Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Cestovní kanceláře a inflace

11.7.2002 10:31
Autor: 

V souvislosti se zhodnocením koruny se začíná diskutovat o cenách zahraničních zájezdů. Přinese silnější koruna skutečně levnější dovolenou?

U zájezdů uvedených v katalozích cestovních kanceláří je možnost snížení cen omezena skutečností, že je cestovní kanceláře vypočítaly na základě aktuálního kursu v době nákupu ubytovacích kapacit, tedy většinou loni na podzim. Šanci na pokles cen omezuje také platba záloh za objednané ubytovací a přepravní kapacity, jež proběhla při slabší koruně. Přesto by mohly ceny zájezdů ve srovnání s původně plánovanými cenami nakonec o několik procent klesnout. Výraznější šanci na zlevnění mají především dodatečné nabídky cestovních kanceláří a "last minute" nabídky.

Pokud mluvíme o snížení cen, potom se jedná o srovnání s původními katalogovými cenami a srovnání letošního roku s loňským rokem. Přesto ve statistice ČSÚ se v meziměsíčním srovnání v červnu objevil vzestup o 4,8% a v červenci patrně uvidíme zhruba desetiprocentní vzestup a možná i další mírné zvýšení v srpnu. Naopak na podzim by se měly ceny cestovních kanceláří opět vydat směrem dolů. Vývoj v letech 2000-2001 a odhad na letošní rok naleznete v grafu 1.

V meziročním srovnání byla průměrná cena dovolené s komplexními službami v červnu o 2,0% vyšší. Od června tak tato položka spotřebního koše přestává tlačit celkovou inflaci vzhůru, jak tomu bylo od května loňského roku od května letošního roku. Pro informaci uveďme, že položka "dovolená s komplexními službami" má ve spotřebním koši, na němž se měří inflace, váhu 2,68%, z toho 1,87 procentního bodu náleží zahraniční rekreaci a zbytek domácí rekreaci. Již od července by meziroční srovnání cen zájezdů mělo vykazovat zápornou hodnotu a přispívat tak poklesu celkové inflace v ČR. Právě loňský červnový a červencový vzestup inflace lze do značné míry připsat eskalaci cen cestovních kanceláří. Nejvyšší inflace v průběhu posledních 40 měsíců bylo dosaženo loni v červenci (5,9%), bez nečekaně vysokého vzestupu cen zájezdů by však inflace dosáhla pouze hodnoty 5,3%. Letos by tomu mělo být naopak. Pokud se mluví o letním "zubu" ve vývoji inflace směrem dolů, lze za ním hledat právě meziroční pokles cen zájezdů a potravin. Vliv změn cen zájezdů dokumentuje graf 2.

David Marek

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data