Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Obchodování se skleníkovými plyny

Obchodování se skleníkovými plyny

8.10.2004 13:20
Autor: 

V celé Evropské Unii se nově uplatní přísné limity na produkci emisí skleníkových plynů průmyslovými podniky. Cílem je dosažení 8% poklesu těchto emisí ve srovnání s rokem 1990 v letech 2008 - 2012 v souladu s tzv. Kjotským protokolem. Produkce emisí určitých plynů bude podléhat povolovacímu režimu a při překročení povolených limitních hodnot budou vybírány nemalé pokuty. Má tak být vytvořen tlak na modernizaci vybavení, které bude ekologicky šetrnější při produkci zplodin.

Na druhé straně, pravděpodobně vedena snahou poskytnout určitou dobu k přizpůsobení se novým limitům, stanovila Evropská rada obecný rámec pro obchodování s povolenkami na emise (Směrnice 2003/87/ES). Povolení bude vydáno na dobu maximálně 5 let a taková je i nejdelší přípustná doba „úplatného přenechání produkce emisí“. Pokud tudíž některý podnik díky provedené modernizaci vyprodukuje zplodin podstatně méně, než je jeho povolený limit, může rozdíl mezi povoleným a produkovaným objemem emisí prodat. Takovouto povolenku pak koupí podnik, který má problémy s nadměrnou produkcí zplodin, která překračuje jemu stanovený limit. Tato rámcová směrnice má být i v České republice implementována a podrobně rozpracována. V této souvislosti je možno uvést, že návrh příslušného zákona by měl být v nejbližší době projednáván v Parlamentu.

Vydávání povolení na produkování emisí je v kompetenci jednotlivých členských států, které také mohou samostatně určit celkový počet vydávaných povolenek. V České republice by tato činnost měla spadat do kompetence Ministerstva životního prostředí. Při vydávání povolení bude významnou roli hrát tzv. Národní alokační plán, který by měl být v pětiletých intervalech (první období od 1.1.2005 by mělo být tříleté) připravován Ministerstvem životního prostředí ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu. Udělené povolení je nezbytným předpokladem pro provozování určitých průmyslových činnosti po 1.1.2005. Provozovatel zařízení, který hodlá provozovat nadále danou činnost, je povinen požádat o toto povolení do 6 týdnů od účinnosti nového zákona. Držitel povolení má určité monitorovací a oznamovací povinnosti vůči Ministerstvu životního prostředí, při jejichž neplnění může být pokutován v řádech miliónů korun českých.

Obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů má být i u nás výrazně regulováno. Má být zřízen registr obchodování s povolenkami a finanční prostředky získané prodejem mají být přednostně použity k investicím do nových technologií, které by měly být ekologicky šetrnější. Upraven je dále i okamžik, kdy musí být povolenky vyřazeny z obchodování, a přestávají tak být obchodovatelné. Cílem této právní úpravy je zabránění zneužívání tohoto institutu a zajištění plnění ekologických limitů ekonomikou jako celkem. Umožněn má být nejen prodej povolenek v rámci jednoho státu, ale v rámci celé EU. Zároveň s tím je však třeba očekávat výrazný nárůst administrativy v oblasti průmyslu produkujícího skleníkové plyny. Dotčené podniky by proto s úpravou svých vnitřních procesů v návaznosti na novou legislativu neměly otálet.

Markéta Lindnerová

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.7.2018
17:06Technika dělá nad zlatem kříž smrti
16:58V čele klesajících pražských titulů CETV, v USA sráží končící patentová akcie Abbvie  
16:31Comcast už nechce aktiva 21st Century Fox, vzdává boj s Disney
16:17Volvo šlape na plyn, konsensus překonává ve všech ohledech (komentář analytika)  
15:23Velké ropné koncerny a jejich disciplína (analýza Patrie)  
13:52Krize si stále vybírá svou daň, přichází zlom v americké měnové politice
13:08Bulharský regulátor zakázal PPF koupit Nova Broadcasting Group
12:16Bulharský regulátor zakázal prodej bulharských aktiv ČEZu firmě Inercom
11:28Škoda Auto koupila menšinu v izraelském startupu Anagog
10:59Dolar se vrací k růstu, akcie klesají. Otázka dopadu cel stále na scéně  
10:59ČEB, a.s. - Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
10:55Eurozóna se umí s krizemi vypořádat velmi dobře. Jenže zabránit jim nedokáže
10:40Komerční banka, a.s.: Aktuální výpis z obchodního rejstříku
10:18Aktualizovaný výhled Patrie na rok 2018: Velký otazník nad posilováním koruny  
9:13Rozbřesk: Ropu postihl letní výprodej a výrazně zlevňuje
8:49Evropské trhy míří do červeného, výsledky zveřejní Microsoft nebo Philip Morris International  
8:34Aero Vodochody ukázalo nástupce L-159, letoun F/A-259 Striker
6:05Jak by si vedlo „NATO Evropa“?
18.7.2018
22:00Wall Street na zelené vlně
18:35Zombie akcie, která by strčila do kapsy Apple, Berkshire Hathaway i ropné giganty

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.