Komentář doplněn
Spotřebitelské ceny se minulý měsíc zvýšily o 0,2 % přesně v souladu a našimi odhady i průměrným očekáváním trhu. Meziroční inflace vystoupala na 2,9 % z květnových 2,7 %, stále se však drží v dolní polovině koridoru, který je inflačním cílem ČNB. Cenovou hladinou hýbaly v červnu hlavně dražší dovolené a doznívající efekt vyšších spotřebních daní u tabákových výrobků.
Po loňském mimořádně příznivém roku se cestovní kanceláře vrátily k obvyklé praxi, tj. zhruba pětiprocentnímu zdražení zájezdů v červnu. Loni v červnu zvýšily cestovní kanceláře své ceny v průměru pouze o jedno procento. Vysvětlením je posílení koruny v roce 2002. Loni ovšem koruna naopak oslabovala a cestovní kanceláře letos používají svůj obvyklý scénář. Podle něj nás v červenci čeká růst cen dovolených o dalších deset až patnáct procent.
K vyšší inflaci letos přispívají také daně. Spotřební daně u alkoholu a tabáku se sice zvyšovaly již v lednu, ale díky doprodeji zásob, jež si prodejci pořídili před změnou daňových sazeb, ještě i v červnu dozníval tento efekt. Tabákové výrobky zdražily o 2,0 %. V květnu se navíc měnily parametry daně z přidané hodnoty. Příznivý efekt poklesu základní sazby se již patrně vyčerpal v květnu, impuls k růstu cen z důvodu přeřazení ze snížené do základní sazby ještě nikoli. Po květnovém růstu cen stravovacích služeb o 4,2 % v červnu restaurace zdražily o dalších 0,4 % a závodní jídelny o 0,6 %.
Ceny v oddíle doprava klesly v souladu s našimi předpoklady o 0,6 %. Překvapením ovšem je, že k tomuto vývoji vedl pokles cen ojetých automobilů, zatímco podle údajů ČSÚ benzín dále zdražil. Podle našich odhadů přitom benzín Natural 95 od 20. května do 20. června (data, kdy byly zjišťovány spotřebitelské ceny) v průměru zlevnil o 40 haléřů na litr, nafta zhruba o 30 haléřů na litr.
Potraviny v červnu k inflaci nepřispěly. Na jedné straně zdražilo vepřové, brambory a kvůli dovozu s vyšším clem také jižní ovoce, rýže a cukr. Na straně druhé klesaly ceny zeleniny a vajec.
Inflace měřená indexem spotřebitelských cen, čistá inflace i jádrová inflace zvolna rostou. Překvapením to jistě není, a to ani pro centrální banku. Nicméně zvýšení úrokových sazeb není reakcí na aktuální zdražování, ale na růst cen v příštím roce. Jádrová inflace (korigovaná inflace bez pohonných hmot) podle našich výpočtů vystoupila z 0,5 % v květnu na 0,9 %. V příštím roce by měla přesáhnout dokonce dvě procenta, a proto ČNB zlehka šlápla na brzdu. Patrně nikoli naposled v letošním roce.
V následujících měsících by se měla inflace dále zvyšovat, ke konci roku ovšem očekáváme návrat k úrovni 3,0 %.
David Marek, Patria Online