Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Problematika squeeze-out stále aktuální

Problematika squeeze-out stále aktuální

6.9.2004 13:21
Autor: 

Problematika tzv.„squeeze-out rights“ je v současné době jedním z často diskutovaných témat nejen v právnické obci. Tato tématika nabyla na důležitosti v souvislosti s návrhem na zrušení ustanovení § 220p obchodního zákoníku (zrušení akciové společnosti s převodem jmění na akcionáře), který byl podán Ústavnímu soudu v prosinci loňského roku.

„Squeeze-out right“ lze obecně popsat jako právo majoritního akcionáře společnosti, který nabyl stanovený podíl na společnosti (standardně nejméně 90%), „vykoupit“ zákonem stanoveným způsobem podíly ostatních akcionářů. Majoritní akcionář je však povinen ostatním akcionářům poskytnout přiměřené vypořádání podle hodnoty jejich podílů. Česká právní úprava, která se inspirovala německou a rakouskou právní úpravou, upravuje určitou obdobu „squeeze-out right“ právě ve výše zmiňovaném ustanovení § 220p obchodního zákoníku. Česká úprava s sebou ovšem nese též zrušení předmětné společnosti (na rozdíl od úpravy obsažené v níže uvedené evropské směrnici).

Přestože na první pohled by „squeeze-out right“ mohlo působit dojmem nerovnosti pozic majoritních a minoritních akcionářů, je nutno si uvědomit, že k nabytí 90% podílu na společnosti obvykle nedojde v jednom okamžiku, ale jedná se o déle trvající proces, v jehož rámci obvykle minoritní společníci/akcionáři mají možnost využít svých práv v rámci povinných nabídek převzetí. Dále je třeba poukázat na to, že hranice vyžadovaná obchodním zákoníkem pro uskutečnění převodu jmění na akcionáře (90%) je natolik vysoká, že podíly ostatních minoritních akcionářů lze obecně považovat spíše za spekulativní investice. Vzhledem k tomu, že cílem spekulativních investic je realizace zisku a nikoli dlouhodobá účast na společnosti nebo aktivní řízení společnosti, lze zájmy minoritních akcionářů považovat za dostatečně chráněné, pokud zde existuje zákonem stanovená povinnost majoritního akcionáře poskytnout ostatním akcionářům při výkupu jejich podílů přiměřené vypořádání. Právní úprava by tedy měla reflektovat jak práva majoritního akcionáře, tak oprávněné zájmy minoritních akcionářů.

V letošním roce byla přijata směrnice č. 2004/25/ES týkající se nabídek převzetí (takeover bids), která má být členskými státy implementována do 20. května 2006. Tato směrnice se kromě jiného vyjadřuje též k problematice „squeeze-out rights“. Členské státy jsou povinny zajistit, aby osoba, která drží nebo po uskutečnění nabídky (která musí splňovat podmínky stanovené ve směrnici) nabude alespoň 90% podíl na kapitálu, resp. hlasovacích právech, cílové společnosti, mohla na ostatních akcionářích cílové společnosti požadovat, aby jí prodali své podíly. Taková osoba je však povinna zaplatit ostatním akcionářům za jejich podíly přiměřenou cenu. Členské státy jsou podle směrnice oprávněny výše uvedenou 90% hranici dále zvýšit, nikoli však nad 95%.

Otázkou je, zda úprava v české legislativě, tj. převod jmění na akcionáře s následným zrušením akciové společnosti, je úpravou z právního a ekonomického hlediska optimální. V této souvislosti bude nepochybně velmi důležitým bodem konečné rozhodnutí Ústavního soudu ve věci návrhu na zrušení tohoto zákonného ustanovení.

Do budoucna je pak při diskusích vedených odbornou veřejností o právní úpravě „squeeze-out right“ třeba vzít v úvahu nejen české právní prostředí, ale i řešení této problematiky obsažená v evropských směrnicích.

Pavel Jendrulek
Weinhold Legal (autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.12.2018
9:30Čínský Tencent Music získal z nabídky akcií 1,1 miliardy dolarů
9:15Britské premiérce Mayové hrozí pád, konzervativci budou hlasovat o nedůvěře
9:15Rozbřesk: Šance na divoký brexit roste. Jak zranitelný je obchod ve střední Evropě?
8:57Evropské burzy by se ráno mohly inspirovat optimismem v Asii  
8:35Německý ministr hospodářství zhoršil odhad růstu ekonomiky
8:33Čína prý souhlasila se snížením cel na automobily z USA
6:18Euro skutečnou alternativou dolaru? Trump pro to dělá hodně, Evropa málo
11.12.2018
22:01Obchodování v USA jako na houpačce aneb Trump, Trump a zase Trump
17:52Evropský parlament přijal návrh reverse charge, který prosazovalo Česko
17:46EK se nelíbí plán Vodafonu, jehož součástí je i převzetí UPC. Úřad spustil antimonopolní šetření
17:38Akcie, kterou jsem už dlouho neviděl
17:36Pražská burza červeným ostrovem, i Wall Street však zvolna zisky odevzdává  
17:15Trhy se těší na pokrok v americko-čínských jednáních, dolar roste
15:55SIPRI: Rusko se loni stalo druhým největším výrobcem zbraní, jedničkou zůstávají USA
15:47Yellenová varuje před další finanční krizí: V systému jsou gigantické díry
15:38Ministerstvo financí a ČNB zřejmě opět doporučí vládě nestanovovat datum vstupu do eurozóny
15:28Prodejce letenek Kiwi.com získal podíl v izraelské AeroCRS
13:06Nálada mezi německými investory překvapila. ZEW ale varuje před koncem roku
12:46Trhy obracejí vzhůru, pomáhá naděje na jednání Číny s USA  
12:42Zpověď zklamaného bitcoinového nadšence a pokrytectví jeho kolegů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, m/m