Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ceny v průmyslu tlačí drahá ropa a zdražování zemědělské produkce

Ceny v průmyslu tlačí drahá ropa a zdražování zemědělské produkce

12.03.2004 9:22
Autor: 

komentář doplněn
Index cen průmyslových výrobců se v únoru zvýšil o 0,3 %. Zasloužily se o to především vyšší ceny v potravinářském průmyslu a dopad vysokých cen ropy na ceny rafinérií a produkce chemického průmyslu. Zdražování cen v potravinářském průmyslu ještě patrně není u konce, neboť ceny zemědělských výrobců se v lednu meziměsíčně zvýšily o dalších 3,3 %. Meziročně jsou již vyšší o 13,4 %.

Sedmý měsíc v řadě se výrazně zdražovalo v potravinářském průmyslu (+0,5 %). Ke zvýšení cen přistoupily hlavně pekárny, mlýny a mlékárny, které reflektovaly zdražení příslušných zemědělských komodit, tj. obilovin a mléka. Díky sérii zdražování jsou nyní ceny zemědělských výrobců ve srovnání s loňským rokem vyšší o 13,4 %, ceny v potravinářském průmyslu o 4,5 % a maloobchodní ceny potravin o 4,2 %. Že by se přeci loňské sucho a nízká a nekvalitní sklizeň projevila do cen?

Paralelní příběh se stejným koncem píše ropa. V samotném únoru sice cena ropy mírně klesla, rafinérie a chemický průmysl ovšem vstřebávaly předchozí výrazné zvýšení cen ropy. Ropné výrobky zdražily o 1,3 %, ceny v chemickém průmyslu o 2,1%. Ani zde nejdou vyhlídky zrovna růžové. Na začátku března cena ropy vyšplhala na hodnoty, jichž naposledy dosahovala před loňskou válkou v Iráku a zároveň dolar částečně korigoval své předchozí oslabení vůči ostatním měnám. Obojí dále zvýšilo dovozní ceny ropy.

V souvislosti s rostoucí poptávkou po železných i barevných kovech ve světě se zdražovalo hutním a kovodělném průmyslu (+0,2 %), který má v indexu cen průmyslových výrobků poměrně velkou váhu.

Produkčními cenami v současnosti hýbou především volatilita cen surovin na světových trzích (ropa, kovy) a zdražení zemědělské produkce. Jádrová inflace v produkčních cenách (PPI bez cen v potravinářském průmyslu a cen rafinérií) v únoru stagnoval na lednových 1,1 %. Transmisi růstu cen ropy a zemědělské produkce do spotřebitelských cen se patrně neubráníme, nicméně právě tyto faktory patří mezi výjimky z plnění inflačního cíle. Jejich primární dopady by tedy neměly ovlivnit rozhodování centrální banky o úrokových sazbách.

Na konci letošního roku očekáváme inflaci v průmyslových produkčních cenách na úrovni 3,5 %.

David Marek, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.03.2026
8:37Víkendář: Kdyby bylo k dispozici více kaučuku, mohla skončit válka dříve?
14.03.2026
9:09Víkendář: Když chybí strategická surovina – jak vznikl a co vše způsobil nedostatek kaučuku
13.03.2026
21:02Závěr týdne v červeném, Brent nad 100 USD  
17:11O býcích a medvědech v následujících letech
16:52NET4GAS, s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o změně složení dozorčí rady společnosti
16:04EIB: V oblasti AI drží Evropa krok s USA, jedním z největších problémů je bydlení
15:35Růst americké ekonomiky na konci roku prudce klesl
15:06Proč se zlato od íránského konfliktu prakticky nepohnulo? Sílící dolar či hrozba inflace a vyšších sazeb
13:50Perly týdne: Vyšší ceny ropy nahrávají americkým akciím, blíží se ale medvědí trh
11:54Adobe zvýšilo tržby a zisk, ale odchod CEO po 18 letech trh velmi znejistěl  
11:16Kdy uvidíme dopady drahé ropy? Je třeba sledovat data i výnosy  
10:23Válka mění pravidla hry. Obavy ze stagflace nutí investory hledat exotičtější alternativy na trhu  
9:40ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Jan Kalina odstoupil z představenstva ČEZ
8:45Rozbřesk: Český průmysl na začátku roku zklamal. Jak moc bude bolet „íránský šok“?
8:40Geopolitické napětí drží ropu u 100 USD. Futures klesají a Adobe padá po výsledcích  
6:03Slok: Přichází akcelerace a možná i přehřívání s odpovídajícím dopadem na sazby
12.03.2026
16:22Beneš, Novák a Cyrani nad výsledky ČEZ, výhledem, dividendou, strategií, dopadem Íránu i obratu trendu ve spotřebě elektřiny
15:54Německé RWE klesl hrubý provozní zisk o deset procent, chystá investici v USA
15:28Německo a dalších pět zemí EU jsou pro centralizovaný dohled nad trhy
15:12O (ne)kopírování inflace sedmdesátých let

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data