Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
S. Roach – Financování amerických deficitů a ozvěny roku 1987, 1. část

S. Roach – Financování amerických deficitů a ozvěny roku 1987, 1. část

25.8.2004 12:02
Autor: 

S tím, jak Spojené státy útočí na titul země s jednou z největších makroekonomických disbalancí, nabývá otázka financování jejich dvojnásobného deficitu (obchodní bilance a rozpočtu) pro světové finanční trhy palčivého významu. V konečném důsledků jsou sice tyto deficity signifikantní jenom v okamžiku negativního vlivu na ceny aktiv nebo na reálnou ekonomiku – a to se zatím nestalo - nicméně jeden nikdy neví. Hlavní ekonom investiční banky Morgan Stanley Stephen S. Roach se přesto zabývá otázkou financování (a ufinancování) těchto deficitů resp. možnou reminiscencí s rokem 1987.

Jako první se S. Roach dívá na současné zdroje financování amerických deficitů. Podle jeho názoru v tomto okamžiku rozhodně nepanuje nouze o subjekty, které jsou ochotné USA poskytnout dostatek volných finančních prostředků – zejména pokud se podíváme na poslední data o nákupech finančních aktiv denominovaných v USD. Podle „US Treasury International Capital (TIC)“ čisté nákupy dolarových aktiv v červnu dosáhly 85,5 miliardy. To sice představuje signifikantní nárust vůči květnu (62,4 miliardy USD), jde však pouze o průměrnou hodnotu v rámci období šesti měsíců končících dubnem 2004 (86,1 miliardy USD). Soukromé subjekty jsou zodpovědné za velkou většinu této částky – plných 44 % šlo ve prospěch nákupu akcií (po třech měsících čistých prodejů). Naopak objem nákupů centrálních bank a jiných finančních institucí zaznamenal pokles – v období května a června dosáhl jenom průměrných 16,4 miliardy USD, zatímco za prvních šest měsíců tohoto roku se pohyboval na cca 29,4 miliardy za měsíc.

Tento posun v poměru privátních a „státních“ peněz je jedním z klíčů k pochopení principu financování amerických deficitů. Hlavní hybnou silou nákupů amerických finančních aktiv byly historicky vždy privátní zdroje. V období mezi roky 1985 a 2003 dosáhl podíl privátních zdrojů na celkových čistých nákupech plných 86 % (na „státní“ peníze tak logicky zbylo jenom 14 %)! Motivy těchto dvou skupin investorů jsou však diametrálně rozdílné – privátní peníze hledají zhodnocení, státní prostředky jsou obvykle investovány s ohledem na politické/monetární zájmy. Dostáváme se k cíli.

Mezera mezi schodky běžných účtů (zejména v USA) a jejich přebytky (zejména v Asii) ještě nikdy nebyla větší. Podle odhadů MMF je tato mezera na úrovni 2,3 % světového HDP – dvakrát více než před 10 lety. Za normálních okolností by bylo realistické očekávat, že se tato mezera sníží – zejména díky změnám na straně deficitů. K tomu však zatím nedošlo, primárně ze dvou důvodů: a) americký spotřebitel má nenasytný apetit konzumovat, b) exportně orientované asijské ekonomiky potřebují podhodnocené měny v zájmu pokračujícího vývozu svých výrobků do USA. Tento status quo má však kritický dopad i na ostatní země a regiony. Navíc, agresivní nákupy amerických Treasuries, korporátních dluhopisů a jiných státem garantovaných dluhových instrumentů drží úrokové sazby níže, než by asi měly být. To dodává podporu ostatním trhům finančních aktiv, zejména akcií. Dochází navíc k extrakci dalších finančních hodnot formou refinancování hypoték za rekordně nízké sazby. Kdo by si mohl přát více?

Chtít více je lidsky přirozené. Stejně přirozené jsou však ekonomické poučky, které hovoří o vyrovnání resp. narovnání výše uvedených disbalancí. Stále se zvětšující schodek běžného účtu a stále se snižující míra úspor nejsou dlouhodobě udržitelné v případě žádné ekonomiky. Všechno, co v takové situaci mohou americké (stejně jako zahraniční) autority dělat, je snažit se utlumit případné prudké změny cen finančních aktiv a hrát „na čas“. A to je právě to, co pravděpodobně leží za růstem nákupů dolarových aktiv v období od podzimu roku 2003 do současnosti. Navzdory mírnému poklesu v květnu a červnu oficiální data ukázala, že mezi zářím 2003 a červnem 2004 nákupy zahraničních centrálních bank tvořily plných 35 % všech čistých nákupů. To je více jak 200 % dlouhodobého průměru, dokonce to je 4,5x více, než je průměr let 2000-2002 (7,6 %). Není těžké si domyslet, proč zahraniční centrální banky – zejména ty asijské – nastoupily na cestu intenzivní podpory amerického dolaru. V obavách z domácí poptávky a v ještě větších obavách o osud vývozů při případném posílení jejich lokálních měn totiž nemají na výběr.

Příště se podíváme na již zmíněnou reminiscenci s rokem 1987.

Pozn. „Soukromými“ penězi jsou myšleny zdroje privátních investorů (např. fondů nebo pojišťoven), naopak „státní“ peníze jsou zdroje vlád a centrálních bank.

Petr Žabža, Patria Direct

Zdroj: Stephen S. Roach, The Funding of America.


Váš názor
 • Jen tak dál
  25.8.2004 16:06

  Škoda, že se s články podobného ražení, které jsou zaměřeny na obecnější makro či mikro-ekonomickou problematiku a ekonomickou teorii nesetkáváme na stránkách Patrie častěji. Jsou blahodárným osvěžením od komentářů popisujících spíše jednotlivosti, jejichž život a obsah se po pár dnech či hodinách stává neaktuálním.
  Petr Kučera
Aktuální komentáře
13.12.2017
22:03Wall Street zakončila po Fedu nerozhodně, Caterpillar +4 %
20:23Janet Yellenová se loučí zvýšením sazeb Fedu. Dolar nad 1,1800 EURUSD
18:05Goldman prudce zvyšuje doporučení u učebnicového propadáku. Co se děje?
17:12Polský plán s Unipetrolem vytahoval Prahu do zeleného
17:07O2 odsouhlasila další dva roky zpětného odkupu vlastních akcií
16:24Dolaru pokazila vyčkávání na Fed nižší inflace  
15:21Unipetrol u historických maxim. Je správný čas na nabídku PKN a prodej akcií?  
14:47Jádrová inflace slábne. Zvýší pochybnosti Fedu?
14:32Prezident jmenoval menšinovou vládu Andreje Babiše
14:18STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:36Google je v Číně blokován. Centrum umělé inteligence tam ale otevře
11:47Jak nespravovat a neinvestovat státní peníze
11:16Rekordní měsíc Škody Auto táhly prodeje v Číně a východní Evropě
10:33Yellenová naposledy - dolar se připravuje na vyšší sazby  
9:15Rozbřesk: Čeká se na další růst sazeb Fedu a poslední vystoupení Janet Yellenové
8:58Evropské futures nerozhodné, čeká se na výsledek jednání Fedu  
8:33PKN Orlen chce získat nejméně 90 % v Unipetrolu. Nabízí 380 korun za akcii
6:31Fed, sazby a očekávání trhů. Situace se opakuje, říká Fidelity
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
  3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
  9:30DE - PMI v průmyslu
  10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
  10:00EMU - PMI v průmyslu
  10:30UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
  13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
  13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
  14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
  14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
  15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)