Obchodování s korunou je klidné, měna mírně slábne k euru na 31,70 Kč/EUR, k americkému dolaru ale díky vývoji na eurodolarovém trhu posiluje na 26,19 Kč/USD. Údaje o růstu stavební výroby neměly na korunu vliv.
ČNB zveřejnila záznam z jednání bankovní rady dne 26. srpna, kdy bylo rozhodnuto o zvýšení úrokových sazeb o 25 bps. Bankovní rada se obává, že by mohl být vývoj čistých exportů o něco horší než se očekávalo. Světová poptávka by totiž mohla být ochromena vysokými cenami ropy, které jsou nákladovým inflačním faktorem i v ČR. ČNB dále zmiňuje fiskální politiku vlády – v současné fázi cyklu by nemělo dojít ke zvyšování výdajů. Záznam neposkytuje koruně nové impulsy, nemění náš pohled na měnovou politiku a výhled růstu úrokových sazeb.
Koalice dnes ráno měla jednat o návrhu státního rozpočtu na rok 2005. Ministerstvo financí navrhuje zvýšit výdaje i příjmy o 9,6 miliard korun. Prosazování rozpočtu ve sněmovně bude na podzim politickým tématem číslo jedna bude zátěží i pro českou měnu.
Středoevropský region je dnes naladěn mírně pozitivně, slovenská koruna posiluje na 40,12 SKK/EUR, zlotý roste na 4,376 PZL/EUR a forint na 247,6 HUF/EUR. Sentiment se zatím nepřelévá na korunový trh, odpoledne by se však měla vrátit likvidita amerických investorů, což by mohlo vést k udání směru. Koruna by dnes mohla posílit až na 31,60 Kč/EUR, na straně případného oslabení je technickou úrovní 31,75 Kč/EUR.
Ve Spojených státech se včera neobchodovalo, a tak byl kurz dolaru až do dnešního rána klidný kolem 1,2060 USD/EUR. Během dnešního dopoledne ale dolar oslabuje aktuálně na 1,2100 USD za euro. Trhy se připravují na zveřejnění Béžové knihy Fedu a na projev Alana Greenspana. Dnes večer bude hovořit o ekonomickém výhledu guvernér lokálního Fedu McTeer. Představitelé americké centrální banky jsou poslední dobou optimističtí, proto je krátkodobý výhled (48 hodin) pro dolar spíše pozitivní. V delším období zůstane eurodolarový kurz v širokém pásmu 1,18 až 1,24 USD/EUR.
Radim Krejčí, Patria Online