Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Když nejlepší investicí je neinvestovat …

30.6.2004 13:06
Autor: 

Hotovost, resp. držení "vyšších než obvyklých" hotovostních pozic se poslední dobou stalo poměrně oblíbenou strategií mnoha portfolio-manažerů (zde je na místě upřesnit, že se v tomto článku primárně nejedná o české portfolio-manažery). Mnoho z nich do instrumentů peněžního trhu přesunulo čtvrtinu až třetinu jim svěřených aktiv argumentujíce, že se nenechají zatáhnout do nákupů akcií a dluhopisů za neatraktivní ceny. Výše jejich hotovostní pozice světu vysílá signál, že management dané správcovské společnosti má sílu jit proti trendu a být opatrný. Současně jdou takovéto fondy proti trendu - nastoupenému v 90. letech minulého století - za všech okolností plně investovaných otevřených podílových fondů, držících minimální pozici hotovosti.

Nic však není bez rizika, zejména v okamžiku, kdy výnosy na instrumentech peněžního trhu dosahují historicky nejnižších úrovní. I když americký FED dnes večer úrokové sazby ze současného 1 % zvedne, bude ještě chvíli trvat než si lidé začnou opět penežního trhu výrazněji všímat.

Jedním z posledních příkladů výše uvedeného jsou fondy Longleaf Partners, které se k uvedené problematice ústy svých manažerů Masona Hawkinse a Staley Catese vyjadřují v poslední čtvrtletní zprávě - "Klienti velmi rádi vidí aktivního manažera jako důkaz toho, že mu neplatí správcovské poplatky nadarmo. Mnozí se naopak diví, je-li manažer neaktivní a vyčkává".

Ke konci prvního kvartálu letošního roku měl podle dat agentury Bloomberg: a) Longleaf Partners fund s celkovým objemem aktiv 8,2 miliardy dolarů celkem 24,6 % aktiv v hotovosti, b) Longleaf Partners International Fund s celkovými aktivy USD 2.3 miliardy 26,7 % v hotovosti a c) Longleaf Partners Small-Cap fund (objem aktiv USD 2.4 mld.) 32,2 % v hotovosti.

Jak tvrdí pánové Hawkins a Cates - "Držet hotovost není náš cíl. Tyto pozice nejsou nějakým fundamentálním rozhodnutím o alokaci aktiv a nejsou ani vyjádřením našeho kontrariánského názoru na trh. Velmi jednoduše jsme prostě nenašli vyhovující investice a nemáme zájem tlačit na pilu". Zlatá slova, bohužel se poslední dobou moc nevidí - podle odhadů Investment Company Institute se v rámci všech "all-equity" fondů pohybovala průměrná hotovostní pozice na 4,3 %, za posledních 7 let to bylo o něco více než 5 %.

V konečném účtování je to opravdu relativně jednoduché - když nevím co si koupit nebo se mi nic nelíbí natolik, abych hotovost zaměstnal, tak to prostě neudělám. Fondy chlubící se plnou zainvestovaností jsou sice výtečný marketingový nástroj, z pohledu rizikovosti pro konečného klienta jsou však v podobně nejistém tržním prostředí jako nyní něco jako bonboniéra - slovy Forresta Gumpa "nikdy nevíte co dostanete".

Petr Žabža, Patria Direct
(Zdroj: Bloomberg LP)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • Zlatá slova!
  30.6.2004 13:20

  Jako občan-podílník jsem v konkrétní osobní situaci s nevypočitatelnými náklady a před obdobím dovolených :-) a cest za kulturou rozhodl stejně. Investování do podílových fondů (kromě korporátních dluhopisů) povede v horizontu roku k naprosto riskatním výsledkům poměru zisk/riziko (kurzy měn, úrokové sazby apod.). Děkuji za potvrrzení mého názoru. .Váš server je bezva
  Michal Hora
  • vklady v bance
   1.7.2004 12:09

   Vase vklady v bance jsou velmi blizkym ekvivalentem korporatnich (bankovnich) dluhopisu. I kdyz do urcite vyse garantovane Fondem pro pojisteni vkladu.
   MK
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data