlašení energetických společností El Paso (-1,4%) a Duke Energy (-4,32%), které potvrdily převzetí soudních obsílek, aby vysvětlily vzájemné transakce, které uzavřely s cílem uměle zvýšit tržby a tím tržní hodnotu obou společností.
K obratu dopomohly akcie společnosti Intel, které si polepšily o 6,28 procenta. Akcie Coca Cola získaly 1,86 procenta poté, co se největší světový výrobce nealkoholických nápojů rozhodl omezit vydávání opcí na nákup akcií zaměstnancům a výkonným pracovníkům, aby společnost zprůhlednila finanční výkazy pro své investory. Velmi očekávanou událostí bude dnešní projev předsedy Fedu Alana Greenspana, který se bude týkat měnové politiky (SEČ 16:00). Pokračující earnings season má dnes na pořadu čtvrtletní výsledky společností Alcan, Apple Computer, Caterpillar, Continental Airlines, GM, Harley Davidson, Intel, J&J, Merrill Lynch, Motorola, NY Times, Nextel Com., RF Micro Devices, Veritas Software, Whirlpool, I2.
Roman Koděra