Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mýtus negativního sentimentu...

Mýtus negativního sentimentu...

20.9.2004 14:38
Autor: 

V dnešním sloupku si dovolím upoutat Vaši pozornost ke komentáři společnosti Comstock Partners, Inc. ze 14. září letošního roku. Co je na něm tak pozoruhodného?

Podle Comstock Partners, Inc. (CP) na americkém akciovém trhu v tomto období převládá následující konsenzus – jak současná „soft-patch“ ekonomiky tak dosavadní mizerný výnos hlavních akciových indexů jsou pouze dočasným jevem. Akcie začnou opět růst v okamžiku, kdy si „bearish“ skupina investorů uvědomí sílu amerického ekonomického oživení. Podle toho samého konsenzu se do uvažování investorů vkrádají negativní exogenní faktory jako válka v Iráku, globální hrozba terorismu, vysoká cena ropy a ničivé hurikány, zatímco fakta opravdu důležitá – stav ekonomiky a ziskovost firem – jsou pro akcie stále „bullish“. Jinými slovy – investoři jsou negativně naladěni působením „dočasných“ faktorů, které samy o sobě nemají na akciový trh dlouhodobý vliv, resp. je tento vliv „marginální“.

V tomto bodě CP začínají s obecně přijímaným názorem nesouhlasit. Argumentují, že akciový trh je stále relativně drahý a že růst roku 2003 v sobě diskontoval velmi silnou americkou ekonomiku (která nyní navíc vykazuje přesně opačné znaky). Ekonomická nerovnováha a excesy, které nebyly v období po roce 2000-2001 odstraněny, jsou i nyní vytrvalou hrozbou a brzdou dlouhodobějšího ekonomického růstu. Navíc, argumentují CP – velká většina lidí není ani zdaleka tak pesimistická, jak by se mohlo zdát.

Z pohledu „tvrdých“ faktů je to nepochybně pravda – býci stále přečíslují medvědy, poměr hotovosti vůči aktivům je u podílových fondů relativně nízký a index VIX vykazuje extrémně nízké hodnoty volatility. Z historického pohledu, jsou-li investoři velmi pesimističtí, vykazuje poměr býci/medvědi hodnoty cca 20 %/60 % a naopak. Poslední průzkum však přinesl hodnoty 46 %/27 % - zdaleka se tedy nejedná o katastrofický scénář.

Podle dat k 31. červenci (zdroj: Investor´s Inteligence) je poměr hotovosti a hotovostních prostředků vůči dlouhodobým aktivům u podílových fondů na hranici 4,3 % - nejníže za posledních 40 let. Tento údaj je navíc sám o sobě méně než na počátku letošního roku a vezmeme-li v úvahu čistý přítok 127 miliard dolarů do podílových fondů vychází nám, že značná část těchto prostředků byla investována do akcií. Jistě, mnoho manažerů nyní bere investice do akcií jako svou vlasteneckou povinnost, i tak jsou výše uvedená data stěží známkou pesimismu.

I kdyby ani to nestačilo, podívejte se na finanční tisk a finanční vysílání v televizi. Velká většina komentářů se shoduje v názoru, že trh se bude postupně posouvat výše.

A závěr? – Pokud se ani v takovémto klimatu trhy za posledních 8 měsíců neposunuly signifikantně výše, následující větší pohyb bude dolů.

Petr Žabža, Patria Direct

Zdroj: http://www.comstockfunds.com/index.cfm?act=newsletter.cfm&newsletterid=1136&menugroup=Home


Váš názor
 • Souhlas
  23.9.2004 8:13

  S vyzněním článku souhlasím, jen si neodpustím jednu drobnou poznámku: myslíte si, že vliv trvale vysokých cen ropy bude "dočasný" ? :-)
  PaulC
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  9:00CZ - CPI, y/y
  9:00CZ - Nezaměstnanost
  10:30UK - Průmyslová výroba, m/m