Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ECB nemá důvody ke snížení sazeb, když euro oslabuje…

ECB nemá důvody ke snížení sazeb, když euro oslabuje…

04.03.2004 12:11
Autor: 

Evropská centrální banka dnes bude jednat o úrokových sazbách, všeobecně se očekává, že odolá tlakům na jejich snížení. Podle všech 37 analytiků oslovených agenturou Bloomberg ponechá prezident ECB Jean-Claude Trichet a 17 dalších bankéřů dnes ve 13:45 hodin úrokové sazby beze změny. Podobné závěry přináší i průzkum agentury Reuters, ve kterém pouze 1 analytik z 62 dotázaných věří v „rate cut“.

Spekulace na snížení sazeb ECB se rozhořely v minulých dnech v souvislosti s tlakem Gerharda Schroedera, ke kterému se později přidal premiér Raffarin. Oba vysocí politici apelovali na snížení sazeb především kvůli tehdy extrémně silnému euru, údajně poškozujícímu exportéry (aspoň ti němečtí ale sami udávají, že je „bolí“ až kurz 1,30 USD/EUR). Také ekonomické fundamenty by takový krok omluvily – inflace se v eurozóně v únoru snížila na 1,6 % z 1,9 % v lednu (ECB přitom za limit považuje 2,0 %), ekonomický růst je přitom nečekaně nízký (meziročně +0,6 % ve 4Q 2003).

V posledních týdnech se ale situace poněkud změnila, euro po dosažení historického maxima 1,2930 USD/EUR (v polovině února) velmi výrazně ztratilo (dnes 1,2180 USD/EUR), čímž poskytlo centrální bance jistou úlevu, že nemusí snížením sazeb kompenzovat do té doby zhoršující se měnové podmínky v eurozóně (měřeno indexem MCI, který kombinuje vliv sazeb a kurzu na ekonomiku).

Velmi důležitý bude dnes především komentář guvernéra Tricheta na tiskové konferenci ve 14:30 hodin. Ani v tomto případě ale nelze očekávat zázračné impulsy, Trichet možná vůbec nebude mluvit o devizovém trhu nebo zopakuje jen klišé o nebezpečné nadměrné volatilitě. Guvernér se bude pravděpodobně chtít vyhnout otevřené reakci na slova kancléře Schroedera, aby dodal ECB ten pravý punc nezávislosti. Komentář by tak mohl být ještě stručnější než obvykle.

Pravdou je, že evropská ekonomika ve svém oživení výrazně pokulhává za Amerikou, a dokonce i za Japonskem. Spojené státy mají sice problémy s deficitem vnější bilance, což tlačí na oslabování dolaru, otázkou však je, zda může oslabovat k euru (zda může být euro extrémně silné), když je evropská ekonomika nyní tak slabá. Přijde řada na měny dalších obchodních partnerů USA (Číny, Japonska?). Ekonomicky vnímáme eurodolar mezi 1,20 až 1,30 USD/EUR na adekvátní výši.

Radim Krejčí, Patria Online


Váš názor
  • Dost
    04.03.2004 12:27

    ECB a Trichet jsou na to dost blbi aby nechali urokove sazby kde jsou.Reci o tom jak do roku 2010 bude evropska ekonomika nejsilnejsi na svete o tom svedci.
    dodo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Dialog Semiconductor PLC (12/20 Q4, Bef-mkt)
Dollar Tree Inc (01/21 Q4, Bef-mkt)
Kuehne + Nagel International AG (12/20 Q4)
Marvell Technology Group Ltd (01/21 Q4, Aft-mkt)
Okta Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
PL - Jednání NBP, základní sazba
Shop Apotheke Europe NV (12/20 Q4, Bef-mkt)
Snowflake Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
Splunk Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
Vivendi SE (12/20 Q4, Aft-mkt)
8:30Stellantis NV (12/20 Q4)
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM ve službách