Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Modernizace evropského soutěžního práva znamená i nová pravidla pro licenční dohody

Modernizace evropského soutěžního práva znamená i nová pravidla pro licenční dohody

26.4.2004 12:51
Autor: 

Počátkem dubna přijala Evropská komise („Komise“) nová pravidla ohledně aplikace soutěžních pravidel EU, tj. článku 81 Smlouvy o Evropském společenství („Smlouva“), na licenční smlouvy týkající se patentů, know-how a autorských práv k software. Tímto Komise navázala na svoji nedávnou legislativní aktivitu, v oblasti celkové modernizace evropského soutěžního práva, jejímž hlavním smyslem je přenesení odpovědnosti za aplikaci soutěžního práva jednak na orgány členských států a jednak více na samotné soutěžitele.

Nová právní úprava přijatá Komisí formou nařízení má za cíl zjednodušení dosavadní praxe, a to zejména tak, že veškerá ujednání v licenčních smlouvách, resp. jednání, která nebudou výslovně vyňata z blokové výjimky, tj. nebudou na tzv. černé listině („black list“), budou přípustná (samozřejmě bude-li splněno kriterium podílu na relevantním trhu, jak je uvedeno níže).

Tato nová úprava tedy na rozdíl od dosavadní poměrně komplikované úpravy několika typů posuzovaných jednání resp. ujednání v licenčních smlouvách – tzv. „white“ (plně vyňaté), „grey“ (za určitých možností jejich vynětí) a „black“ (obecně zakázané), upravuje pouze tzv. black clauses, tedy jednání zakázaná. Seznam zakázaných jednání uvedený v nařízení tedy bude vykazovat základní charakteristiky veškerých zakázaných ustanovení ve smlouvách o převodu technologií (jedná se zejména o tzv. hard core cartels – např. dohody o cenách účtovaných třetím osobám, určité omezení výroby či využití technologií, atd.).

I toto nařízení se, podobně jako jiné typy blokových výjimek, bude aplikovat pouze na jednání soutěžitelů jejichž podíl na relevantním trhu nepřesáhne určitou úroveň. Této blokové výjimky tedy budou moci využít pouze soutěžitelé jejichž podíl na relevantním trhu nepřesáhne 20 % v případě smluv mezi soutěžiteli, kteří si konkurují, či 30 % v případě ostatních soutěžitelů.

Za účelem zabránění zneužití výhod poskytovaných soutěžitelům uvedeným nařízením si Komise vyhradila právo odejmout v konkrétním případě výhody poskytované blokovou výjimkou, je-li zjištěno, že protisoutěžní efekt ujednání obvykle vyňatého na základě nařízení nelze ospravedlnit důvody uvedenými v článku 81 odst. 3 Smlouvy. Podobené právo již mají členské státy, pokud zjistí, že ujednání v licenční smlouvě má protisoutěžní efekt a zároveň území daného členského státu tvoří samostatný relevantní trh oddělitelný od jiných členských států.

Nově přijaté nařízení je doplněno sdělením Komise (tzv. guidelines), které poskytuje návod jak posuzovat a zacházet se smlouvami o převodu technologií, která nejsou kryta blokovou výjimkou upravenou v nařízení. Jelikož se výše uvedené nařízení nevztahuje na veškeré typy smluv o oblasti duševního vlastnictví, má být toto sdělení návodem pro přípravu a pro posuzování licenčních smluv, které nespadají pod blokovou výjimku.

Hlavním cílem výše uvedené blokové výjimky a souvisejícího sdělení Komise je přispět k rychlejšímu rozšiřování moderních technologií a umožnit podnikatelům díky větší volnosti jejich efektivnější využívání.

Výše popsané nařízení stejně jako další nové právní předpisy v oblasti ochrany hospodářské soutěže nařízení vstupuje v účinnost dne 1. května 2004 a bude přímo aplikovatelné na území všech členských států EU. Z nové blokové výjimky tak budou moci od uvedeného data profitovat také čeští podnikatelé, kteří se ve svých smlouvách o převodu technologií vystříhají použití tzv. black clauses.

Stanislav Servus
Weinhold Legal (autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.12.2017
6:32Zapomeňte na bitcoin. Investoři do měn rádi českou nudu
14.12.2017
22:01Americké trhy bez výraznějších zpráv mírně ztrácely, Teva si připsala 10%
19:25Zdánlivě nerozbitná investiční teze od Morgan Stanley
18:45Světový trh s ropou bude v prvním pololetí v přebytku, říká IEA
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %
17:10Disney koupí aktiva Foxu za 66 miliard dolarů. Měl by se Netflix bát?
17:02Technická analýza: Týden bohatý na události rozhoupal trh s ropou
16:30ECB euru další zisky nepřinesla, zatímco dolar využil dobré zprávy z ekonomiky  
15:15ECB výrazně vylepšuje prognózu, ale dál mává holubičími křídly
15:14Česká zbrojovka a.s.: Zápis z řádné valné hromady akciové společnosti
14:41Listopad znovu nastartoval americký maloobchod  
14:38České ekonomice došli lidé, její růst v příštím roce zpomalí
14:09INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:48ECB zlepšila výhled růstu v eurozóně a Draghi hýbe eurem. Sledovali jsme ŽIVĚ
13:35Konsorcium v čele s EPH kupuje většinu v druhé největší maďarské elektrárně
13:15Sazby v Británii beze změny, další proměny rétoriky tentokrát nepřišly
11:54Ifo: Německá ekonomika poroste příští rok nejrychleji od 2011
11:37Evropa před ECB ztrácí, Vestas Wind Systems +7 %
11:01Eurodolar přestal růst, když vyprchal efekt Fedu. Jsou tu ale data a přijde ECB  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m