Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Obchodování se skleníkovými plyny

Obchodování se skleníkovými plyny

8.10.2004 13:20
Autor: 

V celé Evropské Unii se nově uplatní přísné limity na produkci emisí skleníkových plynů průmyslovými podniky. Cílem je dosažení 8% poklesu těchto emisí ve srovnání s rokem 1990 v letech 2008 - 2012 v souladu s tzv. Kjotským protokolem. Produkce emisí určitých plynů bude podléhat povolovacímu režimu a při překročení povolených limitních hodnot budou vybírány nemalé pokuty. Má tak být vytvořen tlak na modernizaci vybavení, které bude ekologicky šetrnější při produkci zplodin.

Na druhé straně, pravděpodobně vedena snahou poskytnout určitou dobu k přizpůsobení se novým limitům, stanovila Evropská rada obecný rámec pro obchodování s povolenkami na emise (Směrnice 2003/87/ES). Povolení bude vydáno na dobu maximálně 5 let a taková je i nejdelší přípustná doba „úplatného přenechání produkce emisí“. Pokud tudíž některý podnik díky provedené modernizaci vyprodukuje zplodin podstatně méně, než je jeho povolený limit, může rozdíl mezi povoleným a produkovaným objemem emisí prodat. Takovouto povolenku pak koupí podnik, který má problémy s nadměrnou produkcí zplodin, která překračuje jemu stanovený limit. Tato rámcová směrnice má být i v České republice implementována a podrobně rozpracována. V této souvislosti je možno uvést, že návrh příslušného zákona by měl být v nejbližší době projednáván v Parlamentu.

Vydávání povolení na produkování emisí je v kompetenci jednotlivých členských států, které také mohou samostatně určit celkový počet vydávaných povolenek. V České republice by tato činnost měla spadat do kompetence Ministerstva životního prostředí. Při vydávání povolení bude významnou roli hrát tzv. Národní alokační plán, který by měl být v pětiletých intervalech (první období od 1.1.2005 by mělo být tříleté) připravován Ministerstvem životního prostředí ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu. Udělené povolení je nezbytným předpokladem pro provozování určitých průmyslových činnosti po 1.1.2005. Provozovatel zařízení, který hodlá provozovat nadále danou činnost, je povinen požádat o toto povolení do 6 týdnů od účinnosti nového zákona. Držitel povolení má určité monitorovací a oznamovací povinnosti vůči Ministerstvu životního prostředí, při jejichž neplnění může být pokutován v řádech miliónů korun českých.

Obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů má být i u nás výrazně regulováno. Má být zřízen registr obchodování s povolenkami a finanční prostředky získané prodejem mají být přednostně použity k investicím do nových technologií, které by měly být ekologicky šetrnější. Upraven je dále i okamžik, kdy musí být povolenky vyřazeny z obchodování, a přestávají tak být obchodovatelné. Cílem této právní úpravy je zabránění zneužívání tohoto institutu a zajištění plnění ekologických limitů ekonomikou jako celkem. Umožněn má být nejen prodej povolenek v rámci jednoho státu, ale v rámci celé EU. Zároveň s tím je však třeba očekávat výrazný nárůst administrativy v oblasti průmyslu produkujícího skleníkové plyny. Dotčené podniky by proto s úpravou svých vnitřních procesů v návaznosti na novou legislativu neměly otálet.

Markéta Lindnerová

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.1.2019
11:19Exportéři: Odmítnutí brexitové dohody je pro export špatná zpráva
10:56Mario Draghi: Eurozóna nesměřuje k recesi, potřebuje ale silnou podporu ECB
10:21Debakl příslibem zrušení brexitu? Libra po britském hlasování posílila
10:11Růst prodeje aut v EU se loni téměř zastavil
10:08Průmyslové ceny v prosinci meziročně vzrostly o 2,4 procenta
9:14Rozbřesk: Historická prohra Theresy Mayové, na co budou trhy citlivé?
8:44Hypotéky zdražují nejrychleji za posledních 10 let
8:30Česko a brexit: Dle Hamáčka zvládneme i tvrdý, firmy ale varují v Česku i Británii
8:25Evropské trhy po odmítnutí plánu brexitu naznačují úvodní mírný růst, bez britského indexu  
5:54Opomíjený ekonomický gigant
15.1.2019
22:04Podporou Netflix i Čína. Americké akcie na neschválení dohody o brexitu nereagovaly
20:58Britští poslanci odmítli brexitovou dohodu. Libra prudce reaguje
18:10Odlili si sochu býčka a klanějí se mu, obětují mu…
18:01Summary: JP Morgan náklady přitížily, Wells Fargo pomohly
17:31Akcie krotí úvodní optimismus, na libru s eurem začíná doléhat brexit  
17:29Brexit: Jak se na něj chystají tuzemští exportéři?
17:08Benda: ČNB může v příštích 18 měsících několikrát zvýšit sazby
16:55Pražská burza zůstala po změně cílovek na Erste nad 1000 b. Za hranicemi se čeká na verdikt o brexitu  
16:19Mody: Dosavadní přežití eurozóny není známkou zlepšení její prognózy
15:04Automobilky Volkswagen a Ford vytvoří globální alianci

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m