komentář doplněn
Koruna prochází turbulentním vývojem, kdy se během pouhých několika dnů mění kurz až o 80 haléřů. Proto je užitečné podívat se na aktualizované predikce subjektů na trhu. Z právě zveřejněné zprávy České národní banky vyplývá, že analytici od května v průměru zlepšili svůj výhled pro korunu, nicméně odhady se velmi liší, rozdělíme-li tento „trh“ na domácí a zahraniční účastníky.
Aktuálně se koruna pohybuje kolem kurzu 31,75 Kč za euro, avšak ještě včera testovala úroveň 32,00 Kč/EUR. V době sběru dotazníků, tj. 9. června 2004, činil fixing ČNB 31,335 Kč/EUR. Analytici v té době, tedy před týdnem, v průměru očekávali, že koruna do 1 měsíce mírně oslabí na 31,63 Kč za euro. Pravidelného šetření naší centrální banky se v červnu zúčastnilo 11 domácích institucí, včetně Patrie, a tři zahraniční subjekty. Krátkodobý odhad nejlépe shrnuje citace z tiskové zprávy ČNB:
V horizontu jednoho měsíce analytici téměř shodně předpokládají mírně oslabení koruny
oproti současné úrovni kurzu (průměr 31,63 Kč/EUR, rozpětí predikcí 31,00-32,30 Kč/EUR).
V poslední době je podle jejich názoru měnový kurz podpořen především očekávaným nastolením
kladného úrokového diferenciálu, sílící důvěrou v rychlejší růst české ekonomiky a pozitivním vývojem
na okolních středoevropských trzích. Určitou roli mohl podle jejich názoru sehrát i příliv prostředků z
podnikových eurobondů emitovaných českými subjekty. Tlak na posilování koruny je však podle
většinového názoru pouze dočasný a v nejbližších dnech by mělo začít převažovat postupné
oslabování. V letních měsících bude koruna pravděpodobně oslabována repatriací výnosů ze
zahraničních investic, na podzim pak debatou o státním rozpočtu na rok 2005. Další vlnu repatriací zisků lze očekávat na přelomu tohoto a nadcházejícího roku.
Předpovědi týkající ročního horizontu se od května výrazně změnily. Trh nyní podle průměrné odpovědi respondentů očekává kurz koruny za rok na úrovni 31,44 Kč/EUR. Právě v tomto případě se ale výrazně liší názor domácích analytiků od zahraničních. Všichni oslovení zahraniční analytici očekávají pokles koruny přes 32,00 Kč/EUR, extrémním názorem zůstává kurz 34,00 Kč/EUR. Pravdou je, že podobně skeptické odhady představila svým klientům v nedávné době třeba banka Goldman Sachs, která očekává v rámci jednoho roka pokles koruny na 33,00 Kč/EUR (více
ZDE). Prodejní doporučení prezentovala také méně známá zahraniční banka Danske Bank. Znovu citujme komentář průzkumu ČNB:
V dlouhodobém horizontu však čeká naprostá většina domácích analytiků pozvolné posilování
koruny. Jejich odhady kurzu za 1 rok se pohybují mezi úrovněmi 30,00-32,10 Kč/EUR. Kromě
pozitivního úrokového diferenciálu by podle komentářů koruna měla být podpořena zrychlením
ekonomického růstu eurozóny. Ten bude mít pozitivní vliv na růst objemu zahraničního obchodu a na
příliv přímých zahraničních investic do ČR. Výrazněji by mohl růst i příliv portfoliového kapitálu kvůli
rozšiřování spreadu mezi českými a evropskými dluhopisy a privatizacím. Na druhé straně jsou k vývoji koruny zřetelně skeptičtější zahraniční analytici, jejichž odhady
pro horizont 1 roku se pohybují mezi 32,00 – 34,00 Kč/EUR.
|
Z grafu je patrné, že se některým analytikům v posledních třech měsících naplnily prognózy, které udělali před rokem. V průměru byl však trh loni stále optimističtější, než je skutečnost. V červnu 2003 se očekával pro červen 2004 kurz 30,92 Kč/EUR. Naše konkrétní dlouhodobé kurzové prognózy až do roku 2009, které počítají s konvergenčním scénářem, naleznou klienti VIP Patria
ZDE.
Poněkud aktuálnější průzkum trhu agentury Reuters ze dne 14. až 16. června potvrzuje zjištění ČNB. Podle tohoto průměrného odhadu trhu by měl kurz koruny na konci letošního roku dosáhnout 31,50 Kč/EUR s intervalem odpovědí 30,50 až 32,30 Kč/EUR. Trajektorie očekávaného vývoje tedy koresponduje s rozpětím 30,00 až 32,10 Kč/EUR pro červen 2005 vyplývajícím ze šetření ČNB. Průzkumu Reuters se zúčastnilo 11 domácích analytických subjektů včetně Patrie.
Radim Krejčí, Patria Online