Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Když nejlepší investicí je neinvestovat …

30.06.2004 13:06
Autor: 

Hotovost, resp. držení "vyšších než obvyklých" hotovostních pozic se poslední dobou stalo poměrně oblíbenou strategií mnoha portfolio-manažerů (zde je na místě upřesnit, že se v tomto článku primárně nejedná o české portfolio-manažery). Mnoho z nich do instrumentů peněžního trhu přesunulo čtvrtinu až třetinu jim svěřených aktiv argumentujíce, že se nenechají zatáhnout do nákupů akcií a dluhopisů za neatraktivní ceny. Výše jejich hotovostní pozice světu vysílá signál, že management dané správcovské společnosti má sílu jit proti trendu a být opatrný. Současně jdou takovéto fondy proti trendu - nastoupenému v 90. letech minulého století - za všech okolností plně investovaných otevřených podílových fondů, držících minimální pozici hotovosti.

Nic však není bez rizika, zejména v okamžiku, kdy výnosy na instrumentech peněžního trhu dosahují historicky nejnižších úrovní. I když americký FED dnes večer úrokové sazby ze současného 1 % zvedne, bude ještě chvíli trvat než si lidé začnou opět penežního trhu výrazněji všímat.

Jedním z posledních příkladů výše uvedeného jsou fondy Longleaf Partners, které se k uvedené problematice ústy svých manažerů Masona Hawkinse a Staley Catese vyjadřují v poslední čtvrtletní zprávě - "Klienti velmi rádi vidí aktivního manažera jako důkaz toho, že mu neplatí správcovské poplatky nadarmo. Mnozí se naopak diví, je-li manažer neaktivní a vyčkává".

Ke konci prvního kvartálu letošního roku měl podle dat agentury Bloomberg: a) Longleaf Partners fund s celkovým objemem aktiv 8,2 miliardy dolarů celkem 24,6 % aktiv v hotovosti, b) Longleaf Partners International Fund s celkovými aktivy USD 2.3 miliardy 26,7 % v hotovosti a c) Longleaf Partners Small-Cap fund (objem aktiv USD 2.4 mld.) 32,2 % v hotovosti.

Jak tvrdí pánové Hawkins a Cates - "Držet hotovost není náš cíl. Tyto pozice nejsou nějakým fundamentálním rozhodnutím o alokaci aktiv a nejsou ani vyjádřením našeho kontrariánského názoru na trh. Velmi jednoduše jsme prostě nenašli vyhovující investice a nemáme zájem tlačit na pilu". Zlatá slova, bohužel se poslední dobou moc nevidí - podle odhadů Investment Company Institute se v rámci všech "all-equity" fondů pohybovala průměrná hotovostní pozice na 4,3 %, za posledních 7 let to bylo o něco více než 5 %.

V konečném účtování je to opravdu relativně jednoduché - když nevím co si koupit nebo se mi nic nelíbí natolik, abych hotovost zaměstnal, tak to prostě neudělám. Fondy chlubící se plnou zainvestovaností jsou sice výtečný marketingový nástroj, z pohledu rizikovosti pro konečného klienta jsou však v podobně nejistém tržním prostředí jako nyní něco jako bonboniéra - slovy Forresta Gumpa "nikdy nevíte co dostanete".

Petr Žabža, Patria Direct
(Zdroj: Bloomberg LP)


Váš názor
 • Zlatá slova!
  30.06.2004 13:20

  Jako občan-podílník jsem v konkrétní osobní situaci s nevypočitatelnými náklady a před obdobím dovolených :-) a cest za kulturou rozhodl stejně. Investování do podílových fondů (kromě korporátních dluhopisů) povede v horizontu roku k naprosto riskatním výsledkům poměru zisk/riziko (kurzy měn, úrokové sazby apod.). Děkuji za potvrrzení mého názoru. .Váš server je bezva
  Michal Hora
  • vklady v bance
   01.07.2004 12:09

   Vase vklady v bance jsou velmi blizkym ekvivalentem korporatnich (bankovnich) dluhopisu. I kdyz do urcite vyse garantovane Fondem pro pojisteni vkladu.
   MK
Aktuální komentáře
07.10.2022
14:17Perly týdne: Není ochlazení jako ochlazení, ideál energetických firem a akciová bezpečná útočiště
13:12Sláva, či prokletí přírodního bohatství? Nizozemci by mohli vyprávět
11:57Trhy dopoledne jen přešlapují a přejí si slabá makrodata  
11:48EUC a.s.: Informace o úrokové sazbě na 10. úrokové období dluhopisu EUC VAR/22, ISIN CZ0003517724
11:29ECB se obává problémů bank. Znovu brzdí bonusy i dividendy
11:10AMD: Poptávková nákaza se šíří dál (komentář analytika)  
10:49Jan Bureš: Průmysl překvapil lehce pozitivně, výhled je však velmi nejistý
10:16Zahraniční obchod je sedmý měsíc v deficitu, v srpnu měl schodek 28,2 mld. Kč
10:13Stavební výroba v Česku v srpnu zmírnila meziroční pokles na 0,4 procenta
10:06Průmysl v srpnu překvapivě zrychlil růst na 7,2 procenta
9:46Jak reagují české akcie na daň z nadměrných zisků: ČEZ propadá, banky drží
9:38Akciové trhy, ekonomika, investiční tipy. Příhlaste se na setkání s analytikem a makléřem v úterý 11.10. v Olomouci
9:12Řada penzijních fondů byla jen hodiny od krachu, objasňuje britská centrální banka zásah na trhu dluhopisů
9:09Rozbřesk: Tuzemská ekonomika dále šlape na brzdu
9:05Samsungu poprvé za téměř tři roky klesl čtvrtletní provozní zisk
8:56Kombinace mimořádné daně a cenového stropu omezí ziskovost ČEZ, futures jsou dnes červené  
6:05Přirovnání s 80. léty není namístě, říká držitel Nobelovy ceny Spence. Poptávková stimulace nedává smysl, rozhodující je produktivita
06.10.2022
22:02Data z trhu práce nebyla dostatečně špatná, aby otočila trh do zelena  
21:56Webinář ke vstupu HARDWARIO na burzu: Alan Fabik a Tomáš Morava odpovídají 12. října od 14:00
18:10Daň z mimořádných zisků zasáhne banky, energetiky či těžbu paliv. Stát čeká příští rok výnos 85 miliard korun a krytí nákladů na vysoké ceny energií

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  J D Wetherspoon PLC (Bef-mkt)
  9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
  9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
  10:00CZ - Devizové rezervy, mld. USD
  14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
  14:30USA - Změna počtu prac. míst