Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Oddychový čas inflace v únoru – cenovou hladinu ovlivnily pouze sezónní pohyby cen

Oddychový čas inflace v únoru – cenovou hladinu ovlivnily pouze sezónní pohyby cen

08.03.2004 9:17
Autor: 

komentář doplněn
Index spotřebitelských cen se v únoru zvýšil v souladu s očekáváním o 0,2 % a meziroční míra inflace tak setrvala na 2,3 %, kam vystoupila v lednu. Nejvýrazněji do změny celkové cenové hladiny promluvilo sezónní zdražení tuzemských a zahraničních rekreačních pobytů. Po pěti měsících výrazného zdražování potravin přinesl únor konec tohoto trendu. Zasloužilo se o to snížení cen zeleniny a masa.

Zimní sezóna byla v únoru v plném proudu a cestovní kanceláře a hotely na horách mohly uplatnit své nejvyšší ceny v zimní sezóně. Tuzemská rekreace podražila o 6,3 %, dovolená v zahraničí o 2,4 %. Tento faktor se sám podílel na polovině vzestupu celkové cenové hladiny spotřebního koše.

Obchodníci ovšem již myslí na jaro a musí z regálů vyprodat zimní zboží. Ceny oblečení a obuvi díky tomu klesly téměř o procento.

Kromě změn daní v lednu je v poslední době hlavní příčinou růstu inflace zdražování potravin. Od srpna loňského roku do ledna letošního roku potraviny celkem podražily o více než sedm procent. V únoru se ovšem zdražování zastavilo. Ceny potravin klesly o 0,3 %. I zde hraje důležitou roli sezónnost, která se projevuje zejména v cenách ovoce a zeleniny. K čtyři měsíce trvajícímu poklesu cen vepřového se tentokrát přidaly také ostatní druhy masa. Vzhledem k charakteristice české kuchyně to znamenalo podstatný impuls pro pokles cenové hladiny v celé skupině potraviny.

Z dalších cenových pohybů nelze opomenout snížení poplatku za zřízení bytové telefonní stanice, zvýšení nákladů na bydlení v družstevních bytech a zdražení tepla a služeb souvisejících s bydlením.

Jádrová inflace, korigovaná inflace bez pohonných hmot, podle našich výpočtů stagnovala na úrovni 0,2 %. Je zřejmé, že kromě vyšších daní, zvýšení některých regulovaných cen a zdražení potravin v předchozích měsících se do inflace v české ekonomice neprosazují žádné jiné zřetelné inflační tlaky. V průběhu letošního roku ovšem očekáváme uzavírání mezery výstupu a postupný nárůst jádrové inflace k dvouprocentní úrovni. Nejpravděpodobnější vzhledem k očekávanému vývoji reálné ekonomiky, cenové hladiny a směnného kurzu se nyní zdá zvýšení úrokových sazeb v červenci tohoto roku. Klíčovým faktorem bude ovšem skutečný dopad rozpočtové reformy a pomalejšího růstu mezd na ochotu domácností utrácet.

David Marek, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data